Finansowe podsumowanie tygodnia #4

Ani się człowiek nie obejrzał, a tu już mija 4. tydzień podsumowań wydarzeń na rynkach finansowych. Jeszcze muszę co prawda popracować nieco nad terminowością publikacji tych wpisów, ale pewnie każdy z Was pracujących zdaje sobie sprawę, że w weekend jak zwykle sporo rzeczy jest do zrobienia w domu, które odciągają nieco uwagę. Nie ma jednak co czynić wymówek, czas działać, bo w tym tygodniu jeszcze podsumowanie portfela trzeba zrobić, a i dzisiaj mam sporo ciekawych newsów :-).

Zacznijmy jednak standardowo od giełdy, WIG20 stracił w tym tygodniu 4,68%, czyli blisko 100 pkt i spadł do poziomu 2370 pkt na piątkowym zamknięciu. To najniższy wynik od listopada poprzedniego roku i przełamane istotne wsparcie na 2400 pkt. WIG nie był wiele lepszy, stracił 4,37% i również jest na poziomach nie notowanych od listopada zeszłego roku. Za słabość indeksów odpowiadają w głównej mierze Cypr i słabe odczyty z europejskich gospodarek, a swoje dorzucili też deweloperzy, którzy nie radzą sobie z zmniejszonym popytem na mieszkania i tak np. Gant zanotował stratę na poziomie ponad 400 mln PLN w całym 2012 roku. Problemy mają również firmy budowlane jak sławne już PBG i te wyniki też ciążą indeksom.


1. Cypr znalazł rozwiązanie?
Wygląda na to, że po ponad tygodniowych bojach, które odbiły się tak negatywnie na giełdach, Cypr, MFW i UE doszły wreszcie do porozumienia i choć nie wszystkim się ono musi podobać, to okazuje się, że jakakolwiek decyzja jest lepsza od braku decyzji. Według najnowszych ustaleń, bank Laiki idzie do likwidacji, depozyty poniżej 100 000 euro przejdą do Bank of Cyprus, tak samo jak zobowiązania Laiki wobec ECB. Reszta środków zostanie uszczuplona o 25%, a może nawet o 40% i pójdzie na pokrycie potrzebnych 5,8 mld euro udziału Cypru w pakiecie pomocowym (10 mld euro daje UE, 1 mld euro daje MFW). W wyniku tych działań sektor bankowy Cypru skurczy się o 1/3 (niektóre źródła podają, że nawet o połowę), a co jeszcze ciekawsze, parlament nie ma nic do gadania w sprawie przyjęcia tego pakietu, zadecydują... Niemcy. Problem tylko w tym, że to nadal nie jest rozwiązanie, a jedynie odwlekanie problemu w przyszłość...

2. Konto w 15 minut wcale nie takie bezpieczne?
Nie jestem pewny czy dobrze kojarzę, ale to chyba właśnie BGŻ Optima w listopadzie 2011 roku, jako pierwszy bank, zaproponowała zakładanie rachunków bankowych bez konieczności podpisania dokumentów, a weryfikując swoich klientów tylko po przelewie z innego banku. W ślad za Optimą podążyły teraz inne banki i coraz więcej z nich oferuje taką metodę weryfikacji, która pozwala otworzyć konto praktycznie w 15 minut bez wychodzenia z domu. W teorii to bardzo bezpieczne, ale w praktyce okazuje się, że każdy system ma swoje wady. Pojawiają się konta otwierane na tzw. słupa, np. pod pretekstem "testów bankowości" złodzieje zlecają założenie konta w banku studentom za niewielką opłatą, a później przez to jedno konto, zakładają konta w kolejnych bankach, biorą pożyczki i się ulatniają. Nie jest to może nagminne, ale chyba wymusi dodatkową weryfikację wniosku jeśli proceder się nasili.

3. Banki w Polsce nadal zarabiają krocie
Kryzys, recesja to słowa często padające z ust nawet zwykłych ludzi w ostatnich miesiącach. Nie widać tego jednak po branży bankowej, która w 2012 roku odnotowała rekordowe zyski, a w 2013 kontynuuje tę passę. W styczniu 2013 banki zarobiły ponad 1.7 mld PLN, o 300 mln PLN więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Współczynnik wypłacalności sięgnął już prawie 15%, a wymagane przez UE minimum to tylko 8%. Z jednej strony cieszy, że nie grozi nam zapaść na wzór Cypru, ale z drugiej trzeba pamiętać, że banki zarabiają naszym kosztem, na odsetkach od kredytów i prowizjach...

4. BZ WBK płaci nawet 700 PLN za Konto Godne Polecenia
Jestem nieco w szoku, że jeszcze nigdzie na blogach na ten temat nie przeczytałem wcześniej, ale może po prostu czytam niewłaściwe blogi ;-). W każdym razie, od 15 marca BZ WBK ruszył z nową promocją, podobną do tej jaką ma mBank, z tym że u zielonych można dostać nawet 700 PLN premii, rozłożone na blisko rok. Warunków do spełnienia jest sporo, podstawowy to założenie rachunku Konto Godne Polecenia, które na szczęście jest całkowicie darmowe, czyli nie ma opłat za prowadzenie rachunku (bezwarunkowo), za kartę (również bezwarunkowo), za przelewy (kody SMS też są bezpłatne) i do tego darmowe bankomaty BZ WBK, Kredyt Bank i PKO BP. Nawet przelew Express Elixir jest w niezłej cenie, 3 PLN, czyli taniej niż podobna usługa świadczona za pośrednictwem Blue Cash przez inne banki. O tym jak wypłacana jest premia i co trzeba zrobić w zamian możecie poczytać sami na stronach BZ WBK, albo wpaść nieco później na bloga i zobaczyć moje prześwietlenie tej oferty tutaj.

5. WIBOR będzie pod kontrolą
Stawka WIBOR, czyli procent na jaki pożyczają sobie pieniądze banki między sobą jest z definicji wolno rynkowa. Problem w tym, że w czasach kryzysu banki nie chcą sobie pożyczać pieniędzy i istnieje zagrożenie sterowania WIBORem, a jest to o tyle istotne, że wpływa na oprocentowanie większości kredytów jakich udzielają banki. Teoretycznie nie powinno dochodzić tutaj do nadużyć, ale historia sugeruje inaczej i wygląda na to, że wreszcie ktoś zacznie patrzeć polskim bankom na ręce. Nie chodzi tu co prawda o czas w jakim wprowadzone zostają zmiany WIBOR w ramach naszych umów kredytowych, bo to sprawa indywidualna, ale o sam fakt ustalania tej stawki, która teoretycznie podąża za zmianami stóp RPP, ale w praktyce zmiany te wcale nie są identyczne. Żeby daleko nie szukać, po ostatnim spadku stopy referencyjnej o 50 pkt bazowych, WIBOR 3M spadł tylko o 25 pkt, a w zeszłym tygodniu dołożył kolejne 10 pkt bazowych w dół. Rada ekspertów czuwająca nad tymi stawkami powstanie w lipcu i nawet jeśli nie będzie miała wielkiej mocy sprawczej (bo nie może dyktować stawek) to z pewnością ktoś kto patrzy bankom na ręce nie zaszkodzi.

6. Meritum Bank gwarantuje oprocentowanie RO
Na ten temat już pisałem kilka dni temu, Meritum Bank, który obecnie oferuje jedno z najwyższych, jeśli nie najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego, zadeklarował w tym tygodniu, że nie obniży oprocentowania na swoim rachunku oszczędnościowym poniżej 4% do końca 2013 roku, niezależnie od tego jakie decyzje w przyszłości podejmie RPP. Ponadto bank poinformował, że od kwietnia, oprocentowanie tego konta spadnie z 5% do 4,7%, co nadal będzie bardzo dobrą ofertą. BGŻ Optima w tej chwili oferuje 4,6%, ale od 5 kwietnia obniży je do poziomu zaledwie 3,6%.

7. Visa Europe zniknie z rynku, pojawi się nowa organizacja?
Visa Europe, mniej innowacyjny i bardziej ociężały twór wśród organizacji kartowych w stosunku do MasterCarda, za kilka miesięcy może zniknąć z rynku. Wiele wskazuje na to, że europejskie banki, które zarządzają tą organizacją w Europie, będą chciały sprzedać swoje udziały spółce matce, czyli amerykańskiej Visa Inc. Powstanie wtedy pole do stworzenia nowej, europejskiej organizacji płatniczej, czemu bardzo mocno kibicuje Komisja Europejska, wskazując między innymi na sukces systemu rozliczeniowego SEPA. Visa Europe może zostać sprzedana za 3 do nawet 11 mld USD w zależności od kilku wskaźników i Visa Inc będzie musiała takie pieniądze wyłożyć, bo zostało to zagwarantowane w umowie z 2008 roku. Czy zatem czeka nas większa konkurencja na rynku kartowym? Niemal na pewno tak, ale pewne jest, że potrwa to jeszcze kilkanaście miesięcy.

8. 4 banki mają połowę RORów w Polsce
PRNews co jakiś czas bierze od banków informacje na temat liczby posiadanych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych i publikuje tej informacje w specjalnym raporcie. Co prawda w akcji nie uczestniczą wszystkie banki, ale znaczna większość z nich podaje dane i można z nich wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Okazuje się np. że połowa kont otwarta jest w zaledwie 4 bankach, a najwięcej ma oczywiście PKO BP, ponad 6,1 mln. Będący na drugim miejscu bank Pekao ma nieco ponad 3,3 mln rachunków, a mBank zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 2,1 mln. W sumie w Polsce banki obsługują około 27 mln RORów, z czego niespełna 11 mln korzysta z usług bankowości elektronicznej. Liderem w tym segmencie również jest PKO BP. Więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj.

I to wszystko, sami przyznacie, że za nami bogaty tydzień, a nadchodzący zapowiada się równie ciekawie.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. ad. 2 czy pierwszym bankiem nie był BOŚ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może, pierwszy jaki pamiętam to BGŻ Optima, z BOŚ nie miałem nigdy do czynienia.

   Usuń