Zysk i strata miesiąca - listopad 2010

Strasznie zapuściłem się w blogowaniu i nie mam na to specjalnego wytłumaczenia, mój profil inwestora nie sprzyja częstym zmianom w portfelu, dlatego nie ma za bardzo o czym pisać, ale jak już wspominałem, zamierzam wprowadzić nowy cykl, poza co miesięcznym raportem z postępów w inwestycji, które może chociaż trochę uatrakcyjni bloga ;-).

Dzisiaj prezentuje pierwszy post z tego cyklu, który przybierze nazwę "Zysk i strata miesiąca", a nie będzie to nic innego jak prezentacja wyników poszczególnych funduszy w portfelu w przeciągu ostatniego miesiąca. Pełne zestawienie prezentuje poniższy obrazek:




Widzicie na nim procentowy wzrost/spadek wartości jednostki danego funduszu w ciągu ostatniego miesiąca, oraz dodatkowo zmianę wartości całego portfela. Na wartości te nie ma wpływu dopłata, czyli jest to wskaźnik prezentujący czysty zysk, niezależny od kolejnych dopłat. Jak widać w październiku najlepiej spisał się ML6, czyli fundusz BlackRock inwestujący w surowce. Wzrost ponad 5% w ciągu miesiąca to niezły wynik, tym bardziej, że również miesiąc wcześniej zanotował wynik na poziomie 4.19%. Całkiem nieźle spisał się również ML7 (Ameryka Łacińska).

Najgorzej wypadł HSBC4, czyli fundusz inwestujący w Indiach (HSBC GIF Indian  Equity). Niewiele ustępował mu również ML5, czyli fundusz inwestujący w metale szlachetne, głównie złoto. Dla porządku dodam jeszcze, że różnica mierzona jest w złotówkach, czyli spory wpływ na wyniki ma kurs złotówki w stosunku do USD. Dysponuje również danymi w USD, ale nie widzę większego sensu publikowania takiego porównania, bo i tak nie ma możliwości wypłaty środków w innej walucie niż PLN.

Ostatecznie w ciągu ostatniego miesiąca, portfel zanotował 1.48% zysku, co moim zdaniem jest wynikiem bardzo dobrym, tym bardziej, że ponad 40% jego wartości ulokowane jest w bezpiecznych funduszach pieniężnych i obligacji, które jak widać w ciągu miesiąca nie przekraczają nawet 0.5% zysku.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, a w zasadzie to przechwałka ;-). W rankingu najlepszych funduszy w ciągu ostatnich 3 miesięcy denominowanych w USD i dostępnych w Skandii, w TOP 5, pierwsze cztery miejsca zajmują odpowiednio: ML 5 - 23,61 %, ML 6 - 23,44 %, TEMP 3 - 22,57 % i ML 7 - 18,88 %. Tak, jestem z siebie dumny :-).
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

  1. SF 1 - 28,05 %
    BPH 6 - 13,00 %
    ARKA 1 - 10,79 %
    NB 4 - 9,00 %
    NB 3 - 8,93 %

    podlinkowałem nazwe każdego funduszu do jego opisu na stronie Skandii

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Kamil.
    Prowadzę sobie podobne podsumowanie dla funduszy i właśnie najbardziej kłopotliwą sprawą jest dla mnie wyliczenie kapitalizacji procentowej portfela z uwzględnieniem dopłat lub wypłat.

    Mógłbyś opisać formułę która oblicza ruch procentowy portfela, ale tak by nie miały wpływu właśnie wpłaty/wypłaty?

    Ew. mógłbyś wrzucić przykładowy arkusz do wpisu ;))

    THX, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. ja mam to rozwiązane w ten sposób, że dokonuje aktualizacji liczby jednostek poszczególnych funduszy i wymnażam to przez ich wartość z danego dnia

    ma to pewien minus, bo np. wartość portfela jest aktualna na dany miesiąc, ale już 3 miesiące wcześniej nie ma za wiele wspólnego z jego niegdysiejszą wartością, więc nie jest to optymalne ;)

    zarzadzanie funduszami w ten sposób, żeby zawsze mieć informacje o wartości portfela w danym momencie czasu, trzeba by się pewnie coś wiecej w excelu pobawic albo skorzystać z dedykowanego programu... mi osobiście wystarczy to co prezentuje powyżej

    OdpowiedzUsuń
  4. tak mi w sumie jeszcze przyszła jedna myśl, można prowadzić dwa arkusze, jeden tradycyjną metodą, uwzględniając wpłaty itp. a drugi tak jak mój, wtedy można pełny obraz wyciągnąć, ale tak sobie tylko gdybam, trzeba by nad tym dłużej posiedzieć i pomyśleć jak to zorganizować zeby było dobrze

    OdpowiedzUsuń
  5. OK, dzięki.
    W sofcie ePortfel.com można coś podobnego zrobić tylko że podczas wpłat/wypłat soft sam wylicza jakiś mnożnik, adekwatny do wartości portfela i kwoty dodanej/ujętej z niego. I właśnie ten mnożnik jest dla mnie wielką niewiadomą...
    Chyba zwrócę się do autora tego softu.
    Dzięki!

    OdpowiedzUsuń