Aktualizacja portfela - grudzień 2012

Jak widać końca świata nie było, nic się nie zmieniło i nadal trzeba żyć i inwestować, czyli trzeba też wrócić do blogowania bo trochę się ostatnio obijam. Pisaniu nie sprzyja okres przedświąteczny, a też po drodze miałem jeszcze dłuższy wyjazd i tak jakoś się złożyło. O portfelu jednak nie zapomniałem, dokonałem małych zmian w międzyczasie i szykuje się na styczeń nieco bardziej agresywnie.

Kolejna składka wpłacona, kolejna miesięczna opłata pobrana, tym razem wysokości 53,40 PLN, ale portfel i tak nie wygląda źle, dzięki temu co dzieje się ostatnio na WIG20. W ciągu ostatnich 3 tygodni, sam tylko QUE2 zarobił dla mnie ponad 400 PLN i dzięki temu wydatnie udało się zredukować stratę, która obecnie wynosi niespełna 1%, w stosunku do ponad 3,5% na początku miesiąca. To na pewno duży plus, pytanie tylko czy pójdziemy jeszcze wyżej, czy może już czas wypisać się z QUE2, bo rajd był bardzo gwałtowny i pewnie szykuje się jakaś korekta, tyle że nie wiadomo jak długo potrwa.W każdym razie następny tydzień będzie spokojny i bardzo krótki, GPW ruszy dopiero w czwartek, więc do końca roku wiele już się nie zmieni. W połowie miesiąca pozbyłem się połowy udziałów w ML5, teraz żałuje, że nie wszystkich, bo strata na tym funduszu tylko się pogłębia i chyba czas się go pozbyć w całości. Konwersja ML5 poszła w całości na zakup UNK6, podobnie jak grudniowa składka. To fundusz małych i średnich spółek, czyli klasyczna gra pod styczniowy rajd, czy skutecznie to się jeszcze okaże.

Innych zmian w portfelu jeszcze nie było, cały czas trzymam fundusze obligacji, które przeżywają obecnie bardzo dobre czasy za sprawą spadającej rentowności polskich obligacji, która spadła poniżej 3,8% dla naszych dziesięciolatek. Sytuacja niespotykana i niestety obawiam się (nie tylko ja), że to kolejna bańka, która może z wielkim hukiem pęknąć. Nie wiadomo jednak do ilu może jeszcze spaść rentowność i trzeba trzymać rękę na pulsie i jednocześnie za wczasu zdecydować co zrobić z pieniędzmi ulokowanymi w tych funduszach. Czy iść z nimi na giełdę? Na to pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi.

Osobom szukającym inspiracji do inwestycji albo chcącym po prostu pogadać polecam blogowe forum trwają tam bardzo ciekawe dyskusje i z pewnością warto się do nich włączyć. Poza tym przypominam jeszcze tutaj, że Meritum Bank nadal rozdaje 100 PLN na Facebooku za założenie konta, warto, jeśli kupujecie paliwo na stacjach benzynowych ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

12 komentarze:

 1. odebrałem pocztę a tam:
  Z przyjemnością informujemy, że w dniu 17.03.2012 upływa okres bazowy dla wpłat składek regularnych :D

  Do kiedy Kamil płacisz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnia 15.03.2013 jeśli dobrze liczę, ale żadnego maila nie dostałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja dostałem staromodną pocztą polską :DD
  Jak będziesz miał czas to byś skrobnął jakiś temat z kalkulacją czy wpłacać i wypłacać, czy może zostawić to w cholerę itp :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś ponadto to? Zrywac unit-linka, czy nie?

   Imho ja nie zrywam, będę też wpłacał, na razie bez wypłat, teraz jak kwota wolna jest obciążona mniejszymi opłatami o połowę, to można coś popróbować. Zawieszam tylko indeksacje, zostaje przy 303.88 PLN ;)

   Usuń
 4. Podziwiam ludzi, którzy potrafią sprawić, żeby pieniądz robił pieniądz:)

  OdpowiedzUsuń
 5. 3785 przyrost portfela przez 1 rok 30.12.2011-28.12.2012
  2917,2 wpłaty
  600 opłaty za zarządzanie
  tak to wygląda u mnie w tym roku :/

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie gorzej ;-)

  Przyrost portfela: 3550,56 PLN
  Wpłacone składki: 3602,52 PLN
  Opłaty za zarządzanie: 594,77 PLN

  OdpowiedzUsuń
 7. A u mnie jeszcze gorzej :P


  Przyrost portfela: 3350,00 PLN
  Wpłacone składki: 3409,36 PLN
  Opłaty za zarządzanie: 588,17 PLN

  OdpowiedzUsuń
 8. na nas 3 skandia zarobiła 1,8k PLN na opłatach....tak się robi biznes :]

  OdpowiedzUsuń
 9. Panowie a co myślicie o "rolowaniu składki"? Mam na myśli zmianę częstotliwości wpłat na wpłatę roczną a następnie jej wypłata jako środki wolne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest znacznie lepszy pomysł, niż zawieszanie kolejnych wpłat i przejscie na okres bezskładkowy.

   Usuń
 10. Panowie a co myślicie o "rolowaniu składki"? Mam na myśli zmianę częstotliwości wpłat na jednorazową wpłatę roczną a następnie jej wypłata jako środki wolne?

  OdpowiedzUsuń