Noworoczna niespodzianka w BGŻ Optima z naliczaniem odsetek

Dzisiaj rano część z Was mogła być zaskoczona tym, że na lokacie założonej na optymalną kwotę 1042,06 PLN, zostało naliczone tylko 0,18 PLN, zamiast poprzedni 0,19 PLN. Taka sytuacja dotyczy między innymi mnie, stąd też zadałem szybkie pytanie rzecznikowi BGŻ Optima i już znam odpowiedź.

Winnym, a może raczej przyczyną takiego stanu rzeczy, jest punkt regulaminu w rozdziale 11, który brzmi:

"Do obliczania kwoty należnych odsetek od środków pieniężnych przechowywanych na Rachunkach przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni pozostawania środków pieniężnych na danym Rachunku, z wyłączeniem dnia, w którym następuje ich wypłata."

Tym samy, jako że rok 2012 jest przystępny i ma 366 dni, dzienne oprocentowanie spada (dzielimy 6,48% na 366, a nie na 365) i kwota odsetek dla 1042,06 PLN wynosi 0,1845 PLN, co jest zaokrąglane w dół do 0,18 PLN. Jeśli macie lokatę z kapitalizacją odsetek, to problem praktycznie nie istnieje, bo już po przekroczeniu 1045 PLN, wpada się w kolejny próg i dopisywane będzie 0,19 PLN.

W najgorszej sytuacji są osoby, które mają lokaty na minimalną kwotę optymalną bez kapitalizacji odsetek, które przelewane są automatycznie na konto oszczędnościowe. Zerwanie lokaty mija się z celem bo ponownie już jej nie założymy, a dopisywanie odsetek w kwocie 0,18 PLN oznacza, że efektywne oprocentowanie spadło do 6,32%. To nadal całkiem niezły wynik, ale pewien niedosyt pozostaje...

Ot i tak polowanie na każdy ułamek procenta kończy się porażką i chyba pewną nauczką na przyszłość ;-)

PS. Dokładną instrukcję zgłaszania dyspozycji na wypadek śmierci opublikuję najpóźniej jutro.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

23 komentarze:

 1. To ciekawe, BgzOptima jest niekonsekwentna, bo u mnie dalej nalicza sie 0,19zl odsetek. Bede obserwowal temat, ale mysle, ze trzeba szukac pomalu jakies promocyjnej oferty lokat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może opłaca się zerwać obecne 6,32% w BGŻ Optima i założyć w FM Banku lokaty 2 lub 3 mies. na 6,5%? (od 3000zł do 13000zł, maks. 10szt., bez wymogu konta, oferta do 9 stycznia).

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem tego zaskoczenia. W umowie ramowej jest to zaznaczone, a sama umowa nie jest tak długa, by jej nie poświęcić paru minut.

  OdpowiedzUsuń
 4. No cóż, zawsze uważałem, że lepsze jest wrogiem dobrego, a czas poświęcony na dzielenie pieniędzy na pierdyliony lokat (szczególnie przy upierdliwym systemie Optimy) nie jest wart tych kilku groszy dziennie. No, ale to już zależy od tego, na ile kto wycenia swój czas ;) Ja sobie lokaty zaokrąglam do pełnych 10 zł i dzielę na paczki, ale po to, żeby umieszczać je w różnych bankach, na różne okresy trwania itp. Dzięki temu pieniądze spływają mi w miarę regularnie - co 1-2 miesiące, wtedy mogę sobie znowu znaleźć najlepszą ofertę i dwoma, trzema przelewami założyć nowe lokaty.

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego zrywanie lokat i zakładanie na nowo, na nową kwotę optymalną mija się z celem? Dlaczego nie da się założyć nowej lokaty? odnośnie fragmentu - "Zerwanie lokaty mija się z celem bo ponownie już jej nie założymy..."

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja swoje lokaty w Optimie zamierzam utrzymać, na ten 1042,06 PLN mam ich aż dwie, więc wielkiej tragedii nie ma ;)

  @Anonimowy z 10:38
  Dlatego, że lokaty jednodniowej od 28 grudnia 2011, nie ma już w ofercie BGŻ Optima i nie da się jej po zerwaniu obecnych lokat, założyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Natomiast ja zauważyłem że umieszczając dwuletnie zarobki na tych najlepszych jednodniowych lokatach dostaje odsetek mniej niż wartość jednej nadgodziny w pracy. Na założenie konta, przeczytanie regulaminu itp. zużyłem znacznie więcej czasu. Wniosek płynie z tego następujący: w miarę możliwości brać nadgodziny a pieniądze trzymać w skarpecie, ja nie stracę a bank przynajmniej nie zarobi na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. moze mi ktos powiedziec co to za odsetki(minus podatek) dostalem na rachunek glowny skoro mam zalozone lokaty jednodniowe z kapitalizacja i sa automatycznie odnawiane.konto bgzoptima????

  OdpowiedzUsuń
 9. @Anonim z 6:44: może miałeś przez 1 dobę jakieś środki na rachunku głównym, od których naliczyły się odsetki?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dokładnie tak pewnie było, to zresztą można było sprawdzić na bieżąco, bo na koncie oszczednościowym masz podane ile naliczono odsetek w danym miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
 11. jedyne srodki jakie mialem na koncie oszczednosciowym to wtedy kiedy zrobilem przelew z innego banku moich oszczednosci i nie byla to doba bo od razu zalozylem lokaty. mozliwe wogole????chyba ze licza moment przelewu(bo wykonalem go po 18) z mojego banku a nie przelew ktory zostal zaksiegowany????

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy ktoś się orientuje, czy ktoś sprawdził już o której godzinie kapitalizują się odsetki do istniejących lokat jednodniowych?

  W najbliższy poniedziałek muszę zerwać lokaty i dostarczyć środki jak najszybciej na rachunek powiązany. Nie wiem tylko, czy za komplet dni długiego weekendu naliczą się odsetki...

  OdpowiedzUsuń
 13. Faktycznie, kwoty odsetek zostały i u mnie z 4 dniowym opóźnieniem zmienione.

  Napisałem nowy program wyliczający kwotę optymalną również dla roku przestępnego.

  Co do samych lokat, to i tak zamierzam w najbliższym czasie poszukać jakiś promocyjnych lokat 3-6 miesięcznych wypłacających odsetki do końca marca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Odsetki dopisywane są prawdopodobnie z samego rana, za poprzedni dzień, nawet jeśli nie, to i tak powinny być naliczone, jeśli lokata trwała cały dzień kalendarzowy. Myślę, że problemów z naliczeniem w weekend nie będzie, a nawet jeśli, to zawsze można złożyć reklamacje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. @DrogaDoWłasnegoM: Nie zrozum mnie źle, ale komu jest potrzebny program do czegoś, co z kalkulatorem zajmuje mniej niż minutę?

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 16. @Andrzej
  obawiam się, że jakby tak zebrać 100 osób z ulicy, to 99 nie poradziłoby sobie z wyliczeniem kwoty optymalnej mając tylko zwykły kalkulator ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kolejna niespodzianka w BGŻ. Tym razem samemu założył się rachunek inwestycyjny. Na szczęście bez żadnych operacji. Przypuszczam że złośliwie pootwierali na wszystkich kontach.

  OdpowiedzUsuń
 18. chyba chodziło o rok "przestępny" bo "przystępny" to może być mężczyzna dla kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, mam pytanie, chce zalozyc lokate bezkarna w BGZ optima, ale troche sie boje przelac kwote jako przelew inicjujacy. Czy mam sie czegos obawiac czy moge przelewac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz się czego obawiać, w najgorszym wypadku może się zdarzyć, że pieniądze będą na koncie oszczędnościowym, ale jak zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją, to powinny być na lokacie od momentu wpłaty. Ludzie zakładali tak lokaty jednodniowe przy starcie banku i w większości wypadków, wszystko było ok.

   Usuń
 20. dzieki za odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, mam pytanie odnośnie lokaty jednodniowej. Chodzi o ten komunikat: "W przypadku rozwiązania umowy Rachunku Lokaty Terminowej (zerwania lokaty) przez upływem Terminu Zapadalności Lokaty odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Lokaty Terminowej zostaną wypłacone Klientowi w kwocie równej 0 % kwoty odsetek naliczonych od dnia otwarcia Rachunku Lokaty Terminowej do dnia poprzedzającego dzień zerwania lokaty włącznie."

  Pytam bo chciałem wypłacić środki, ale z tego komunikatu rozumiem że jeżeli to zrobię to stracę wszystkie odsetki jakie zarobiłem??
  LOkate mam nadal aktywną, odnawiana jest automatycznie co dzień, może wystarczy wyłączyć odnawianie, wtedy nastąpi ten "dzień zapadalności" i będę mógł spokojnie wypłacić środki wraz z odsetkami?

  Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 22. Lokata odnawia się każdego dnia, więc w tym komunikacie chodzi tylko o odsetki, które zarobiłbyś danego dnia, a nie wszystkie, do tej pory, jakie zostały naliczone. Możesz bez obaw zrywać.

  OdpowiedzUsuń