Zysk i strata miesiąca - lipiec 2012

Nie da się ukryć, że nieco dopadło mnie wakacyjne lenistwo i to nawet pomimo tego, że wcale się nie urlopuje ;-). Swój udział w braku tekstów ma też olimpiada, na które polscy zawodnicy radzą sobie ze zmiennym szczęściem, choć dzisiejszy dzień można chyba zaliczyć do udanych, aczkolwiek apetyty były znacznie większe. Zostawmy jednak igrzyska, a zajmijmy się przyziemnymi sprawami.

Zastanawiałem się przez ostatni tydzień czy napisać coś na temat Amber Gold, bo to ostatnio bardzo chwytliwy temat, ale ostatecznie zrezygnowałem. Szkoda kopać leżącego, Ci co zrobili błąd i powierzyli im pieniądze już i tak pewnie tego żałują. Może być jednak jeszcze ciekawie, bo podobno jutro AG ma zacząć wypłacać pieniądze swoim klientom. Zobaczymy, jest to o tyle ciekawe, że nawet prezes Marcin Plichta zdecydował się pokazać swoją twarz, co jest nieco zaskakujące, w kontekście oskarżeń, że to wszystko było zaplanowane. Coś czuję w kościach, że jeszcze nie jeden raz usłyszmy nazwę gdańskiego parabanku.Z innych informacji, które mogły Wam umknąć, a o których warto wspomnieć, to jeden z ostatnich wpisów Samcika, okazuje się, że podobno Cezary Stypułkowski, prezes grupy BRE zamierza uśmiercić marki BRE i Multibank i zastąpić je brandem mBank. Sytuacja wręcz kuriozalna, ale podobno bardzo prawdziwa. Klienci Multibanku już narzekają, że oni do "mBiedoty" nie dołączą i zmienią bank, a klienci mBank pewnie się ucieszą, że przybędzie im oddziałów stacjonarnych, bo jak dobrze zrozumiałem, to oddziały nie będa likwidowane tylko zostaną przemianowane na mBank. Imho sporo ostatnio na naszym rynku tych zmian, zaczął PKO BP, teraz barwy zmienił Pekao, nie wiadomo co będzie z BZ WBK i z Polbankiem, a tu jeszcze taka zmiana w grupie BRE.

Na rynku bankowym za wiele się poza tym nie zmieniło, nadal rządzi Alior Sync i póki co nie zapowiada się na to, aby ktoś z nim powalczył ofertą. mBank próbuje, ostatni hit to lokata na 5.5% (dla wybranych) moneyback z kart płatniczych (też dla wybranych) i do tego pół roku za darmo wypłaty ze wszystkich bankomatów. Konkurencja to ważna rzecz, nie da się ukryć.

Zostawmy jednak te sprawy i wróćmy do portfela, w nim za wiele zmian nie ma, pozbyłem się HSBC1 zamieniając jego jednostki na bezpieczny (mam nadzieję!) fundusz CU2, który posiada w swoich aktywach głównie obligacje skarbowe. Nadal w portfelu widoczna jest IDEA2, która miała być zamieniona na inne jednostki już 2 tygodnie temu. Póki co w Skandii nie potrafią określić kiedy to nastąpi i zaczyna mi to powoli źle wyglądać. Notowania jednostek są zawieszone do połowy września ale to podobno miało nas, klientów Skandii, nie dotyczyć. Czy tak będzie to się jeszcze okaże.

Poza tym lipiec 2012 była całkiem łaskawy, wszystkie fundusze zakończyły miesiąc na plusach, odrobiłem też nieco stratę z poprzednich miesięcy i wygląda na to, że wszystko jest na dobrej drodze.


Mogę się chyba jeszcze pochwalić, że lipiec 2012 był najlepszym miesiącem w historii bloga pod względem oglądalności, w sumie Regularne oszczędzanie odwiedziło 7868 unikalnych użytkowników i jestem z Was wszystkich bardzo dumny. Jednocześnie wielkie dzięki za poświęcenie kilku minut swojego życia na czytanie tych moich opowiadań ;-). Przybywa też subskrybentów RSS i na Facebooku do czego zachęcam, bo często tam pojawiają się jakieś moje krótkie spostrzeżenia i linki do ciekawych tekstów.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. Wystarczyły 3 pozytywne sesje żeby poprawić mi humor :) Polskie akcje na plus, que2 na plus, temp6 na plus, obligacje korporacyjne na plus :) Pisałem w innym miejscu komenta ale chyba nie zautoryzowałeś go bo się nie dodał... :/ Mianowicie chodzi o próby przerzucania środków między que2 i que3, czas konwersji jest tak długi, że nie da rady utrafić w odpowiedni moment do kupna/sprzedaży. W efekcie trudne jest aktywnie zarobić na kilkudniowych spadkach/wzrostach.
  Z ciekawszych obserwacji - TEMP6 mnie pozytywnie zaskoczył, pamiętam jak rozważaliśmy jego problemy z przeskoczeniem 70 PLN/jednostkę :)...dobrze, że go nie sprzedałem.
  Co do IDEA to ciekawi mnie czy to zamrożenie wpłynie w ostatecznym rozrachunku pozytywnie na wartość funduszu i środków. Bo jak rozumiem to na razie 3,6k które leży w IDEA u Ciebie nic nie zarabia - gdybyś mógł to zamienić na cokolwiek innego to pewnie byłbyś do przodu, tak? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy byłbym do przodu to nie wiem, ale to fakt, że jest zamrożone, choć chyba zaraz spóbuję dokonać konwersji i zobaczymy co będzie ;-)

  Co do QUE2/QUE3 to racja, już opublikowałem Twój koment i nawet odpowiedź napisałem ;) i też się ciesze, że Temp6 wreszcie zaskoczył.

  OdpowiedzUsuń