Tak wygląda Meritum Bank - system transakcyjny

Pod koniec września ruszyła promocja zorganizowana przez porównywarkę Comperia oraz Meritum Bank, w ramach której można założyć lokatę na 5% wraz z kontem i otrzymać nawet 60 PLN premii z tego tytułu. Szczegóły znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów, lub klikając na banner poniżej. Ja dzisiaj natomiast chciałem się skupić na tym co oferuje Meritum Bank, bazując na mojej ponad 2-letniej przygodzie z tym bankiem. Jeśli jesteście zatem ciekawi jak wygląda serwis transakcyjny i aplikacja mobilna i czy faktycznie warto wchodzić w konszachty z tą instytucją to zapraszam do lektury.

Nawiasem mówiąc, na kanwie ostatniej afery z BNP Paribas, zapytałem przedstawicieli Comperii, czy im nie grozi taki problem, skoro oferta na konto z premią jest limitowana. Otrzymałem zapewnienie, że budżet kampanii monitorowany jest w czasie rzeczywistym i jak wyczerpane zostaną przewidziane na niego środki, to wypełnienie wniosku o otwarcie promocyjnego konta zwyczajnie przestanie być możliwe. Dodatkowo bardzo prawdopodobne jest, że z tego powodu oferta nie utrzyma się do końca miesiąca i jak chcecie z promocji skorzystać, to warto to zrobić w nadchodzącym tygodniu. Warto pamiętać, że na założenie lokaty na min. 1000 PLN macie 30 dni i nie musicie tego robić zaraz po aktywacji konta.

Wróćmy jednak do meritum (;-)), czyli systemu transakcyjnego. Trudno może nazwać go nowoczesnym, bo w ostatnich latach powstało sporo znacznie ładniejszych interfejsów, ale trudno odmówić mu funkcjonalności. Po zalogowaniu widzimy saldo swojego głównego rachunku oraz mamy możliwość wykonania standardowego przelewu, bo to jest najczęstsza czynność jaką wykonujemy na koncie bankowym. Z głównej strony mamy też szybki dostęp do innych podstron serwisu, z racji mnogości zakładek. Początkowo trzeba się do tego przyzwyczaić, ale z czasem szybko trafiamy tam gdzie chcemy.


W zakładce "Szczegóły" znajdziemy podstawowe informacje na temat swojego konta i nie ma tu raczej nic nadzwyczajnego. Miłym dodatkiem jest za to całe menu po lewej, gdzie mamy dostęp do listy odbiorców, kalendarza, w którym możemy zaplanować np. terminy zleceń stałych czy wreszcie kursów w e-Kantorze. e-Kantor to bardzo fajna usługa Meritum Banku, która pozwala szybko i bezpiecznie wymieniać waluty przy spreadzie znanym z kantorów internetowych, na poziomie 3 groszy dla USD/PLN czy EUR/PLN. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli spłacacie kredyty w obcych walutach, bo e-Kantor to darmowe konto walutowe, a do tego przelew CHF na rachunek w innym polskim banku jest darmowy (przelew Euro kosztuje 5 PLN, USD i GBP - 25 PLN).


Oczywiście mamy też dostęp do historii rachunku i ta podstrona raczej nie wnosi żadnej rewolucji. Obok numeru rachunku w górnej części okna mamy też menu rozwijalne "Wybierz inny", które pozwala przełączać się pomiędzy rachunkiem głównym, a np. rachunkami oszczędnościowymi (które mają całkiem dobre oprocentowanie, w tej chwili 3%) lub rachunkami walutowymi.


Na wszystkie swoje rachunki i karty też mamy podgląd w jednym miejscu, przechodząc do zakładki "Twoje produkty" na samej górze. Taka podstrona w banku to bardzo przydatne miejsce, a nie we wszystkich instytucjach umieszczona jest w oczywistym miejscu.


Wcześniej mamy jeszcze zakładki "Lokaty", "Kredyty" i "Karty", gdzie są dokładniej rozpisane informacje o tym co znajdziemy w zakładce produktowej powyżej.Meritum Bank oferuje również narzędzie "Meritum Planer", które pozwala na zaplanowanie budżetu i śledzenie naszych wydatków. Osobiście z tego rozwiązania nie korzystam, bo Meritum Bank nie jest moim głównym bankiem i nie miałoby to większego sensu, szczególnie, że posiadam rachunki jeszcze w kilku innych bankach. Nie zmienia to jednak faktu, że bank starał się pomyśleć o wszystkim. Więcej na ten temat znajdziecie na stronach banku.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, praktycznie niespotykana w innych bankach, z poziomu internetowego systemu transakcyjnego, całkowicie zdalnie, możemy złożyć wniosek o zamknięcie konta (!). Moim zdaniem powinno być to standardem we wszystkich bankach, które jakoś potrafią założyć konto przy pomocy przelewu internetowego, ale jak przychodzi do zamknięcia, to każą sobie wysyłać papierowe dokumenty, koniecznie z odręcznym podpisem... Niby taki drobiazg, ale pokazuje w pewnym stopniu bardzo uczciwie podejście młodego banku jakim jest Meritum. To pewnie też wartościowa informacja dla osób, które nie chcą na długo wiązać się z bankiem, a jedynie skorzystać z promocji z lokatą.


To z czego bank jest dumny i ma ku temu pełne prawo, to aplikacja mobilna. Nie licząc mBanku to chyba najwygodniejsza aplikacja do bankowości z jaką miałem do czynienia, a co ważniejsze nie musimy jej nawet aktywować w systemie internetowym, wszystko możemy zrobić z poziomu telefonu, a po pierwszym zalogowaniu, ustawiamy 4 cyfrowy PIN, który daje nam pełny dostęp do naszego konta. Na głównej stronie mamy skróty dla podstawowych funkcji, w tym ciekawej opcji "Foto przelew", która pozwala zrobić zdjęcie faktury/blankietu wpłat i automatycznie wypełni podstawowe dane do przelewu za nas. To faktycznie działa. Trzy kropki oznaczają liczbę uruchomionych rachunków, w moim przypadku to konto główne oraz dwa oszczędnościowe.

 

Co ciekawe podczas instalacji możemy pozwolić aplikacji na korzystanie z naszej lokalizacji oraz połączenia aplikacji z Facebookiem.

 

Z bocznego menu mamy szybki dostęp do praktycznie wszystkich operacji, nawet tych bardziej skomplikowanych jak zakładanie lokat (a to Wam się może przydać, jak chcecie wygrać iPhone 6) czy zastrzeżenie karty płatniczej (nie trzeba dzwonić do banku!). Nawiasem mówiąc jak chcecie zgarnąć dodatkowy bonus 5 PLN za przelew mobilny to też trzeba się z tą aplikacją zaprzyjaźnić. Tak jak już napisałem wcześniej, to jedna z bardziej zaawansowanych mobilnych bankowości na polskim rynku.

 

Wreszcie jeszcze jedna ciekawostka, czyli komendy głosowe, na wzór Google Now czy Siri, aplikacja Meritum Banku jest w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania jak np. "ile mam pieniędzy?" czy przejść do ekranu wykonywania przelewu. Konieczne do tego jest połączenie z internetem, ale to faktycznie działa. Bajer, ale jednak inni go nie mają :-).


Jak sami zatem widzicie, Meritum Bank pomimo, że nie należy do czołówki polskich banków pod względem kapitalizacji, czy liczby klientów, oferuje całkiem sporo, szczególnie młodej części społeczeństwa, która lubi nowinki i już korzysta z bankowości mobilnej. Dlatego też oferta samego banku jest bardzo uproszczona i w tej chwili dostępny jest tylko jeden, całkowicie darmowy rachunek "Proste konto osobiste", bez haczyków i z darmowymi bankomatami w całym kraju.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże niezdecydowanym podjąć decyzję czy warto skorzystać z promocji, bo szczerze powiedziawszy, niczym nie ryzykujecie i jeśli posiadacie wolne środki do wykorzystania na lokacie, to trudno o lepsza ofertę, tym bardziej, że kilka dni temu RPP ponownie obniżyła stopy procentowe, a to dopiero początek kolejnego cyklu obniżek. Będę też oczywiście wdzięczny jeśli zdecydujecie się na to za pośrednictwem mojego bloga :-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Kliknąłem w linka,także coś Ci tam skapnie.Konto już kiedyś miałem w Meritum,ale ładnie opisałeś dla innych :) Więc jak to mówią : "masz od wujka" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto dodać, że konto w Meritum jest niezbędne dla posiadaczy karty Tesco Visa Clubcard, bo umożliwia ono podgląd online tej karty po jej dodaniu.

  OdpowiedzUsuń