Podsumowanie - lipiec 2015

Połowa sierpnia już za nami, więc najwyższa pora podsumować lipiec, który dla portfela okazał się raczej neutralny. Tak samo zresztą było na rynku, polskie indeksy zaliczyły wyraźne spadki i póki co podróżują w trendzie bocznym, podobnie jak DAX czy SP500. Prawdziwa huśtawka nastrojów jest w Chinach, gdzie indeks w Szanghaju potrafił rosnąć i spadać o 7% w pojedynczych dniach. Odbiło się to niestety na notowaniach funduszu HSBC1, który jest częścią portfela, dlatego też pomimo kolejnych działań chińskiego rządu (dewaluacja juana) zamierzam w sierpniu zmniejszyć zaangażowanie w tym funduszu.

Generalnie sytuacja na świecie (jak zawsze...) nie jest prosta i oczywista, giełdy dostają zadyszki (perspektywa podnoszenia stóp w USA), surowce szorują po dnie (złoto, ropa), a obligacje płacą jakieś grosze. Jedyne co w portfelu zachowuje się całkiem przyzwoicie to fundusze małych i średnich spółek w Polsce. Wyselekcjonowane akcje z tej grupy dają całkiem nieźle zarobić, jak chociażby CDProjekt, który posiadam poza portfelem blogowym, a który od lutego 2015 do dzisiaj dał zarobić prawie 70%.

Wróćmy jednak do portfela, zrzut jest z początku sierpnia, ale już po wpłacie składki za sierpień, stąd ponadstandardowy wzrost wartości w stosunku do podsumowania czerwca 2015. Tak jak wspominałem wcześniej, w przyszłym tygodniu zrealizuje się transakcja sprzedaży połowy udziałów w HSBC1 na rzecz HSBC2/NB4/UNK4 w stosunku 25/50/25%. Innych pomysłów inwestycyjnych brak. 


Druga połowa roku zapowiada się ciekawie, gorączka spekulacji na temat terminu wzrostu stóp procentowych w USA osiągnie niedługo apogeum, w odwodzie cały czas są problemy chińskiej gospodarki, które muszą odbić się również na tamtejszym rynku giełdowym, a i w Europie wcale nie jest rewelacyjnie i nie chodzi tu wcale tylko o Grecję. W Polsce sytuacja też nie jest cukierkowa, wystarczy choćby wspomnieć o ustawie "frankowej", która poważnie może uszczuplić portfele bankowców, podobnie jak zapowiadany podatek bankowy, który pewnie wejdzie w życie gdy jesienne wybory wygra PiS. W takim otoczeniu trudno o optymistyczny scenariusz.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. zdążyłeś sprzedać Chiny przed dzisiejszą masakrą?

  OdpowiedzUsuń