Jak zaoszczędzić 4% na rachunku za prąd?

Dzisiaj populistyczny temat, ale może ktoś skorzysta, choć pewnie nie będzie to duża grupa osób, bo trzeba spełnić dwa warunki. Ale po kolei, prądu używamy wszyscy, teoretycznie mamy wolny rynek, można sobie zmienić w dowolnej chwili dostawcę, na takiego, który prąd sprzeda nam najtaniej. W praktyce, różnice są niewielkie, a kraj podzielony niemal po równo na 4 części pomiędzy największych dostawców, czyli PGE, Tauron, Energę i Eneę. Mi przypadło w udziale korzystanie z usług Energii i to jest pierwszy warunek, który trzeba spełnić.

Energa to dosyć nowoczesny operator działający na północy polski, który planuje w najbliższym czasie wszystkim swoim klientom wymienić liczniki na elektroniczne. Elektroniczne liczniki to większe możliwości dla operatora, ale też ułatwienie dla klienta. Energa oferuje też klientom usługę Rozliczenia Rzeczywiste, w jej ramach każdy może sobie odczytać raz w miesiącu ilość zużytej energii, podać ją w systemie rozliczeniowym (online, przez Internet) i zapłacić rachunek tylko za to, co faktycznie zużył i to po fakcie.

Standardowo operatorzy energetyczni robią prognozy, zazwyczaj na pół roku, płatność co 2 miesiące i do tego do przodu, czyli de facto kredytujemy koncern energetyczny. Pewnie każdy z Was miał też sytuację, że nagle przychodzi wyrównanie, okazało się, że zużywał więcej prądu i trzeba dopłacić 200-300-500 PLN, a prognoza na następny okres jest już wyższa. Rozliczenie rzeczywiste ten problem rozwiązuje, a ponadto daje jeszcze jedna zaletę, którą możemy wykorzystać do płacenia niższego rachunku.

Od jakiegoś czasu przy współpracy z Blue Cash, Energa pozwala zapłacić fakturę online, przy pomocy systemu płatności zintegrowanego ze swoim systemem informatycznym. Za usługę pobierana jest prowizja w wysokości 1 PLN. Nie można płacić kartą kredytową, są tylko szybkie przelewy z banków (mTransfer itp.). I wreszcie gwóźdź programu, od niedawna jest "Płacę z Alior Sync". Oznacza to, że płacąc za rachunek za energię przez internet, dostaniemy w Sync'u zwrot 5% poniesionych wydatków. Przy średnim rachunku na poziomie 100 PLN miesięcznie, daje to 5 PLN, odejmując złotówkę prowizji, mamy rachunek niższy o 4 PLN.

Owszem nie jest to wiele, na pewno nie na tyle, aby zmieniać dostawcę energii i zakładać konto w Alior Sync, ale jeśli już korzystacie z obydwu tych instytucji to warto schylić się po te parę PLN, bo w skali roku mamy już 50 PLN oszczędności. Poza tym rozliczenie rzeczywiste ma też swoje zalety i polecam je każdemu, całkiem możliwe, że inni dostawcy też mają takie możliwości, ale nie orientowałem się w tej sprawie, więc musicie to już sprawdzić we własnym zakresie.

Ogólnie energia elektryczna to temat na szerszy wpis, większość dostawców ma jeszcze kilka taryf, nocną i weekendową, na tym też można sporo zaoszczędzić, jeśli umiejętnie korzysta się z domowych sprzętów, bo energia elektryczna w okresie poza szczytem, jest dwukrotnie tańsza niż ta w szczycie, a nie chodzi o sam koszt kWh, bo np. w Enerdze większa oszczędność jest na opłacie przesyłowej. Ale tak jak pisałem, to temat na szerszy wpis. Póki co będę wdzięczny za komentarze pod wpisem, szczególnie w kontekście czy Wasz operator pozwala na rozliczenia rzeczywiste i czy można płacić mu online :-).

Tym pozytywnym akcentem, możemy zacząć weekend. Niniejszy wpis, jest 200-setną publikacją na blogu :-).

Aktualizacja:
Jako, że pod wpisem pojawiły się niesłuszne wątpliwości, załączam jeszcze regulamin płatności online w Enerdze (klik) (lista banków na samych dole) oraz szczegóły na temat rozliczenia rzeczywistego, które znajdziecie tutaj.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

26 komentarze:

 1. kurde... mnie też obsługuje Energa....
  muszę obczaić sprawę... thx!

  OdpowiedzUsuń
 2. BlueCash nie obsługuje przelewów wychodzących z Alior Sync więc nici z oszczędnościami za energie :)


  ...więc artykuł w kosz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy - ciekawe w takim razie jakim cudem udało mi się zapłacić przez "Płacę z Alior Sync" :) Naprawdę, czasami lepiej się zorientować, zanim sie pieprznie głupotę i to jeszcze jako Anonim...

   Usuń
  2. I żeby nie być gołosłownym:

   Załącznik nr 1 –Lista Banków w Systemie BlueCash
   1. Alior Bank
   2. Alior Sync
   3. Bank Ochrony Środowiska
   4. BPH
   5. BS Wschowa
   6. BZWBK
   7. Citibank Handlowy
   8. Credit Agricole
   9. Eurobank
   10. ING Bank Śląski
   11. mBank
   12. Meritum Bank
   13. Millennium Bank
   14. MultiBank
   15. Nordea Bank
   16. PBS Bank
   17. Pekao S.A.
   18. Raiffeisen Bank

   Regulamin usługi Płatności Online

   Usuń
 3. Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

  Weźmy tylko jeden aspekt - Opłata Abonamentowa. Otóż zależy ona od częstotliwości rozliczeń. Jeżeli wybierzemy rozliczanie w cyklu jednomiesięcznym, co miesiąc zapłacimy 4,80 zł.
  Jeżeli wybierzemy cykl sześciomiesięczy to zapłacimy 0,80/m-c.

  Uciecha zatem, że płacimy co miesiąc tylko za rzeczywiste zużycie będzie nas kosztować ekstra 48 zł rocznie, co przy zużyciu energii na poziomie 100zl/m-c jest zupełnie nieopłacalne.

  Jeszcze dwie uwagi:
  1. Z tekstu mogłoby wynikać, że płatności on-line są tylko dla miesięcznych rozliczeń rzeczywistych. Oczywiście niezależnie jaką taryfę wybierzemy i jakąkolwiek częstotliwość opłat, to i tak zapłacimy z Alior Sync on-line.
  2. W systemie przedpłat prognozowanych też płacimy "po fakcie". W systemie płatności 6. miesięcznym, dopiero 10. marca zapłacimy za prąd, który używamy już od 1. stycznia. Proszę również zauważyć, że odrobinę tracimy jeśli okaże się, że zużywamy mniej prądu niż w prognozie, ale też zyskujemy jesli zdarzy nam się zużywać więcej prądu niż w poprzednim roku.

  Ogólnie, każdy powinien sam policzyć, co mu się bardziej opłaca, wiele zależy bowiem od wielkości rocznego zużycia prądu, wybranej taryfy itp.
  Przy wyborze Operatora czeka nas oczywiście też żmudna praca, czyli porównanie ofert wszystkich graczy na rynku energii.

  Pozdrawiam,

  Zbigniew jakubowski  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy mam pisać Zbyszku czy Zbigniewie, ale polecam zajrzeć na swoją ostatnią fakturę, ja na swojej widze opłatę abonamentową w wysokości 0,8 PLN netto/mc.

   Oddaje Ci jednak jedną rzecz, wydaje mi się, ze jak prawie 2 lata temu przechodziłem na rozliczenie rzeczywiste i studiowałem wszystkie opłaty przy wyborze taryfy, to z opłatą abonamentową według regulaminu było tak jak napisałeś. Ale jak patrze na swoje faktury, w 2011 roku było to 0,9 PLN/mc, od lutego 2012 jest 0,8 PLN/mc, wyrównanie za 2010 rok mamy obliczone jako 12 miesięcy po 0,87 PLN, ogólnie to wszystko jest jak zwykle w firmach energatycznych zagmatwane, ale tak czy siak, argument o dodatkowych kosztach upada.

   W razie czego mogę udostępnić wycinek swojej faktury w celu weryfikacji ;-)

   Usuń
 4. PS. Poprzez zalogowanie do https://ebok.energa.pl/login.php można zapłacić on line poprzez "Płacę z Alior Synk" - płacę tak od kilku miesięcy (ostatnio wczoraj} i zawsze mam moneyback 5% naliczony.
  Z.J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to jest dobra wiadomość, jak pierwszy raz chciałem skorzystać z platności online zaraz jak je wprowadzili, to zniechęcił mnie brak karty, dopiero ostatnio wpadłem na pomysł z Alior Sync, żeby sprawdzić czy jest ;) Inna sprawa, że to płacenie online, trwa dłużej niż zwykły przelew, ale to już w sumie nie mój problem :)

   Usuń
 5. @Kamil Pieczonka

  Po prostu Zbyszek.

  Aktualną taryfę opłat można pobrać ze strony;
  http://www.energa.pl/dla-domu/formularze/wnioski_cenniki_taryfy/act/category
  (drugi od góry plik PDF)
  Na str. 29 dla taryf z grupy G jest wyraźnie abonament 4,80 dla rozliczeń jednomiesięcznych. Jeśli płacisz 0,80 zł to należy się tylko cieszyć :-) (może jakaś promocja).

  Jeśli ktoś planuje zmienić Operatora Energii to proponuję poczekać, aż Regulator Państwowy zatwierdzi nowe Taryfy na 2013 rok i dopiero wtedy porównać oferty.

  Warto również płacić również inne rachunki kartą albo przelewem z Alior Sync korzystając z moneyback 5%.
  Ja płacę tak na przykład jeszcze za telefon w Plusie, Cyfrowy Polsat, Cyfrę +. Można w ten sposób zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości opłat (nie muszą to być tylko nasze rachunki, można chociażby babci zaoszczędzić trudu chodzenia na pocztę itp).

  Pozdrawiam,
  Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie promocja, bo tak jak mówiłem sprawdziłem rachunki 2 lata wstecz, wszedzie jest pojedynczo naliczona opłata abonamentowa ;) chyba, że to jakiś błąd w ich systemie, ciężko powiedzieć, wycinek mojej faktury można obejrzeć tutaj (klik).

   Co do płacenia z Alior Sync to oczywiście warto, ale zbyt wiele podmiotów tego nie obsługuje, telefon w Play mozna w mBanku pod Invoobill podpiąć to jest wygodniej, ale bez zwrotu, moja kablówka płatności online nie ma, za mieszkanie tak samo tylko przelew i to chyba tyle cyklicznych obciążeń.

   Usuń
  2. Andrzej Linda7 marca 2013 20:56

   to jak to jest z tą opłatą abonamentową przy miesięcznym rozliczeniu? ja w Toruniu przy taryfie G12W i 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym płacę 1,20 netto miesięcznie.

   Usuń
  3. Pewnie zależy od regionu, wyżej widać, że w Gdansku jest 0,80 netto miesięcznie.

   Usuń
 6. Logując się do i-boa w T-mobile rzeczywiście nie zapłacisz rachunku, ale T-mobile przysyła na e-maila fakturę z linkiem "zapłać teraz", który po kliknięciu przenosi nas bezpośrednio do Płatności24, a tam już zapłacisz z Sync i 5% nalicza. (trzeba zapłacić 50gr prowizji).

  Z.J.

  OdpowiedzUsuń
 7. Upss...pomyliłem T-mobile z Play. Ale info jest prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.
  Najciekawsze jest to że można samemu podać kwotę do rachunku (np. zaniżoną). Ciekawe czy ktoś to weryfikuje.
  Natomiast jedynym populizmem jest zezwalanie na anonimowe komentowanie a następnie wyzywanie co niektórych z tych anonimów. I to nie tylko w tym dwusetnym artykule.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podanie zaniżonej kwoty poskutkuje zaksięgowaniem niższej kwoty i niedopłatą rachunku...

   Co do reszty, ja przynajmniej jak kogoś krytykuje, robię to pod własnym imieniem, a nie za zasłoną anonimowości, to kwestia zwykłej kultury, nie ma nic wspólnego z populizmem.

   Usuń
 9. ja place jeszcze faktury za gaz z pgnig przez synca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi na to, że jest szereg usług na których można zaoszczędzić, wypada chyba zrobić zbiorczy wpis, co gdzie i jak :)

   Usuń
  2. a w jaki sposób?

   Usuń
 10. oooo tak to jest dobry pomysł na wpis! Najlepiej z ekranami logowania różnych opłat. Za co da się płacić Alior Synkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, sprawdzałem swoje rachunki za energię w Enerdze jako że też korzystam z rozliczenia rzeczywistego. Pobierają takie same stawki za opłaty: abonamentowa, przesyłowa stała i przejściowa, bez względu na to czy się rozlicza systemem rzeczywistym czy zaliczkowo. P.S. Korzystam z grupy taryfowej Podstawowa G11.

  Dzięki za wskazówkę co do cash back w Alior Sync. Niedawno otworzyłem tam konto i zorienuję się czy też bym dostał zwrot. Pensję dostaję do BGŻ i tam bonusowo 1% pensji więc jeśli w Syncu chcieliby też moją pensję to już odpada. Bonus z BGŻ dla mnie większy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze taka wskazówka, rozliczenie rzeczywiste trzeba wskazywać co miesiąc ale usługa się deaktywuje dopiero jak nie wskażemy stanu licznika przez 2 miesiące. Dlatego można podawać odczyty co powiedzmy 52 dni. Wówczas w skali roku oszczędzimy jakieś 5 zł na usłudze Blue Cash (rocznie 7 płatności zamiast 12).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzej Linda7 marca 2013 20:44

   Czy jeśli z odczytem przekroczy się miesiąc, to wysyłają jakieś powiadomienia? Czy za efakturę można zapłacić zwykłym przelewem z pominięciem Płatności Online i ich opłaty 1 zł?

   Usuń
  2. Wysyłają powiadomienie, że mija miesiąc od poprzedniego odczytu i żeby podać nowy. W przypadku przekroczenia okresu mogą wyłączyć usługę automatycznie, ale w praktyce jak powiedzmy spisujesz sobie licznik 10-15 danego miesiąca, to kolejny można przeciągnąć nawet do 30. Trzeba raz w miesiacu podać odczyt, kiedy, nie ma znaczenia.

   Tak można płacić normalnym przelewem, nie trzeba korzystać z płatności online.

   Usuń
 13. Rachunki netii tez działaja z alior sync

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie niestety też nici z tego bo również mam Blucash :(

  OdpowiedzUsuń