4% od Getinu i 3,5% od Banku Smart

Nie miałem pomysłu na tytuł, a do napisania skłoniło mnie kilka ciekawych informacji, na które dzisiaj natrafiłem i postanowiłem podzielić się nimi w formie wpisu. Zanim jednak przejdę do rzeczy, to może krótka informacja dotycząca mojego portfela. Dokonałem wczoraj konwersji części środków UNK8 (obligacje europejskie) na UNK6 (GPW, małe i średnie spółki) i JPM1 (akcje europejskie), głównie dlatego, że europejskie QE może zakończyć hosse na obligacjach, co widać już nieco po wycenie UNK8, który stracił w ostatnich tygodniach ponad 2%, więc stwierdziłem, że może to być dobry moment na konwersję. Szczegóły transakcji omówię oczywiście w podsumowaniu miesiąca.

Wracając jednak do ciekawostek, jak czytaliście poprzedni wpis (co pewnie nie było łatwe, bo wyszedł dosyć długi) to na samym końcu trafiliście pewnie na wzmiankę o Getin Banku, który nie pozwala zamknąć konta Getin Up w każdej swojej placówce (a przynajmniej tak mi powiedziano w tej najbliżej mnie ;-)). Konto chciałem zamknąć, bo założyłem je głównie dla karty dla kierowców, która po ostatnim spadku cen benzyny już się nie sprawdzała (zwracała nadwyżkę ponad 4,95 PLN/litr, podczas gdy ostatnio tankowałem za 3,96 PLN/litr ;-)).

Okazuje się jednak, że Getin Bank postanowił postąpić całkiem fair wobec swoich dotychczasowych klientów i od stycznia wprowadził nowy regulamin, który przestaje odwoływać się do z góry ustalonej ceny benzyny, a zwyczajnie daje zniżkę 0,4 PLN za każdy zatankowany litr paliwa (maksymalnie 30 litrów, czyli 12 PLN). Zniżka obliczana jest orientacyjnie, na podstawie naszych płatności dokonanych kartą na stacji benzynowej i na podstawie średniej ceny paliwa w danym miesiącu, publikowanej na tej stronie. Dowiedziałem się o tym przypadkowo, logując się dzisiaj na konto, na którym powinno być 0 PLN, a było nieco ponad 7 PLN ;-).

Rzekłbym, że w czasach spadających stawek interchange i krojeniu klientów na każdym kroku, dawanie bonusów starym klientom jest przynajmniej nie w modzie, a już na pewno nie oczekiwałbym tego od Getin Banku, ale wygląda na to, że nieco się myliłem i warto docenić taki gest.

To jeszcze jednak nie wszystko, od połowy stycznia obowiązuje jeszcze jedna promocja i co najważniejsze, również dla starych klientów, czyli oprocentowanie konta oszczędnościowego w Getin Banku podniesione do 4% z gwarancją jego utrzymania aż do końca 2016 roku (!!!).


Tak, bank daje 4% na najbliższe prawie 2 lata i to niezależnie od tego co zrobi RPP w najbliższym czasie, a w marcu zapowiada nam się kolejna obniżka stóp procentowych. Oczywiście nie może być zbyt pięknie, 4% obowiązują tylko dla pierwszych 10 000 PLN na koncie i tylko wtedy gdy aktywnie korzystamy ze swojego ROR, co oznacza przelewanie min. 1000 PLN co miesiąc i wydatki kartą płatniczą na poziomie 300 PLN (co jest też warunkiem aby nie zapłacić za konto i kartę). Powyżej 10 000 PLN oprocentowanie nie jest rewelacyjne, ale i tak całkiem przyzwoite. Po szczegóły odsyłam do regulaminu.


Nie jest to może powód aby zaraz zakładać konto w Getinie, ale jeśli rachunek już tam macie, to warto zajrzeć, bo 4% w dzisiejszych czasach to luksus.

Druga śmieszna historia wiąże się z Smart Bankiem, tydzień temu ten cały czas jeszcze nowy bank na rynku, obniżył oprocentowanie dla starych klientów na koncie Smart Procent do zaledwie 3% (z 3.5%). Wygląda jednak na to, że musiało to spowodować spory odpływ kapitału, bo od jutra warunki dla depozytów trzymanych na koncie Smart Procent będą nawet lepsze niż przed 11 lutego. Bank rozesłał do klientów maila, którego cytuje poniżej, a którego wypatrzyłem na fanpage bloga Droga do Wolności.


Tym samym oprocentowanie nie tylko wraca do poprzednich 3,5% (przynajmniej do 17.03.2015), ale też obowiązuje dla 100 000 PLN, a nie tylko 50 000 PLN jak to miało miejsce wcześniej. Wygląda więc na to, że jeśli chodzi o wojnę na depozyty, to niektóre banki mając jeszcze nieco do zaoferowania i może nie skończy się to wcale tak dla nas kiepsko ;-). Jak chcecie założyć konto w Banku Smart, to możecie to zrobić wypełniając ten wniosek.

To jeszcze nie wszystko, w sieci pojawiła się jakaś śmieszna akcja z ankietą na temat wymarzonego konta, która z założenia jest bez sensu, bo chyba oczywistym jest fakt, że każdy chciałby mieć darmowe konto i kartę, oprocentowany ROR czy darmowe bankomaty. Bank widmo zamierza dodatkowo wszystkim, którzy ankietę wypełnią i założą swój wymarzony ROR, zaoferować lokatę na 6% (3 miesiące, max. 20 000 PLN) i jeśli namówicie do tego jeszcze kilka innych osób, to macie szanse na nagrody rzeczowe. Szczegóły znajdziecie na tej stronie. Niestety nie wiadomo w tej chwili, który to bank stoi za tą akcją i co się stanie, jeśli już w tym banku konto posiadacie ;-).

I mógłbym w zasadzie skończyć na dzisiaj, ale jest jeszcze jedna ciekawostka, do wczoraj za założenie iKonta w BNP Paribas można było zarobić 70 PLN, a od dzisiaj bank licytuje jeszcze wyżej, bo 100 PLN. Warunki są jednak nieco trudniejsze, do końca maja trzeba wydać kartą 1000 PLN.


I tym pozytywnym akcentem mogę zakończyć dzisiejszy wpis ;-). Jestem w małym szoku, że banki nadal potrafią mnie zaskoczyć i to jeszcze in plus. A już myślałem, że taki ze mnie stary wyga i wszystko już widziałem ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

14 komentarze:

 1. Mogłeś jednak coś więcej napisać bo w przypadku getina 4% jednym z wymogów jest przelew wynagrodzenia z konta firmowego czyli własne tytułowane przelewy nie przejdą. U mnie spełnione jest wszystko oprócz właśnie dokładnie takiego przelewu i na pytanie do banku ile będę miał oprocentowania otrzymałem odpowiedź że 1,5%.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przelewam tam od zawsze, czyli 1,5 roku sam sobie 1000 PLN co miesiąc i ani razu nie naliczyli mi opłaty za prowadzenie konta, więc trochę dziwne aby nie przeszło to w przypadku oprocentowania. Trudno mi powiedzieć jakie mam, bo zamiast podać oprocentowanie to w szczegółach konta oszczędnościowego podają link do tabeli oprocentowania... wrzucę i tak tam środki do końca lutego to zobaczę ile odsetek naliczą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też sobie tam przelewam 1kPLN co miesiąc i dokonuje platności kartą na 400zł bo taki jest wymóg promocji konta prefekcyjnego z kartą tanie zakupy ale miałem wątpliwosci bo to przelew własny a nie wynagrodzenie z firmowego wiec zapytałem o oprocentowanie tego konkretnego rachunku. U mnie też zamiast napisac ile napisali zgodnie z tabelą oprocentowania. Mimo iż w zapytaniu nie wspomniałem ze przelew na 1000 z tytułem wynagrodzenie nie jest firmowy (żeby nie sugerować) odpowiedź dostałem: 1,5%. Przy sprawdzaniu weź pod uwagę kwotę i dzień wpływu środków żeby wynik nie wyszedł błędny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, dzisiaj zrobiłem przelew i włączyłem zgody marketingowe, zgodnie z tym co napisali na stronie promocji, zobaczymy 1 marca jaki będzie efekt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Haha odpływ kapitału ze Smartbanku był ogromny i będzie nadal trwał, moi znajomi już polikwidowali konta, jeśli inne anki dają więcej to dlaczego ktoś ma trzymać pieniądze na 3,5%?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ochh... ta kampania getinu jest już wszędzie :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ano, dostałem nawet list, gdzie faktycznie zachęcają do przelewania pensji i dają jeszcze zwrot za rachunki i dodatkowo za zakupy jak weźmiemy kartę kredytową. Szukają chyba mocno depozytów pod te swoje kredyty frankowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. No i nic dziwnego, bo getin naprawdę prężnie się rozwija. Do mnie przemawia przede wszystkim konto getin up i karta z wyświetlanym stanem konta. Teraz już nie mam wymówki, ze nie wiem ile na nim mam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skbank wprowadza opłaty za konto, warto to sprawdzić i zamknąć jeśli jest zbędne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że prężnie się też rozwija dział propagandowy Getin Banku, że trafił nawet na mojego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mamy 1 marca. W jakiej wysokości naliczyło oprocentowanie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety tylko 1,5%, co ciekawe teraz już w systemie pokazuje oprocentowanie na rachunku :-) Zostaje niestety przelewanie wynagrodzenia, do czego zachęca mnie Getin w liście i obiecuje przy okazji inne bonusy, jak zwrot za rachunki czy za zakupy przy płatnościach ich kartą kredytową.

  OdpowiedzUsuń
 13. No to lipa. Czy przelewając sobie 1000 tytułowałeś przelew słowem wynagrodzenie? Np. wynagrodzenie za m-c styczeń 2015. U mnie nadal pokazuje na oszczędnościowym 'zgodnie z tabelą" a na skarbonkowym 1,5%.

  OdpowiedzUsuń
 14. W sumie przelew miał tytuł "wynagrodzenie" więc powinien teoretycznie wystarczyć ;-) Trudno powiedzieć, czy dopisek z miesiącem coś by pomógł, zrobie jeszcze jedno podejście, a od przyszłego miesiąca chyba zgłoszę nowe konto pracodawcy, bo te 4% coraz lepiej wygląda (meritum bank obniżył dzisiaj do 2,75%, a na starych kontach do 2,5%).


  PS. U mnie skarbonkowe ma 0,00%.

  OdpowiedzUsuń