Kto wydaje najwięcej kart kredytowych? Nie jest to ani VISA ani MasterCard

Na blogu właścicieli serwisu płatności PayLane pojawiła się bardzo ciekawa infografika, która przedstawia informację na temat posiadanych przez nas kart kredytowych, zebrane w 2010 roku. Informacje te dotyczą całego świata i jest wśród nich co najmniej kilka ciekawostek. Pełną grafikę znajdziecie w rozszerzeniu newsa, ale zanim do niej przejdziecie pozwolę sobie zwrócić uwagę na kilka ciekawych statystyk.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, najwięcej kart kredytowych na świecie wydało China UnionPay, jest to nieco ponad 2,3 miliarda sztuk, czyli 29,2% ogółu. VISA, która zajmuje drugą pozycję jest tylko nieznacznie z tyłu z wynikiem nieco poniżej 2,3 miliarda sztuk (28,6%). Trzecie miejsce należy do MasterCard z wynikiem około 1,6 miliarda sztuk (20%). Reszta organizacji płatniczych ma 22,2% pozostałych kart. W sumie na świecie używa się ponad 8 miliardów kart kredytowych, czyli na każdego mieszkańca Ziemi przypada więcej niż jedna karta. Wynik China UnionPay może być nieco zaskakujący, w końcu w Chinach mieszka "tylko" niespełna 1,4 miliarda ludzi, ale jak widać, nie stronią oni od kart kredytowych ;-). 2,3 miliarda kart wystarczyłoby aby każdemu Europejczykowi i Amerykaninowi wręczyć po dwa takie plastiki.To jednak nie wszystko, w ciągu roku dokonanych zostało 16,8 miliarda transakcji na sumę ponad 12,6 bilionów USD (12 680 miliardów USD), czyli średnio każdy mieszkaniec Ziemi w ciągu roku wydał kartą kredytową ponad 1800 USD (~6000 PLN). Nie wiem jak na Was, ale na mnie te liczby robią wrażenie i być może nieco też pokazują skalę i wielkość tego rynku. Wystarczy wspomnieć, że za te 12,6 bilionów USD można kupić blisko 7500 wahadłowców kosmicznych, których powstało zaledwie 5, a roczne PKB Stanów Zjednoczonych w 2010 roku to 14,3 biliona USD...

Swoją drogą daje to też pewien pogląd na to, ile VISA i MasterCard zarabiają na prowizjach od płatności kartą, a te jak już pisałem, nie wszędzie należą do niskich, nawet jakby to było średnio 1% to i tak są to niebagatelne kwoty.

Całą infografikę, ze względu na jej rozmiar znajdziecie poniżej.


Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz