Aktualizacja portfela - czerwiec 2011

Publikowanie czerwcowej aktualizacji portfela w lipcu nie jest może najlepszym pomysłem, ale trzeba zachować ciągłość, a nie wiem jakim cudem wyleciał mi z głowy ten tekst, bo planowałem go napisać po pobraniu czerwcowych opłat. W każdym razie możemy już nadrabiać zaległości, a trochę się w tym czerwcu działo. Można zaobserwować ciekawą zależność, że na początku miesiąca kurs poszczególnych funduszy był nieco wyższy, później dołował i ostatecznie wzrósł do poziomów z początku miesiąca, pod jego koniec. Jednym słowem huśtawka nastrojów.
Pomijając jednak ten fakt, po komentarzach do ostatniego podsumowania, postanowiłem zrobić mały porządek w portfelu i tak zamieniłem TEMP3, który od dawna już stoi w miejscu, na fundusz obligacji TEMP6, który ma raczej równe i bardzo dobre wyniki w długim terminie. Obecnie w trakcie całkowitej konwersji jest również HSBC4 (Indie), którego się pozbywam korzystając akurat z lokalnej górki, on tez pójdzie na konta funduszy bardziej bezpiecznych, a mianowicie BPH1, TEMP6 i UNK2. Tym oto sposobem ryzykowna część portfela będzie miała zaledwie nieco ponad 20% wszystkich środków, czyli jak widać strategia zmienia się na mocno defensywną. Sam portfel obecnie wygląda tak (jeszcze przed finalizacją konwersji HSBC4):Zobaczymy jakie będą tego efekty, póki co w tym miesiącu Skandia pobrała sobie kolejne 40 PLN opłat i tym samym suma wszystkich pobranych opłat dobiła do wartości 1090.06 PLN, czyli 10.5% wartości wszystkich wpłat. Na tle zysku na poziomie 4.3% w ciągu 39 miesięcy inwestycji, nie wygląda to zbyt dobrze, ale nie ma się co oszukiwać, nigdy nie wyglądało to dobrze ;-). Jestem ciekaw jak będzie się spisywała obecna defensywna strategia, która powinna ograniczyć zmienność wartości portfela, a jednocześnie zapewnić dosyć przyzwoity zysk z funduszy obligacji. O tym na pewno jeszcze tutaj nie jeden raz przeczytacie (a przynajmniej mam taką nadzieje, że wrócicie przeczytać ;-)).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

4 komentarze:

 1. cały czas zadaje sobie pytanie, gdyby zrobić portfel defensywny czyli 80% w rynek pieniężny to stopa zwrotu jest ok 3-4% rocznie. Gdy odejmiesz koszty zarządzania to wychodzisz pod kreską...więc jaki jest sens tego bezpiecznego portfela?
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. obrona przed jeszcze wiekszym spadkiem na akcyjnych/surowcach? ;) poza tym nie jest tak źle, stopy zwrotu za ostatni rok:
  UNK2 - 5,93%
  IDEA2 - 7%
  UNK4 - 5,69%
  TEMP6 - 18,64%
  BPH1 - 3.28%

  To czego najbardziej nie lubie to wahania po 100 PLN w ciagu 2-3 dni, z funduszami bezpiecznymi jest zachowana pewna stałość. Na moje faktycznie możemy zbliżać się do jakiejś bessy, bardziej bym się skłaniał do zakupu QUE3, niż QUE2 (chociaż ten drugi na hosse wydaje się być najlepszy, podwójna przebitka WIG20 ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam.
  "Oszczędzam" ze Skandią od marca 2009, jak dotąd wpłaciłem 10500 zł, a stan rachunku to 11100 (Jeszcze niedawno było więcej). Po ostatnich "zabawach" i stratach, zmieniłem strukturę portfela na UNK5 i IDEA2. Wyglądają dość pewnie, choć nie zapewniają kokosów, ale przynajmniej nie będę żałować że na lokacie miałbym lepiej.
  Pozdrawiam, życząc dużych zysków.

  OdpowiedzUsuń
 4. To masz niezła składke miesięczną, skoro już tyle wpłacone ;) wzajemnie, również życzę dobrych zysków, żeby jeszcze kiedyś można było te pieniądze na coś wykorzystać ;)

  OdpowiedzUsuń