Podsumowanie - styczeń 2013

Czas przemianować cykl "zysk i strata miesiąca", na podsumowanie i zobaczyć jak zaczął się 2013 rok, a niestety nie zaczął się najlepiej ;-). Generalnie można uznać, że efekt stycznia się potwierdził, małe i średni spółki rosły co widać po wzroście sWIG80 (ponad 7%) i co za tym idzie funduszu UNK6, który zaliczył całkiem niezły miesięczny wynik. Niestety w kompletnie odwrotnym kierunku poszybował WIG20, czyli indeks największych spółek. Na spadki największy wpływ miały prawdopodobnie zapowiedzi sprzedaży przez SP akcji PKO BP, plotki o sprzedaży kolejnego pakietu PZU oraz sprzedaż akcji Pekao przez UniCredit. Jednym słowem powodów do wzrostu w indeksie największych spółek nie było, ale mimo wszystko sentyment nie jest najgorszy i jest szansa, na odrobienie strat ze stycznia.


Reszta funduszy zachowała się neutralnie, biorąc pod uwagę sytuacje cieszy fakt, że HSBC3 mocno nie stracił, a TEMP6 nawet urósł i to już 8 kolejny miesiąc gdy fundusz ten pnie się w górę. Ostatecznie jednak z powodu QUE2, wartość portfela skurczyła się o obecnie jest on około 300 PLN poniżej wartości wpłaconych składek, przy opłatach rzędu 2000 PLN.

Co ciekawego poza tym? Zgłosiłem się do konkursu na blog roku o oszczędzaniu, banner na samej górze będzie nam towarzyszył do końca lutego, mam nadzieje, że ktoś się zdecyduje oddać swój głos na bloga Regularne oszczędzanie. Jak nie, to trudno, ja i tak będę dalej pisał ;-).

Styczeń wyglądał też nieco lepiej niż grudzień pod względem oglądalności, głównie dzięki większej liczbie wpisów na blogu. Bloga odwiedziło 6673 osoby, które wygenerowały 25938 odsłon i bardzo za to dziękuję :-). Jest też nas już 280 na Facebooku, pierwszy 1000 coraz bliżej! :-)

Co będzie w lutym? Giełdy nie jestem w stanie przewidzieć, na pewno jest sporo przesłanek za wzrostami, mimo słabych perspektyw wzrostu gospodarczego, ale to już chyba wszyscy wiedzą, że giełda to swego rodzaju wskaźnik wyprzedzający dla realnej gospodarki, wzrosty dyskontują już przyszły okres ożywienia gospodarczego. Prawie na pewno pomoże nam w tym RPP obniżając stopy na początku lutego, szczególnie po ostatnich danych na temat inflacji. Oznacza to też dalszy spadek oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. A skoro już o tych ostatnich mowa, BGŻ Optima od 5 lutego obniża oprocentowanie do 4,8% i gwarantuje je tylko do końca lutego. W marcu będzie pewnie jeszcze mniej, ale dzisiaj i tak ciężko jest znaleźć ofertę, która zapewni nam więcej niż 5%...

Warto też dodać, że minister Rostowski nie ułatwia nam zarabiania, zdarza się, że zabiera dla siebie nawet 100% zysków...


Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

4 komentarze:

 1. gratuluję UNK6, sam nie wszedłem i teraz mogę żałować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co żałować ;) dzisiaj zostałem już wyśmiany jaki to marny ze mnie inwestor, są tacy co po 10% netto rocznie zarabiają ;)

   Usuń
 2. co tam 10%, 15% netto i to nie rocznie a miesięcznie :)
  na blogu APP funds była taka piękna tabelka, że startując z poziomu 1000 PLN i zarabiając 20% rocznie wcale do fortuny nie dojdziesz :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję. 6673 wizyt to świetny wynik. Pochwal się jeszcze ile było rok wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń