Aktualizacja portfela - październik 2012

Październik 2012 aka Październikowa masakra portfela aka Czarny Październik, takie tytuły tego posta przyszły mi na myśl, jak zacząłem sobie robić małe podsumowanie kończącego się powoli miesiąca. W ostatnim tygodniu wziąłem sobie nieco wolnego od wszystkiego i dzisiejsze podsumowanie było więcej niż zabawne, bo pozostało mi się już w zasadzie tylko uśmiechnąć, zamiast przeżywać swoje błędy ;-).

Zacznijmy jednak od końca, Skandia wreszcie naprawiła swój błąd i pobrała mi opłaty za prowadzenie rachunku za ostatnie 3 miesiące, jednego dnia wartość portfela skurczyła się o ponad 150 PLN, co oczywiście boleśnie odczułem. Jedyny plus tej sytuacji jest taki, że opłaty naliczone są zgodnie z saldem z adekwatnych miesięcy, a nie z ostatniego, co owocowałoby ich większą wysokością. Z tym musiałem się liczyć, więc nie ma za bardzo nad czym płakać.

Płakać też nie będę nad spadkami indeksu WIG 20, a co za tym idzie wartości funduszu QUE2, ryzyko było wliczone w tę strategię i dopóki trzymamy się nad poziomem 2200 pkt, nie zamierzam wykonywać żadnych nerwowych ruchów, tym bardziej, że raczej sytuacja powoli się uspokaja, a za kilka dni RPP powinna obniżyć stopy procentowe (stawiam, że będzie to 50 pkt bazowych) i być może będzie to jakimś impulsem dla GPW.

Największy żal mam jednak do Union Investment, w zeszłym tygodniu dokonali kolejnej przeceny wartości swoich aktywów związanych z PBG, tym razem prawdopodobnie już do zera, chociaż ponownie nie podano tej informacji jasno, tak jak poprzednim razem. Tym razem UniWibid (UNK5 w portfelu) poleciał jednego dnia o ponad 6%, w praktyce wycena spadła z ~1570 PLN za jednostkę, do nieco ponad 1480 PLN za jednostkę, czyli dużo. Była i nadal jest to też duża część portfela blogowego, więc umoczenie pieniędzy w PBG kosztowało mnie kolejne ponad 200 PLN. Tym razem ominął mnie spadek UniKorona Pieniężny (UNK4), który poleciał nieco mniej, bo trochę ponad 2%, a który sprzedałem po poprzedniej wpadce z czerwca.

Pretensji do nikogo nie mogę mieć, sam się tak urządziłem, ale nie oznacza to, że nie jestem zły ;-) Wynik portfela nie był taki zły już od bardzo dawna i nieco to przygnębiające, ale chyba najwyższy czas, żeby odciąć nieco emocje od tego rachunku, bo generalnie wynik z dzisiaj i tak nie ma większego znaczenia, liczy się to co będzie za 25 lat ;-). Obecnie portfel wygląda tak:


ML5 też spisuje się słabo, pozytywnie za to TEMP6 i BPH1, który też chyba z rok temu zaliczył wpadkę, podobną do tej jak Union Investment, więc widać zdarza to częściej niż można się było tego spodziewać. W każdym razie, myśląc pozytywnie, czekam na listopad, byłoby znacznie łatwiej zarabiać, jak rynek wreszcie by się zdecydował czy chce iść w górę, czy w dół, a nie tkwił w konsolidacji.


Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

8 komentarze:

 1. Mi też Skandia już zabrała opłaty za prowadzenie rachunku. Niby wiadomo, że tak się stanie, ale jednak żal...

  OdpowiedzUsuń
 2. que2 bywa zdradliwy :/ wystarczą 3 sesje po 1,5% w dół i robi się mocno nieciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie pisalem wam w ktoryms komentarzy ze czeka nas jeszcze jedna korekta,na naszym rynku(to ja od tych zmian z QUE2 na QUE3),ja juz od 15.10 jestem na QUE3,wedlug mnie korekta kilkutygodniowa do ok 2225-2200 na WI20,a potem wchodze w male i srednie spolki bo na nich najwiecej da sie zarobic,ale czas pokaze serdecznie pozdrawiam bloogowiczow

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest właśnie najgorsze, nie mam w tym wszystkim czasu na analize funduszy i zachowania poszeczególnych funduszy, może czas zabrać się za coś takiego, zebrać wyniki funduszy i zastosować chociażby proste techniki z analizy technicznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokladnie Kamil,ja sledze codziennie gielde(jestem aktywnym graczem),widac bylo ze rynek z miejsca nie przejdzie 2450pkt,teraz oporem jest dla gieldy 2350pkt,wiec pod ten poziom podejdzie i bedzie zejscie tj wyzej pisalem do okolic 2200pkt,i z tego poziomu zaczna sie wzrosty,szczegolnie male i srednie MISS,to moja opinia,(do tego jestem w QUE3,na drugiej platformie w AXA jestem tez na funduszach na wzrost walut dolara od poziomu 3,13)pozdr serdecznie.Ps teraz QUE2 moze szczyscic porfele troche

  OdpowiedzUsuń
 6. No trzeba Ci przyznać, że masz nosa ;) muszę pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem, gdzie łatwo i szybko można by się było podzielić swoimi spostrzeżeniami, może jakieś forum w ramach bloga?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kamil dobry pomysl z tym forum,jestem caly czas na Que3,ale po dzisjejszych danych dobrych o PKB w stanach,mysle czy dalej pozosostac,jeszcze pobserwuje co dalej pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ma się co zastanawiać :-) Takie forum na pewno by się przydało.

  OdpowiedzUsuń