Meritum Bank wprowadza wysokie opłaty

W połowie lutego opublikowałem mały ranking konto osobistych, z którego wynikało, że w ofercie banków są tylko 3 całkowicie darmowe konta, bez żadnych gwiazdek. Niestety od 1 czerwca grono to uszczupli się o kolejną instytucję, którą jest Meritum Bank. Zaledwie kilka tygodni po przejęciu przez Alior Bank, oferta Meritum zmienia się bardzo drastycznie i oczywiście są to zmiany niekorzystne dla klientów, choć sprzedawane pod płaszczykiem zmian korzystnych ;-).


Alior już na początku zeszłego miesiąca niemiło zaskoczył i obniżył oprocentowanie kont oszczędnościowych w Meritum (do 2,75% dla nowych i 2,5% dla starych rachunków), a po dzisiejszych zmianach, oferta tego banku praktycznie staje się nieatrakcyjna. Niestety na początku roku usunięto z systemu transakcyjnego możliwość zdalnego rozwiązania umowy o rachunek osobisty, więc czeka nas wycieczka do oddziału lub wysłanie rezygnacji pocztą, bo niestety ale w takiej sytuacji jak obecnie trudno dłużej współpracować z Meritum Bankiem. Dotyczy to zapewne wielu osób, które założyły konta w ramach oferty Comperia Bonus pod koniec zeszłego roku.

Wróćmy jednak do samych zmian, bank wycofuje od jutra z ofert Proste Konto Osobiste i zastępuje je Kontem z Gwarancją, które gwarantuje brak opłat przez 5 lat, ale oczywiście pod przykrywką kilku gwiazdek i warunków. Oczywiście można pozostać przy Prostym Koncie (nikt nie zmusi was do zmiany), które jeszcze do końca maja będzie całkowicie darmowe, ale już od 1 czerwca bank wprowadza opłatę za kartę w wysokości 6 PLN, której nie można uniknąć pod żadnym warunkiem. Pobierana będzie też opłata dodatkowa (również za kartę, co jest jakimś kuriozum) w wysokości 8 PLN, z której jednak w ramach "promocji" będziemy zwolnieni. Tak będzie jednak tylko do końca października 2015. Po tej dacie, jeśli nie zasilicie konta przelewem w wysokości przynajmniej 2000 PLN albo pensją/rentą/emeryturą dowolnej wysokości, to bank będzie pobierał owe dodatkowe 8 PLN, co w sumie daje 14 PLN (!!!).

Ja rozumiem, że niższe stawki interchange dają się bankom we znaki i jakoś trzeba te straty odrobić, ale 14 PLN za kartę? I to bez żadnych bonusów jak choćby ubezpieczenia czy inne dodatki, to rozbój w biały dzień. Meritum Bank chyba nie zdaje sobie w tej chwili sprawy ilu klientów w najbliższym czasie straci.

A straci na pewno, bo przejście na Konto z Gwarancją wcale nie jest rozwiązaniem, owszem, do końca października będzie darmowe bez żadnych warunków, ale od listopada wymogiem będzie wpływ w wysokości 2500 PLN z dowolnego konta w innym banku lub wydanie 700 PLN przy pomocy karty płatniczej. Jeśli tych warunków nie spełnicie to bank za kartę pobierze sobie opłatę w wysokości bagatela 12 PLN. Jednym słowem wpadamy z deszczu pod rynnę.

Pewnym rozwiązaniem jest rezygnacja z karty płatniczej, wtedy teoretycznie samo Proste Konto Osobiste jest darmowe, ale nie wiadomo jak taki stan rzeczy długo potrwa.

Rękę Aliora widać też w kombinacjach z warunkami Konta z Gwarancją, bezpłatne są wszystkie bankomaty w Polsce i na świecie, ale do taryfy opłat wchodzi prowizja za przewalutowanie transakcji zagranicznych w wysokości 2%, której wcześniej nie było, więc ta darmowość jest tylko pozorna. Poza tym klienci Meritum Banku zyskają darmowe przelewy natychmiastowe, ale to wszystko bez opłat można mieć w T-Mobile Usługi Bankowe. Ostatnim całkowicie darmowym kontem osobistym jest Smart Konto w Smart Banku.

Cytując klasyka, "źle się dzieje w państwie duńskim" i na każdym kroku trzeba się pilnować. Pora chyba na aktualizację rankingu tych niemal darmowych kont osobistych i zwrócenie uwagi na kolejne banki, które podnoszą opłaty. T-Mobile Usługi Bankowe wprowadza od 1 czerwca opłatę za kartę w wysokości 6 PLN, pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę 200 PLN. Wzrastają też inne opłaty, przelewy SEPA nie będą już darmowe, druga i kolejne wypłaty z konta oszczędnościowego będą wynosić 5 PLN, a nie 1 PLN itd. Szczegóły zmian znajdziecie tutaj. Ponadto od 8 kwietnia opłata za kartę dla starych klientów mBanku (posiadających zwykłe eKonto) rośnie z 4 do 6 PLN, pod warunkiem transakcji na kwotę 300 PLN w miesiącu (do tej pory było 100 PLN). W lutym opłatę 7 PLN za kartę wprowadził BZ WBK w Koncie Godnym Polecenia, wcześniej PKO BP w Koncie za Zero itd.

To kto wypisuje się z klubu Meritum Bank? ;-)

PS. Przydatne linki:
Szczegóły Konta z Gwarancją
Nowa taryfa opłat i prowizji w Meritum Banku
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. Możesz wykreslic kolejne .... T-Mobile Bankowe ... wprowadza opłate 6zł za karte ....

  OdpowiedzUsuń