Zysk i strata miesiąca - kwiecień 2012

Tak wiem, obiecałem ten wpis na piątek, ale to długoweekendowe lenistwo za mocno mi się udzieliło, żeby jeszcze pogoda była brzydka, to pewnie nie byłoby tak źle, a tak to przez ostatnie tydzień nie zrobiłem prawie nic i nieco mnie męczy pod względem psychicznym. Nie mniej jednak nadchodzący tydzień zapowiada się bardzo intensywnie i mam nadzieję, że zdążę też nadrobić nieco zaległości.

Ogólnie chyba bliżej mi do opinii, że takie weekendy to zło, przynajmniej w mojej branży, bo praktycznie przez tydzień nic nie dało się załatwić, bo ktoś tam pojechał na urlop ;-). Pewnie zabrzmiało to kapitalistycznie, więc już dalej nie będę brnął w tą kontrowersje, ciesząc się, że następny taki weekend będzie dopiero w grudniu.

Wróćmy jednak do rzeczy, czas na comiesięczne zestawienie zysków i strat portfela w kwietniu 2012. Niestety przeważały starty, co zresztą pewnie nie powinno dziwić patrząc na zachowanie naszej giełdy. Obecnie prowadzę wewnętrzną wojną pod tytułem, "Sell in May?". Jestem tego coraz bliższy, bo jak widać poniżej, QUE2 mocno dał mi się we znaki przez ostatnie dwa miesiące. Do tego oczywiście opisywana już na blogu wpadka IDEA Premium z DSS i już wiemy dlaczego portfel stracił nominalnie na wartości blisko 1%.


Obecnie jak to widać po prawej stronie krążę w okolicach kwoty wpłaconych składek, czyli de facto nie ma jeszcze na co narzekać, ale jak na 4 lata inwestycji to na pewno nie jest dobry wynik ;-). Obrazek na górze uzmysławia jednak jedną rzecz, przez ostatnie 18 miesięcy tylko jeden z moich aktualnych funduszy nie zaliczył żadnej wtopy, UNK5, który miesiąc w miesiąc notuje bardzo podobne wyniki, które ostatecznie w ciągu roku dają około 5% zysku. Reszta ma mniejsze lub większe spadki formy.

Idąc tym tropem, w tym miesiącu kolejna składka powędruje na UNK5, bo to chyba najlepsza decyzja w tak niespokojnych czasach. Czy dokonam zmian w portfelu? Na dzień dzisiejszy nie mam takich planów, ale pewnie do końca maja trzeba będzie podjąć decyzję, co robić dalej z QUE2. Kusi mnie jeszcze jedna spekulacja, mianowicie zakup IDEA2, grając pod zmianę wyroku sądu i stawiając na to, że jednak IDEA2 odzyska nieco środków z obligacji DSS. Jest to dosyć bezpieczne spekulacja, bo duży spadek tego funduszu jest mało prawdopodobny.

Zobaczymy co będzie dalej, na pewno dowiecie się o tym na blogu, który mam nadzieje, będzie częściej aktualizowany niż przez ostatnie 2 tygodnie.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

9 komentarze:

 1. nie ma lekko, u mnie również portfel na 0 w stosunku do poprzedniego miesiąca.

  Kolejna składka idzie na UNK5 w całości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przesadziłem, że 3 osoby czeka na ten wpis ;-) jak zwykle tylko jedna ;-)

   Nie ma lekko Marcin, nie ma lekko.

   Usuń
 2. @Kamil, te wszystkie RSS to ode mnie :D
  Nie martw się, przez 30 lat będę czytał ten blog, a jak już wypłacę po 30 latach te pieniądze ze Skandii to się umówimy na browara :D I to tylko 1-ego bo na więcej już nie starczy, przy tej stopie zwrotu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swietny pomysł, jak wypłacimy to nawet może na dwa browary nam wystarczy :D i wcale nie 30 lat, ledwie 26 zostało :D

   Usuń
 3. Nie jest prawdą, że tylko jedna osoba czeka na wpis(y). Jeszcze ja :) - tyle, że się nie odzywam, bo w ostatnich miesiącach stopy zwrotu zaiste odbierają mowę. Niekoniecznie z zachwytu.
  Pozdrawiam. I dzięki za wytrwałość w prowadzeniu tego bloga. Czytam (regularnie) i czytać będę.
  Marta
  P.S. Kalkuluję, że mnie po latach mnożenia pieniędzy pod sztandarami Skandii (13,5 zostało) też może na coś starczy. Na przykład na kawę. Jedną. Niedużą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam pomysł :D
   załóżmy klub poszkodowanych przez Skandię :d

   Usuń
  2. Stowarzyszenie Anonimowych Nabitych w Skandię :)

   Będziemy sobie co roku robić zloty pod siedzibą Skandii w Warszawie wraz z akcją protestacyjną ;)

   I może nawet być przy kawie :D

   Usuń
  3. Pikieta. Na przykład z kosami na sztorc - w zgodzie z wieloletnią narodową tradycją. Bardzo dobry pomysł ;)
   Chociaż w sumie... jak sobie dobrze przypomnę, o czym mówił pan doradca przed zawarciem umowy to było tam sformułowanie "w ten sposób może pani efektywnie oszczędzać na emeryturę" a nie "w ten sposób może pani efektywnie oszczędzać na własną emeryturę". Czyli nie kłamał.

   Usuń
 4. Witam,

  Bez złośliwości, ale może jest tak, że wewnętrzne wojny i spekulacja nie są Twoją mocną stroną? Ważąc inwestycję w QUE2 w kilku-kilkunastu transakcjach, Twój wynik w tym funduszu byłby znacznie lepszy. Może nawet byłby na plusie.

  Może niepotrzebnie czytasz opinie i rady na innych blogach? "Sell in May?". Nie sądzę, że powinieneś być ich adresatem – potrzebujesz czegoś innego, bo ostatnie wpadki w portfelu to nie jest problem, tylko rozwiązanie. Mam na myśli to, że jeśli wyciągniesz słuszne dla siebie wnioski ze straty np. w QUE2, to będzie to o wiele lepsza sytuacja, niż gdybyś miał na takiej operacji zarobić i utwierdzić się w błędnym przekonaniu o słuszności spekulacyjnego podejścia.

  OdpowiedzUsuń