Koniec lokat antybelkowych - prezydent podpisał ustawę

Kancelaria Prezydenta RP ujawniła informację, że wczoraj Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, która zakłada między innymi zmianę w ordynacji podatkowej dotyczącą zaokrąglania podatku od odsetek kapitałowych, czyli popularnego "podatku Belki". Dzięki wprowadzonym zmianom, podatek będzie zaokrąglany do pełnego grosza, a nie jak do tej pory podwójnie, do pełnych złotówek, a co za tym idzie zniknie furtka pozwalająca na jego uniknięcie, jeśli naliczone odsetki w danym okresie rozliczeniowym nie przekraczają 2,49 PLN.


Tym samym panu premierowi pozostało tylko zarządzić publikację ustawy w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić nawet jeszcze w tym tygodniu, a nam pozostanie 3 miesiące na korzystanie z lokat pozwalających na unikanie płacenia podatku od odsetek. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym pierwsi, to polecam śledzenie Rządowego Centrum Legislacji, gdzie pojawiają się na bieżąco publikowane dzienniki ustaw. Tym samym można już chyba prawie oficjalnie ogłosić, że od 1 kwietnia 2012, lokaty jednodniowe całkowicie znikną z oferty wszystkich banków.

Nadzieja na skierowanie sprawy do Trybunały Konstytucyjnego i co ważniejsze, jej pozytywne rozpatrzenie jest raczej wątpliwa i nie liczyłbym na to, aby lokaty antybelkowe przetrwały jeszcze kolejny rok na rynku. Ustawa okołobudżetowa wprowadza także szereg innych zmian, w tym zmianę stawki akcyzy na paliwa i papierosy, które mają nastąpić już od początku nadchodzącego roku, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że publikacja stosowanego Dziennika Ustaw będzie miała miejsce najpóźniej w piątek.

Zapominalskim przypominam, że jeszcze tylko dzisiaj, do północy możecie założyć lokaty jednodniowe w BGŻ Optima na 6,48%, które będą miały gwarantowane oprocentowanie na tym poziomie do 30 kwietnia 2012 roku, a do końca marca, będą funkcjonowały jako lokaty antypodatkowe czy jak kto woli antybelkowe.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. To został jeszcze tylko miesiąc korzystnego oszczędzania...

  OdpowiedzUsuń