Banki zaciskają pętle, już tylko 3 darmowe konta

Obniżka opłaty interchange mocno odbija się na bankach, które straty związane ze spadkiem tej opłaty z ~1.3% jeszcze na początku poprzedniego roku do zaledwie 0,2-0,3% w tym roku i przez to wpływami mniejszymi o kilkaset milionów PLN (300 milinów PLN zamiast 1,5 mld PLN), odbijają sobie na opłatach i prowizjach pobieranych od klientów za prowadzenie konta czy posiadanie karty płatniczej. Wiele z tych podwyżek miało już miejsce, a kolejne będą wprowadzane w kolejnych miesiącach, postanowiłem zatem zebrać wszystko w jednym miejscu, aby łatwiej było Wam zdecydować, które konta zamknąć, bo porządek w portfelu przezornego wyjadacza wisienek, musi być zachowany w tak niesprzyjających czasach, inaczej opłaty mogą w krótkim czasie szybko pożreć zyski jakie osiągnęliście zakładając kolejne konto.


Uwaga: Podane przy niektórych ofertach linki przenoszące do wniosku o założenie konta w danym banku to tzw. linki afiliacyjne, z których autor bloga czerpie korzyści finansowe.


Mamy już tylko 3 całkowicie darmowe konta


W tej chwili ofertą darmowego konta z kartą płatniczą bez żadnych kruczków i gwiazdek mają zaledwie trzy banki. Pierwszy z nich i chyba najlepsza oferta w tej chwili to T-Mobile Usługi Bankowe, czyli dawny Alior Sync. I o ile Alior Bank słynie z krojenia klientów na wszystkim co możliwe, o tyle T-Mobile, które sprawuje piecze nad tym bankowym mariażem, raczej nie będzie nakładał opłat w najbliższym czasie na swoich klientów.

Zalety:
+ Konto, karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów za 0 PLN
+ Darmowe rachunki walutowe
+ 10 darmowych szybkich przelewów w miesiącu (Blue Cash)
+ Lokata na 125 dni na 3,8% (max. 50 000 PLN)
+ Promocje dla klientów T-Mobile (3% na ROR gdy przelewamy pensję, 1000 PLN darmowego limitu w koncie, 500 PLN zwrotu za zakupy opłacone telefonem lub 500 PLN za przejście do T-Mobile ze swoim nr telefonu).

Wady:
- Ograniczona liczba placówek bankowych (nie wszystkie salony T-Mobile prowadzą obsługę kasową)Kolejny darmowy bank to Smart Bank, który miał co prawda wprowadzić prowizję za wypłaty z bankomatów, ale biorąc pod uwagę, że FM Bank szuka inwestora, to raczej chce powiększyć bazę klientów niż powodować ich odpływ. Zaletą Smart Banku jest też niezłe konto oszczędnościowe Smart Procent, które niestety ostatnio obniżyło loty (do 3%), ale dla nowych klientów nadal jest 3,5% (do 50 000 PLN), choć nie wiadomo jak długo (gwarancja do 17.03.2015), bo wiele wskazuje na kolejną obniżkę stóp procentowych przez RPP w marcu.

Zalety:
+ Konto, karta i wypłaty z wszystkich bankomatów za 0 PLN
+ Nowy rachunek w Euro z szybkimi przelewami między rachunkiem w PLN z spreadem na poziomie 0,5%
+ Konto oszczędnościowe Smart Procent - 3,5% - do 17.03.2015
+ Konto oszczędnościowe Smart Procent EU - 1% - do 28.02.2015
+ Darmowe przelewy SEPA i prowadzenie rachunku Smart Konto EU

Wady:
- Brak placówek bankowych
- 5 euro za kartę do konta eurowego, jeśli posiadamy już kartę do konta w PLNWreszcie ostatni jeszcze darmowy rachunek to Proste Konto w Meritum Banku, tutaj jednak ryzyko wprowadzenia opłat jest największe, bo Meritum już praktycznie należy do Alior Banku, więc niewykluczone, że oba zaczną działać pod jedną marką, a i oferta Prostego Konta może wzbogacić się o jakieś dodatkowe opłaty.

Zalety:
+ Konto, karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów za 0 PLN
+ Lokata na Start - 5% na 2 miesiące do 10 000 PLN
+ Konto oszczędnościowe - 3% bez ograniczeń kwotowych
+ Bardzo dobra aplikacja mobilna

Wady:
- Przechodzi pod skrzydła Alior Banku, a to oznacza prawdopodobne zmiany w ofercie, niestety na gorsze.

Konta, które mogą być darmowe po spełnieniu określonych warunków


Na rynku jest też sporo kont, które mogą być darmowe po spełnieniu określonych warunków. Opłaty najczęściej dotyczą kart płatniczych, na których jak już wiemy, banki zarabiają teraz znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Często aby karta była darmowa trzeba wydać od 100 do nawet 500 PLN, co przy posiadaniu 2 czy 3 takich rachunków wcale nie jest takie proste nawet dla aktywnych klientów ;-). Są też niechlubne wyjątki, np. bank BZ WBK, który wprowadził obowiązkową opłatę za kartę w swoim sztandarowym produkcie - Koncie Godnym Polecenia i niestety nie można tej opłaty uniknąć, a wynosi ona 7 PLN za kartę MasterCarda lub 4 PLN gdy posiadamy kartę Visa. Przejdźmy jednak do tych rachunków, które mogą być darmowe.

Poniższą listę uszeregowałem według wielkości kwoty transakcji jakich trzeba dokonać, aby uniknąć opłaty za kartę.

Millenium Bank - Konto 360

Do Millenium Banku nie mam dobrego sentymentu z racji gwiazdek na każdym kroku, za którymi kryją się ukryte opłaty. I tak pomimo, że Konto 360 reklamowane jest jako darmowe, to niestety trzeba spełnić szereg warunków aby tak faktycznie było. Najważniejsze to przynajmniej jedna transakcja kartą (bez limitu kwotowego) i miesięczne wpływy na konto minimum 1000 PLN (nie musi to być pensja, może być przelew z innego banku). W zamian za to mamy darmowe konto, bankomaty na całym świecie i darmowe przelewy.

+ Darmowe przelewy krajowe
+ Lokata mobilna na 3.5% na 3 miesiące do 10 000 PLN dla nowych klientów

- Prowadzenie konta za 0 PLN pod warunkiem wpływów 1000 PLN i transakcji kartą, inaczej 8 PLN
- Bankomaty w Polsce i na świecie za 0 PLN pod warunkiem jak wyżej, inaczej od 1 do 5 PLN
- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem jak wyżej, inaczej 7 PLN


Orange Finanse - konto osobiste

Kolejna oferta telekomu przy współpracy z bankiem, w tym przypadku mBankiem. W mojej opinii znacznie gorsza od tego co oferuje T-Mobile Usługi Bankowe, prowadzenie rachunku jest darmowe, ale za wypłaty z bankomatów zapłacimy 5 PLN, chyba, że dokonamy 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Poza tym mamy 4% na koncie oszczędnościowym przez 3 miesiące do 10 000 PLN i moneyback 5% za płatności telefonem, ale trzeba posiadać abonament w sieci Orange. Zwrot to maksymalnie 600 PLN przez pół roku.

+ Konto oszczędnościowe 4% na 3 miesiące do 10 000 PLN
+ Moneyback 5% za płatności telefonem
+ Karta płatnicza za 0 PLN
+ Prowadzenie rachunku 0 PLN

- Darmowe bankomaty pod warunkiem 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu, inaczej 5 PLN.


Inteligo - konto osobiste

Traktowana bardzo po macoszemu marka PKO BP od wielu lat ma praktycznie nieznacznie zmieniane warunki i za tą stabilność warto to konto wyróżnić. Rachunek jest darmowy, zapłacimy tylko za kartę, jeśli nie wydamy w ciągu miesiąca więcej niż 100 PLN przy pomocy karty płatniczej. Opłata to 4 PLN. Dodatkowo możemy za darmo korzystać z bankomatów sieci PKO BP i BZ WBK.

+ Prowadzenie rachunku 0 PLN
+ Bankomaty PKO BP i BZ WBK za 0 PLN, inne 5 PLN od jednej wypłaty

- Karta płatnicza za 0 PLN pod warunkiem transakcji na kwotę 100 PLN, inaczej 4 PLN


mBank - eKonto mobilne

Jeszcze kilka dni temu ten rachunek trafiłby do pierwszej grupy darmowych, ale dla umów zawartych od jutra, czyli 16.02.2015 bank wprowadza warunkową opłatę za kartę w wysokości 4 PLN, pod warunkiem wykonania płatności na 200 PLN. mBank podnosi też tą kwotę dla innych swoich kont, między innymi "stare" eKonto będzie wymagało transakcji na 300 PLN miesięcznie aby uzyskać zwolnienie z opłaty za kartę. Nie zmienia to faktu, że oferta eKonto mobilne jest dosyć atrakcyjna, z oprocentowaniem ROR na poziomie 4% i dostępem do SFI (fundusze) czy darmowego eMaklera.

+ Prowadzenie rachunku 0 PLN
+ Bankomaty Euronet, BZWBK i Planet Cash za 0 PLN
+ Przelewy krajowe 0 PLN
+ Oprocentowaniem rachunku ROR - 4% (do 3000 PLN)
+ SFI i eMakler za 0 PLN
+ Bardzo dobra aplikacja mobilna

- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem transakcji na kwotę 200 PLN, inaczej 4 PLN.
ING Bank Śląski - Konto z Lwem Direct (+ bonus 100 PLN do 16.02.2015)

ING Bank Śląski cieszy się bardzo dobrą estymą wśród swoich klientów i jest przy okazji jednym z największych graczy na rynku. Jeśli zdecydujecie się na ten rachunek jeszcze do jutra (16.02.2015) to możecie dodatkowo uzyskać premię 100 PLN za założenie rachunku i wydanie kartą 1000 PLN do 15.07.2015. Rachunek jest darmowy, tak samo jak wszystkie bankomaty, a bank gwarantuje oprocentowanie 3% na koncie oszczędnościowym przez 4 miesiące od założenia rachunku. Haczyk to opłata za kartę w wysokości 7 PLN jeśli w danym miesiącu nie wydamy 200 PLN płacąc kartą płatniczą.

+ Bonus za założenie konta - 100 PLN
+ Prowadzenie rachunku 0 PLN
+ Konto oszczędnościowe na 3% przez 4 miesiące
+ Wszystkie bankomaty za 0 PLN
+ Przelewy krajowe 0 PLN
+ 15% zniżki na OC/AC w Liberty Direct

- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem transakcji na kwotę 200 PLN, inaczej 7 PLN.


BNP Paribas - iKonto (+ bonus 100 PLN)

BNP Paribas zaistniał w świadomości klientów z powodu tabletów, których nie było, ale które się jednak odnalazły ;-). Teraz zamiast tego oferuje premię w wysokości 70 PLN za założenie konta i wydanie 150 PLN do 9 marca. Od 17 lutego ruszyła nowa promocja, można otrzymać 100 PLN za założenie konta, ale do końca marca trzeba wydać kartą 1000 PLN. Dodatkowo do połowy czerwca można otrzymywać zwrot w wysokości 3% za zakupy opłacone kartą za pośrednictwem usługi PayU, trzeba tylko zapewnić co miesiąc wpływy wysokości 1000 PLN i wydać 200 PLN kartą, która inaczej kosztuje 6 PLN. Moneyback to maksymalnie 50 PLN co miesiąc.

+ Bonus 70 PLN za założenie konta (do 16.02.2015)
+ Bonus 100 PLN za założenie konta (od 17.02)
+ 3% moneyback za transakcje internetowe PayU
+ Darmowe przelewy krajowe
+ 4 darmowe wypłaty z bankomatów w miesiącu

- Darmowe konto pod warunkiem wpływów w wysokości 1000 PLN, inaczej 9 PLN
- Darmowa karta pod warunkiem transakcji na kwotę 200 PLN, inaczej 6 PLNDeutsche Bank - konto dBnet

Kolejny rachunek, który swego czasu cieszył się sporą popularnością z racji niezłego konta oszczędnościowego, obecnie oferta Deutsche Banku jest słaba, oferując tylko 2,5% i to tylko do kwoty 10 000 PLN. Konto jest darmowe, płacimy tylko za kartę (5 PLN) jeśli nie wydamy nią w ciągu miesiąca przynajmniej 200 PLN.

+ Prowadzenie rachunku 0 PLN
+ Darmowe bankomaty na całym świecie za 0 PLN
+ Przelewy krajowe 0 PLN

- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem transakcji na kwotę 200 PLN, inaczej 5 PLN.


Eurobank - konto online

Eurobank to jeden z tych banków, który cieszył się znacznie większą popularnością dobre 5 lat temu, gdy oferował niezłe konto oszczędnościowe z codziennym naliczaniem odsetek, co pozwalało unikać podatku Belki, a jako, że każdy mógł tych rachunków posiadać 15, to można tam było na niezłym procencie ulokować spore środki. Teraz bardziej reklamuje swoje kredyty i raczej nie szuka już depozytów, bo oprocentowanie nie należy do atrakcyjnego. Rachunek konto online może być jednak bezpłatny, dlatego zgodnie z uwagami w komentarzach, dodaję go do zestawienia.

+ Darmowe bankomaty w całej Polsce
+ Darmowe przelewy krajowe
+ Oprocentowanie ROR na poziomie 0,75% niezależnie od salda
+ Moneyback 5% za wydatki na sport, rozrywkę i rekreację

- Prowadzenie rachunku 0 PLN pod warunkiem wpływów min. 1500 PLN lub salda oszczędności 15 000 PLN lub kredyt konsumpcyjny na kwotę min. 1500 PLN lub karta kredytowa z limitem min. 500 PLN i 3 transakcje w ciągu miesiąca przy jej pomocy, inaczej za konto zapłacimy aż 9 PLN.
- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem transakcji na kwotę min. 200 PLN w danym miesiącu, inaczej 3,45 PLN (Visa) lub 3,95 PLN (MasterCard).


BGŻ - Konto nr 1
  
Kiedyś popularne konto ze względu na premię 1% za przelewanie pensji, obecnie pozostało po tej promocji już tylko wspomnienie, a biorąc pod uwagę inne warunki, trudno znaleźć powód aby posiadać w BGŻ konto osobiste, podczas gdy jest wiele lepszych rachunków.

+ Prowadzenie rachunku 0 PLN
+ Wszystkie bankomaty za 0 PLN
+ Przelewy krajowe 0 PLN

- Karta płatnicza 0 PLN gdy wiek posiadacza poniżej 26 lat lub gdy wykona płatności na łączną kwotę minimum 300 PLN


PKO BP - Konto za zero

Największy polski bank, jednocześnie w mojej opinii ten najbardziej golący klientów ;-) Darmowy w ofercie jest tylko jeden rachunek - Konto za zero (zmiana rodzaju rachunku to koszt 50 PLN...). PKO BP chyba jako jeden z nielicznych pobiera opłatę np. za dostęp do konta przez internet (w niektórych taryfach), ale mimo wszystko potrafi też wyznaczać standardy, jak choćby w przypadku IKO, które obecnie przekształca się w BLIKa.

+ Darmowe bankomaty PKO BP
+ Największa sieć placówek w Polsce

- Prowadzenie rachunku 0 PLN, pod warunkiem posiadania karty płatniczej i wydania 300 PLN, inaczej 6,9 PLN
- Karta płatnicza za 0 PLN pod warunkiem wydania 300 PLN, inaczej 3,9 PLN jeśli wydamy ponad 100 PLN, a mniej niż 300 PLN lub 6,9 PLN jeśli wydamy mniej niż 100 PLN


Credit Agricole - Konto prosto oszczędzające plus

Rankingowy rekordzista, aby faktycznie konto było darmowe, trzeba nie tylko zapewnić wpływy w wysokości 1500 PLN, ale też wydać przynajmniej 500 PLN przy pomocy karty płatniczej. Rachunek warto było założyć w czasie promocji, w której przez 1,5 roku można było otrzymać od banku nawet 1000 PLN premii, teraz nie ma to większego sensu.

+ Darmowy rachunek eurowy z darmową kartą płatniczą
+ Przelewy krajowe 0 PLN
+ Wszystkie bankomaty za 0 PLN

- Prowadzenie rachunku 0 PLN, pod warunkiem wpływów 1500 PLN, inaczej 8 PLN
- Karta płatnicza 0 PLN pod warunkiem transakcji na 500 PLN, inaczej 6 PLN


Można by tu jeszcze dorzucić oferty Toyota Banku czy VW Banku, ale nie wyróżniają się one niczym szczególnym w przypadku tych darmowych rachunków. Pominąłem też rachunki Getin Banku, który z jednej strony zachęca promocjami i moneybackiem, ale z drugiej jak ostatnio chciałem zamknąć konto otwarte przez internet, to z placówki odesłano mnie z kwitkiem... pomimo, że to konto Getin UP w Getin Banku, a nie w Getin Online. Śmieszne i zarazem denerwujące, dlatego Getin trafia na czarną listę ;-).

Jeśli uważacie, że jakiejś oferty brakuje to warto podzielić się taką informacją w komentarzach, w razie potrzeby wpis może zostać uzupełniony.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

12 komentarze:

 1. Darmowe są jeszcze Orange Finanse, Open Online i Getin Online. Konto i karta za zero.

  OdpowiedzUsuń
 2. wg. regulaminu w Orange Finanse Miesięczna opłata za korzystanie z karty 0,00 PLN
  Regulamin: http://orangefinanse.com/ocp-http/PL/Binary2/1999694/4095373741.pdf
  skąd te 2 miesiące darmowe kartą?

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, pomyliłem się czytając regulamin, opłata jest za wypłaty z bankomatów. Jeśli mają być darmowe, to trzeba 5 transakcji, inaczej 5 PLN co miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
 4. Eurobank. Darmowość konta prosta do osiągnięcia (przelew w odpowiedniej wysokości). Karta bez opłat jeśli się zrobi 200zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie przeoczyłem Eurobank, kiedyś to też był fajny bank z kontami oszczędnościowymi z codziennym naliczaniem odsetek, a ostatnio to go tylko kojarzę z reklam kredytów gotówkowych ;-)
  Za chwilę znajdzie się w rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba wypadałoby mi odszczekać kilka uwag pod adresem Getin Banku, okazuje się, że nagle stare konto ponownie stało się atrakcyjne. Najpierw od stycznia są nowe warunki karty paliwowej, już nie obniża ceny do określonego poziomu, ale zwyczajnie za pierwsze 30 litrów nalicza rabat 0,4 PLN za litr, czyli w sumie w miesiącu można dostać 12 PLN zwrotu minus podatek, czyli jakieś 9,5 PLN. Dodatkowo jak spełniacie warunki darmowości to łapiecie się na promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, gwarantowane do 2016 roku na poziomie 4% dla pierwszych 10 000 PLN.

  OdpowiedzUsuń
 7. Darmowy jest także Volkswagen Bank Polska - konto i karta za free, jedyne koszta to wypłaty z bankomatów poniżej pewnej kwoty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisałem o tym w ostatnim akapicie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kamil, ale w ten sposob ten ranking jest troche nie teges. Przy Toyocie konto jest platne o ile nie spelnimy pewnych warunkow (obrot lub saldo), ewentualnie jestesmy mlodzi.
  Co do VW to jest to konto calkowicie za free z karta, co czyni to 4 rachunkiem za ktory nie zaplacimy zadnych oplat (czyli nawet tytul jest niepoprawny). Jedyna oplata przy VW to przywyplacie mniej niz 400 PLN z bankomatu.

  OdpowiedzUsuń
 10. mBank - "bardzo dobra aplikacja" - chyba nie na WP, na WP jest straszna, nie da się korzystać, w ogóle nie przemyślana i źle zaprojektowana.

  OdpowiedzUsuń
 11. W PKO BP 50 zł płaci się nie za zmianę rodzaju rachunku, tylko za zachowanie numeru rachunku - przynajmniej tak "sprytnie" bank ujmuje to na wyciągu. Poprzednio miałem u nich Superkonto, za które faktycznie "golili". Od jesieni mam Konto za zero i nie narzekam - kryteria nie są trudne do spełnienia.

  OdpowiedzUsuń
 12. darmowe tylko na poczcie

  OdpowiedzUsuń