Finansowe podsumowanie tygodnia #6

Znowu lekko po terminie, ale większość z Was będzie miała przynajmniej dobrą lekturę do porannej kawy ;-) A przynajmniej mam taką nadzieję. Co tam zatem ciekawego wydarzyło się w zeszłym tygodniu? Mieliśmy tylko 4 dni robocze z racji poniedziałkowego święta, ale to wcale nie oznacza, że było nudno. WIG20 kontynuuje swój marsz w dół, tym razem o 1,2%. WIG zachowywał się jeszcze gorzej i jest 1,6% niżej niż ostatni piątek. I żeby było jeszcze gorzej, to perspektyw na poprawę jakoś nie widać, a przynajmniej ja ich nie widzę ;-).1. Biedronka z BZ WBK i może z Aliorem
Wiem, że mocno wałkuje ten temat, ale są ku temu dobre powody. Raz, że z chęcią z płatności bezgotówkowej w Biedronce skorzystam, a dwa trzeba patrzeć co robi największa sieć handlowa w kraju i jak próbuje ominąć pazerne łapy Visy i MasterCarda. Według najnowszych doniesień, pilotażowy program płatności mobilnych ruszy już w połowie kwietnia i potrwa 2 tygodnie. Jeśli wszystko będzie dobrze działało, to od 1 maja taką możliwość mogą zyskać już wszyscy klienci Biedronek w całym kraju. I to jest w tym systemie piękne, wdrożenie to praktycznie tylko aktualizacja oprogramowania kas, którą można zrobić zdalnie. To jednak nie wszystko, wiele wskazuje na to, że Konto Godne Polecenia w BZ WBK ma znacznie głębszy sens, bo to właśnie ten rachunek będzie mógł być powiązany z płatnościami mobilnymi w Biedronce i podobno właśnie dlatego jest całkowicie darmowy, nie mówiąc już o tym, że można na nim przez rok zarobić 700, a nawet 800 PLN, jeśli skorzystamy z polecenia obecnego klienta BZ WBK/Kredyt Banku. Bank szacuje, że do końca roku otworzy 300 000 tych rachunków, a wspólna kampania z Biedronką ma w tym wydatnie pomóc i jeśli te informacje znajdą potwierdzenie, to wygląda na to, że ja również zostanę klientem BZ WBK ;-). Wieść gminna niesie, że swoje rozmowy z Biedronką prowadzi też Alior Bank (ten stacjonarny, co to lubi jak ludzie mu rachunki do płacenia przynoszą). Zobaczymy jak to się dalej potoczy, ale wiele wskazuje na to, że IKO w PKO BP zyska sobie godnego konkurenta. Więcej można przeczytać na stronach Gazety Prawnej.

2. mBank rozpoczyna duże zmiany - droższa karta i darmowe bankomaty
mBank przygotowuje się powoli do premier swojej bankowości 2.0, czyli nowego mBanku. Można chyba bezpiecznie założyć, że wystartuje już w czerwcu, bo właśnie na początku tego miesiąca wchodzą w życie nowe regulaminy kont, które przewidują między innymi nowe formy komunikacji z bankiem. Jednym słowem bądźcie czujni, bo ofensywa jest już blisko, a to pewnie i dobrze, bo mBankowi przyda się "temat zastępczy" (nadużywane w Polsce sformułowanie), bo przy okazji podniesiono też opłatę za kartę z 2 do 4 PLN, w przypadku jeśli nie wykonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę 100 PLN dowolną naszą kartą. Ciekawy jestem czy taka strategia małych kroczków była planowana od początku, czyli najpierw dajemy 2 PLN, później podwyżka o 100% do 4 PLN, a za pół roku dołożymy kolejne 2-4 PLN? ;-) Warunki nie są może trudne, ale głosy niezadowolenia klientów znowu są bardzo głośne. Przy okazji mBank wprowadza też nowy rodzaj konta - eKONTO z darmowymi bankomatami, wszystkie bankomaty w Polsce będą darmowe jeśli dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę 200 PLN, w innym przypadku zostanie pobrana opłata w wysokości 7 PLN. Szczerze powiedziawszy to nie jest to chyba najgorsza propozycja, a możecie o niej dokładnie poczytać tutaj.

3. Czarna seria banków - problemy z dostępem do mBanku, Multibanku i ING
Zeszły tydzień stał także pod znakiem ataków na instytucje bankowe, nie były to co prawda wyrafinowane metody, a zwykły atak DDoS polegający na sztucznym przeciążaniu serwerów banku, ale skutecznie zakłócił w piątek dostęp do serwisów transakcyjnych mBanku, Multibanku i ING. Z tego co widzę, dzisiaj od około 17:00 sytuacja znowu się powtarza i może być bardzo męczące dla klientów. Podobne problemy od kilku tygodni ma Allegro. Moja rada dla Was to korzystać z mLinii (w przypadku awarii systemu internetowego, obsługa rachunku łącznie z przelewami za pośrednictwem mLinii jest darmowa) albo spróbować bankowości mobilnej, bo wiele wskazuje na to, że właśnie wersja mobilna strony i aplikacja dla smartfonów działają, nawet wtedy gdy serwis WWW kompletnie wysiada.

4. MasterCard składa broń i chce obniżać stawki interchange
Kto by pomyślał, że to właśnie Ci, którzy storpedowali inicjatywę NBP, będą jako pierwsi zachęcać do ograniczenia opłat interchange, ale według harmonogramu Związku Banków Polskich. ZBP przygotowało plan bardzo podobny do tego co zespół w NBP (bo ta instytucja też brała udział w negocjacjach), ale z warunkowym obniżaniem stawek w kolejnych latach, w zależności od kilku wskaźników. Nowa umowa nie obejmie też np. płatności NFC, aby "stymulować rozwój" czyt. musimy na tym dużo zarabiać, żeby móc inwestować w kolejne nowoczesne terminale, aby jeszcze więcej zarabiać ;-). Wygląda na to, że ktoś na poważnie wystraszył się ustawy, która z góry będzie regulowała wysokość stawek i woli jednak to zrobić w sposób, na który będzie miał wpływ. Umowa ma wejść w życie, jeśli zaakceptują ją wspólnie Visa i MasterCard, ten drugi jednak już się zgodził na te warunki bez względu na decyzję Visy i można oczekiwać, że również Visa Europe przyłączy się do inicjatywy. Nie wiadomo jaki będzie to miało wpływ na opracowywaną w rządzie ustawę, ale pewne jest, że od 2014 roku stawki interchange za płatności bezgotówkowe w Polsce będą niższe!

5. Jest szansa na obligacje bez podatku Belki
Nikt z nas nie lubi "tymczasowego" podatku Belki, który pozbawia nas 19% naszych zysków z instrumentów kapitałowych już kilka lat, pomimo, że miał być tylko rozwiązaniem tymczasowym. Do tej pory jedynym sposobem aby go uniknąć po ostatnim uszczelnieniu, były inwestycje w ramach rachunku IKE. Teraz mogą dojść do tego jeszcze zakupy obligacji na rynku Catalyst. Rewelacje te podał serwis StockWatch i tam odsyłam po szczegółowe informacje. Generalnie chodzi o to, aby zachęcić ludzi do zakupu obligacji banków na rynku Catalyst i w ten sposób poprawić wskaźniki finansowania banków, szczególnie te długoterminowe. Zniesienie podatku Belki na kilka lat to w tej chwili tylko propozycja, ale wiele wskazuje na to, że zmiany w systemie opodatkowania zysków z tych papierów wartościowych z pewnością jakieś będą i to z korzyścią dla osób, które chcą w ten sposób zainwestować swoje pieniądze.

6. Ekspresowe przelewy na telefon przez Blue Media
To bardziej taka ciekawostka, Blue Media to firma odpowiedzialna między innymi za usługę Blue Cash i oferująca przelewy ekspresowe między różnymi bankami. Teraz ma już prawa Izby Rozliczeniowej i podobnie jak KIR może oferować szerszy zakres usług, robiąc przelewy między dwoma bankami, a nie metodą chałupniczą, za pośrednictwem własnych kont. Nadal jest to metoda płatna, ale od piątku można przelewać pieniądze na nr telefonu i to nie tylko ekspresowo, ale też za darmo. Nie jest to co prawda bardzo wygodne, bo trzeba się zarejestrować, podać swój nr konta, wykonać przelew, wpisać kod i podać PIN do transakcji, a odbiorca z wiadomości SMS i tak musi zalogować się na stronie Blue Cash, podać swój nr konta, kod PIN itp. ale jest możliwe i nie trwa tak długo, choć wygodą w porównaniu z IKO nie grzeszy. Za to daje dostęp do darmowych przelewów błyskawicznych w 17 bankach, a taką usługę ma w tej chwili tylko Alior Sync, chociaż z moich obserwacji wynika, że przelewy ekspresowe częściej tam nie działają, niż działają...

I to tyle w tym tygodniu, mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego :-)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. http://banki.wp.pl/kat,6599,title,Przelewy-na-telefon-za-darmo,wid,15470854,wiadomosc.html?ticaid=1105fa

  OdpowiedzUsuń
 2. http://banki.wp.pl/kat,121354,title,Nordea-i-Scandia-wycofuja-sie-z-Polski,wid,15484379,wiadomosc.html

  Scandia na sprzedaż?

  OdpowiedzUsuń