Zysk i strata miesiąca - maj 2012

Zakończył się maj, bardzo ciepły maj, ale też i bardzo spadkowy jeśli chodzi o giełdy. Kolejny raz jak bumerang wraca temat Grecji i wydaje się, że jesteśmy bardzo blisko dnia, kiedy to ten południowy kraj opuści strefę Euro i wróci do swojej dawnej waluty, czyli drachmy. Szczerze powiedziawszy chyba najwyższa ku temu pora, bo wygląda na to, że realnych szans na uratowanie Grecji nie ma, a jak co roku ma wracać ten sam temat i siać takie spustoszenie na giełdach to może lepiej już za jednym zamachem zrealizować scenariusz spadkowy i zacząć się podnosić. Chciałbym, żeby to było takie proste, ale jakby było to już dawno by nastąpiło więc pewnie przez najbliższe miesiące czeka nas marazm.


Z drugiej strony trzeba sobie zdać sprawę z tego, że jako malutki inwestor nie mam na to żadnego wpływu więc trzeba się dostosować do sytuacji. Oczywiście jak to zwykle bywa, do sytuacji dostosowałem się za późno, łamiąc swoje postanowienie, że sprzedam QUE2 jak WIG20 spadnie poniżej 2200 pkt i naiwnie liczyłem na odbicie, co w rezultacie spowodowało, że 60% QUE2 sprzedałem gdy WIG20 był na poziomie ~2050 pkt :-). Znawcy znowu będą mieli na mnie pożywanie, ale co zrobić, ostatnio przez pracę nie mam zbyt dużo czasu na śledzenie rynków i pilnowanie portfela.

Ostatecznie był to dosyć spory cios bo jak widzicie, QUE2 w ciągu miesiąca stracił ponad 15%, zresztą w maju tracili wszyscy, łącznie z funduszami obligacji i pieniężnymi. TEMP6 spadł o 6% (dlaczego on nie jest denominowany w Euro albo USD?), BPH1 o 0,6%, UNK2 (oba obligacje) o 0,12%, a nawet UNK4 (pieniężny) zaliczył minimalne obsunięcie o 0,01%. Jedynie UNK5 bazujący na najbezpieczniejszych instrumentach, z regularnością wskazówki zegara dolicza co miesiąc po nieco mniej niż 0,5% zysku i chyba nikogo nie dziwi, że obecnie to jest największa pozycja w moim portfelu. HSBC1 nie poleciał w dół tylko dzięki temu, że jest denominowany w USD, a wzrost kursu tej waluty zapewnił mi nawet niewielki wzrost. Pozytywnie zachowywała się też IDEA2, ale 0,28% to jak widać bardzo słaby wynik jak na ten fundusz. Pełna tabela przedstawia się tak jak poniżej.


Zobaczymy co przyniesie nam czerwiec, lepiej raczej nie będzie i chyba na jakiejś korekcie wzrostowej pozbędę się reszty pakietu QUE2 i HSBC1. Kto wie być może nie jest jeszcze za późno, żeby kupić jeszcze jakiś bezpieczny fundusz dolarowy, bo panika na złotym jest pierwszorzędna. To pytania na czerwiec, do rozważenia w przerwie meczów reprezentacji na Euro 2012.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. Witaj
  TEMP 6 również mnie zasmucił ale te 6% to nie jakaś masakra.
  Tak sobie myślę, że należałoby chyba częściej zmieniać fundusze tzn robić ze 3 konwersje miesięcznie aby móc reagować na to co się dzieje.
  Bo zostawienie wszystkiego w bezpiecznych funduszach nie pozwoli nawet na zarobienie na opłaty.
  Kusi mnie trochę QUE1 ale z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, że może jeszcze niżej spaść WIG :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam na spadki nie jestem skłonny grać ;) wole poczekać z boku.

   Za to może nie próbować częstych konwersji a poczytać troche o rebalancingu, w teorii to wygląda całkiem sensownie, ciekawy jestem jak w praktyce ;)

   Usuń
 2. Witam.
  Czy będzie wpis dotyczący oszczędzania w postaci nabywania monet kolekcjonerskich? Temat wydaje się ciekawy biorąc pod uwagę że można jeden weekend spędzić pod NBP a następnie natychmiast sprzedać monety odnosząc zysk jaki przy tej samej kwocie i porównywalnym czasie spędzonym na analizowaniu ofert uzyskało by się na kontach, lokatach lub funduszach ale po wielu latach czekania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią bym coś napisał, ale niestety kompletnie się na tym nie znam więc szkoda chyba, żebym kogoś w błąd wprowadzał ;) ja osobiście tylko poluje na chińskie pandy uncjowe, 10 yuan, w całości ze srebra ;) można trafić na allegro niewiele drożej niż wartość samego srebra w nich zawartego.

   Usuń
 3. @Kamil
  widziałeś wycenę UNK5?....zbieram szczękę z podłogi....nie ma już bezpiecznych przystani? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz to mnie podłamałeś, a wiesz czego to wina? Wniosku o upadłość PBG, fundusz, podobno pieniężny inwestował w obligacje korporacyjne takiej spółki... strach teraz gdziekolwiek włożyć pieniądze...

   Usuń