Zostaje w OFE, a jak zrobić to najszybciej?

Nie chce dzisiaj pisać o tym, czy warto zostać w OFE czy nie warto, bo to prawdę mówiąc decyzja bez większego znaczenia, te pieniądze i tak kiedyś trafią do ZUSu, a nie zdziwiłbym się gdyby stało się to znacznie szybciej niż wskazuje na to mój wiek. Niech te moje całe 300 PLN (teraz już 150 PLN, jak oddali obligacje) sobie tam leży, na wypadek gdyby kolejny premier znowu chciał zasypać w miarę szybko dziurę w budżecie, albo podratować upadający ZUS, którego największym wrogiem jest demografia.

Nikogo też specjalnie do tego nie namawiam, ale jako, że został nam ostatni dzień na wybór, a licznik w ostatnich dniach bije coraz szybciej i podobno już 1,1 mln obywateli wybrało OFE zamiast ZUS (na 14 czy 15 mln osób to racze słabo) to powiem Wam jak to zrobić przez internet. Ten wpis mógł spokojnie być gotowy na początku czerwca, bo mniej więcej wtedy przechodziłem całą procedurę, ale jak się jest leniem to się pisze na ostatnią chwilę ;-). Może kogoś zmobilizuje, jak swoją szanowną małżonkę, która powtórzyła poniższe kroki dzisiaj i gdyby nie problem z systemem w US, to pewnie udałoby się to zrobić w około godzinę. Zawsze też pozostaje Wam możliwość wysłania pisma, które na 90% dostarczyło Wam Wasze OFE, o ile się nie mylę (proszę mnie w razie czego poprawić), to liczy się data stempla pocztowego.

Wniosek od pozostanie w OFE można złożyć na stronach ZUSu, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany w ramach usługi ePUAP. ePUAP to w domyśle ma być narzędzie do załatwiania wszelkich urzędowych spraw elektronicznie, począwszy od kontaktów z US, przez inne urzędy, aż po ZUS. W praktyce chyba działa to jeszcze tak sobie, bo jakoś nie widzę aby robił wielką karierę. Trudno się zresztą temu dziwić, w godzinach 8-16 korzystanie z ePUAP czy systemu ZUSu to katorga. Jakby jednak nie było, przy pomocy ePUAP możemy zalogować się do ZUSu, dlatego warto sobie na http://epuap.gov.pl założyć konto i złożyć wniosek o profil zaufany, informacje jak to zrobić znajdziecie w zakładce Moje konto, jest tam nawet krótki film opisujący całą czynność więc nie będę się na ten temat rozpisywał. To jednak najtrudniejsza część, bo wymaga wizyty w ZUSie albo US, co ciekawe nie musi to być Wasz właściwy oddział, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić to w czasie urlopu, o ile jesteście w Polsce.

Cała procedura potwierdzenia profilu trwa 5-10 minut i wymaga dowodu osobistego, osobiście polecam skorzystać z usługi w Urzędzie Skarbowym, mniejsze kolejki. Jeśli uda się Wam założyć profil zaufany, to praktycznie jesteśmy w domu. Teraz wchodzimy sobie na stronę http://zus.pl i wybieramy Zaloguj. Wtedy naszym oczom ukaże się taki oto ekran, z którego wybieramy logowanie za pośrednictwem ePUAP.


Jak zakładaliście konto i się z niego nie wylogowaliście to automatycznie procedura pójdzie dalej, jak nie to poprosi o zalogowanie na stronach ePUAP i przeniesie do dokumentu, w którym możecie poznać warunki korzystania z usług elektronicznej obsługi klienta przez ZUS. Trzeba pozaznaczać ptaszki i przejść dalej do potwierdzenia swoich danych osobowych.


Telefonu nie trzeba podawać, wystarczy mail. Tak samo nie trzeba uzyskiwać dostępu do Centrum Obsługi Telefonicznej.


Po zatwierdzeniu aplikacja myśli długie sekundy, a później generuje nam nazwę użytkownika, którą od tej pory będziemy używać na stronach ZUSu (to nic, że macie login przez ePUAP, który jest całkiem inny i że oba systemy ze sobą współpracują, no bo po co coś ułatwiać?).

Po zatwierdzeniu będziemy automatycznie zalogowani i przeniesieni do głównego okna systemu. Można tu sprawdzić wiele rzeczy, jak np. wysokość odprowadzanych przez pracodawcę składek, terminy, ewentualne zaległości itd. Kopalnia wiedzy, ale nas interesuje jeden prosty druk. Ja się go naszukałem, więc myślę, że instrukcja się przyda ;-).


Musimy przejść do zakładki Usługi, a tam przejść na ostatnią stronę wniosków, gdzie przedostatnia pozycja opisana jako "Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE" jest interesującym nam dokumentem.I teraz uwaga, powinienem to napisać na początku, nie używajcie Chrome'a, bo jego plugin Adobe nie działa i nie pozwoli na wyświetlenie dokumentu. Trzeba albo Internet Explorera albo inną przeglądarkę i oczywiście pakiet Adobe Reader zainstalowany w systemie (jak korzystacie z e-Deklaracji to na 100% go macie ;-)). Oczywiście wszystko po to aby żyło się lepiej.  Dokument jest już wstępnie uzupełniony, na dobrą sprawę nic nie trzeba dodawać ale musimy go wcześniej sprawdzić, więc klikamy na przycisk Edytuj na dole strony. Wtedy pojawi nam się jego treść jak poniżej. Na drugiej stronie możemy jeszcze zmienić OFE, z którego usług chcemy skorzystać. Klikamy Zapisz i wracamy do poprzedniego okna.Teraz można już wysłać wniosek, czyli klikamy "Wyślij do ZUS" i potwierdzamy jeszcze raz swoje dane.


Jako metodę potwierdzenia wybieramy profil zaufany w ePUAP.


Teraz wystarczy tylko wybrać swój profil i wpisać hasło wysłane na maila lub telefon, jeśli to telefon podaliście podczas rejestracji. Po zatwierdzeniu wracamy na strony ZUSu.Gdzie czeka komunikat o poprawnym wysłaniu wniosku. Od tej chwili możecie czuć się dumni :-)


Zdaje sobie sprawę, że taki poradnik przydałby się 2 miesiące temu bardziej, ale na to już nic nie poradzimy. Jeśli zmobilizuje się choć jedna osoba, to będę zadowolony, a wszystkim innym zostanie możliwość skorzystania z prawa wyboru za 2 lata, kiedy to będzie kolejne okienko, w którym można zdecydować się na OFE.

PS. Kolejny wpis, czyli podsumowanie czerwca i lipca w portfelu pojawi się przed końcem tygodnia.

Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

12 komentarze:

 1. też zostałem w OFE i wykorzystałem do tego ePUAP....

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko super, tylko czemu ostatniego dnia dałeś ten tutorial ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłoby fajnie gdyby nie to, że ten sposób zajął mi ponad dwie godziny, Co chwila system ZUS-u sypał błędami, ale ważne, że się nie poddałem i zostaję w OFE :D

  OdpowiedzUsuń
 4. I tak zabiorą nam tę kasę do końca, więc nie ma się co łudzić, że w OFE zagrzeje dłużej miejsce. Każdy rząd chętnie przeleje sobie resztę na konto ZUS.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak napisałem, do 16 użytkowanie systemu ZUSu to katorga i masochizm, wieczorami działa już bardzo sprawnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zostajemy w ofe bo nie chcemy nabijać kabzy tym co "zarządzają" środkami.
  Listów od ofe nawet nie otwierałem bo nie zamawiałem tej korespondencji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezły kabaret na zus.pl - NIE ZNALEZIONO STRONY O PODANYM ADRESIE.
  A miałobyć lepiej po 16.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czas nabijania kasy OFE już minął, jak było 7% kosztów zarządzania, teraz jest 1,75%, z czego 0,75 pkt procentowego bierze ZUS i państwo ;)


  Przypominam też, że teraz jak OFE nie mogą nabywcą obligacji SP, to mają rzeczywiste aktywa typu akcje czy obligacje korporacyjne, również zagraniczne, a nie tylko zapisy księgowe jak ZUS ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że im gorsze wyniki, tym mniej się chce naszemu specjaliście publikować omówienie swojego portfela. Zakładam, że jak będą wzrosty, będzie pojawiać się pierwszego dnia miesiąca?

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadza się ale nadal z tego jednego procenta kadra zarządzająca nachapie się tylko trochę mniej niż przed zamieszaniem. Tak jak napisał Krzysztof z metafinanse "Nasza obecna decyzja ma większy wpływ na wypłaty prezesów OFE niż na nasze własne emerytury.".

  OdpowiedzUsuń
 11. Cześć

  Kiedy podsumowanie czerwca i lipca?  Pozdrawiam
  M

  OdpowiedzUsuń
 12. a ja dostałem formularz od mojego OFE z kopertą i opłaconą przesyłką, wypełniłem, podpisałem i wrzuciłem do skrzynki. Nie najbardziej nowocześnie, ale skutecznie :)

  OdpowiedzUsuń