Tak wygląda nowy mBank, a wygląda nieźle

Nowy mBank wchodzi ze swoją marką na rynek w bardzo przemyślany sposób i tak samo wygląda sam interfejs, który dzisiaj mieliśmy okazje po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy. W ramach czwartego już seminarium pod patronatem nowego mBanku, można było posłuchać na co obecnie zwraca się uwagę przy projektowaniu serwisów internetowych, ale gwoździem programu był właśnie pierwszy rzut oka na wygląd systemu transakcyjnego.

Jeśli jesteście ciekawi jak to się przedstawia w praktyce, to zapraszam do obejrzenia filmu udostępnionego przez nowy mBank, a poniżej do przeczytania także mojego komentarza :-).Podczas prezentacji, tak samo jak na powyższym wideo pokazano nam tylko fragment interfejsu, ten dotyczący zarządzania rachunkami. Michał Panowicz, człowiek odpowiedzialny za cały projekt, był bardzo przekonujący i wygląda na to, że w mBanku przemyśleli dokładnie działanie całego systemu, począwszy od kolorów, przez rozmieszczenie różnych funkcji, a skończywszy na wielkości czcionek.

Owszem nie każdemu musi to przypaść do gustu, szczególnie zwolennikom nieco archaicznego systemu mBanku opartego na tabelkach, ale na pierwszy rzut oka nowy mBank wygląda lepiej niż Alior Sync. Nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale też właśnie prezencji. Oczywiście nie wiadomo, jak nowy system będzie działał, gdy w bazie będzie miał kilka milionów rekordów, a nie tylko środowisko testowe, ale podobno mocno nad tym popracowali.


Pierwsza strona wygląda ok, rachunki po najechaniu myszką podświetlają się na różne kolory, w zależności od ich typu, pojawiają się też wtedy dodatkowe odnośniki, co możecie sobie podejrzeć na filmie. Po kliknięciu na dany rachunek mamy wykresową historię transakcji, nie tylko tych zrealizowanych (ciemniejszy kolor), ale i tych przyszłych, jeśli takowe mamy zaplanowane. Nie zapomniano też oczywiście o promocji własnych produktów, czyli czegoś w stylu "Oferty dla Ciebie" i teraz kredyt w 5 minut, a nie 15 ;-). Pojawiły się też powiadomienie SMS o każdej transakcji na rachunku (teraz coś takiego jest?) i wygodna zarządzanie kartami.

I to w zasadzie wszystko co wiemy na dzień dzisiejszy. Nie ma tego zbyt wiele, sporo jeszcze zostało do sprawdzenia, szczególnie kwintesencja systemu transakcyjnego, czyli przelewy. Nowy mBank będzie prowadził jakieś zamknięte beta testy, podobno udało mi się do nich zapisać, mam nadzieję, że niedługo podzielą się szerszymi informacjami i będzie można przeklikać się przez nowy interfejs i sprawdzić na własnej skórze jak to działa.

Na pewno jest lepiej pod względem wizualnym niż w Alior Sync, mam nadzieje, że będzie też lepiej to działało. Co ciekawe, Michał Panowicz powiedział, że nie zamierzają iść drogą innych i oferować zarządzania wszystkimi kontami w jednym miejscu. Mechanizmy zarządzania własnymi finansami w tym projekcie są, podobno bardziej spójne i nie wymagają oddzielnego narzędzia, z którego i tak mało kto korzysta. To jednak też będzie można ocenić dopiero nieco później.

Wypada zatem zadać sakramentalne pytanie, jak podoba się Wam? :)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. Wygląda ładnie, ale mam nadzieję że:
  1. będzie też dostosowany dla daltonistów. Ten obecny układ mBanku jest wbrew pozorom bardzo dobrze dostosowany (kolorystyka) czego niestety nie mogę powiedzieć o wielu innych bankach (a wystarczyłoby wprowadzić przełączanie "skórek"). Ten na ww. filmiku też jest niezły.
  2. będzie dostosowany do różnych przeglądarek i działania z różnymi rozdzielczościami (układ jednokolumnowy?). Niestety tu też banki się nie popisują. Swego czasu w Polbanku można było używać wyłącznie windowsów (nie wszystkich) plus IE i Firefoksa (też w określonych wersjach). Polbank po prostu nie znosił silników WebKit i Presto. Z kolei ta rozdziałka uniemożliwia korzystanie z netbooków w przypadku części banków - w jednej z mutacji banków Leszka Czarneckiego przykładowo nie widać przycisków gdy rozdzielczość to 1024 * 600 pikseli, bo znajdują się przy szerokości 1024 pomiędzy 600 a 768 pikselem..
  3. nie będzie irytujących błędów (tu przoduje "synek", który bombarduje mnie wiadomościami których nie mogę odznaczyć jako przeczytane - muszą same się zdezaktualizować. W wyniku czego nie czytam żadnych wiadomości z tego banku)

  Innymi słowy wygląda ładnie, ale wygląd to tylko część większej całości. Najważniejsza jest oferta merytoryczna - oby dorównywała stronie wizualnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do pkt 2 to raczej będzie ok, położyli duży nacisk na responsive design i to powinno dobrze funkcjonować. Co do reszty to dopiero gotowy produkt nam to pokaże.

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że razem z nowym designem zaistnieją w banku także i inne zmiany. Zmiany na lepsze co do cech kont, oprocentowania, form oszczędnościowych itp. Kiedyś mBank przebijał konkurencję, a teraz konkurencje przebiła wszystkie jego dotychczasowe auty. Dziwiłem się kiedy znajomy odchodzili z mBanku. Teraz sam się nad tym zastanawiam poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrząc na pierwszy widok, nie odeszli daleko od prezentacji tabelkowej - tylko wizualnie inny układ. Archaiczny wygląd mbanku teraz skórką można sobie wyłączyć, jak komuś przeszkadza ;) Mnie obie wersje się podobają, i ta nowa i oskórkowany aktualny system transakcyjny.
  Ciekawi mnie, co mają na myśli przez brak zarządzania wszystkimi kontami z jednego miejsca. Teraz przecież na tym polega ich system, wszystko w jednym miejscu. Oby nie przedobrzyli :D

  OdpowiedzUsuń