Przelewy w czasie rzeczywistym w przyszłym roku, od Blue Media i KIR

Najpierw może kilka słów wyjaśnienia. Obecnie za zwykłe przelewy międzybankowe odpowiada system Elixir prowadzony przez KIR S.A. (Krajowa Izba Rozrachunkowa), który działa całkiem sprawnie, ale jednak ma pewne ograniczenia. Większość banków w ciągu dnia ma trzy sesje przychodzące i wychodzące, w których wykonane przez klientów przelewy są dodawane do systemu Elixir i albo wysyłane, albo odbierane. W praktyce nie zawsze jest tak, że nawet jak wyślemy przelew sesją wychodzącą np. o godz. 12:00, a w banku odbiorcy, sesja jest przychodząca jest o 13:00, to pieniądze już w tej godzinie zostaną zaksięgowane. Czasami może się to przeciągnąć do kolejnej sesji co sprawia, że przeważnie przelewy dochodzą na drugi dzień.


Przelewy w czasie rzeczywistym oferuje kilka banków, są on obsługiwane w systemie SORBNET, który prowadzi NBP. Pomijając już fakt, że jest to system stworzony z myślą o przelewach wysoko kwotowych, czyli od 1 mln PLN w górę, to i opłata za jego realizację jest często wielokrotnie wyższa niż zlecenie normalnego przelewu (20-40 PLN). Oczywiście możliwe jest przelewanie również małych kwot w ten sposób, a ponoć Polakom tak to się spodobało, że NBP czasami się nie wyrabia i ostatnio przyznało sobie prawo do odmowy realizacji niektórych przelewów (w domyśle na małe kwoty), jeśli zagrożona będzie sprawność/wydajność systemu.

Wreszcie mamy BlueCash, usługę firmy BlueMedia oferowaną kilkunastu najpopularniejszych komercyjnych bankach, która pozwala na szybki przelew realizowany w 15 minut za opłatą około 5 PLN (w zależności od banku, bezpośrednio u BlueMedia jest to 1 PLN za każdy 1000 PLN jak założymy sobie konto na ich stronie WWW). Jest to jednak tylko taka prowizorka, ogranicza nas do 5000 PLN (20000 PLN jak posiadamy konto) i nie zawsze pozwala na realizację przelewu w 15 minut, bo opiera się na systemach wewnętrznych poszczególnych banków, a niektóre z nich np. nie wykonują nawet przelewów wewnętrznych w weekendy. Szczegóły możecie znaleźć na ich stronie, pod tym adresem. Jednym słowem nie ma idealnego rozwiązania, ale już w przyszłym roku może się ono pojawić i to co jeszcze ciekawsze, od dwóch instytucji.

KIR już wcześniej w tym roku podpisał umowę z Capgemini, na mocy której firma ta stworzy elektroniczny system przelewów w czasie rzeczywistym, czyli pozwalający na ich realizację 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu i to niezależnie od tego z jakiego banku korzystamy (pod warunkiem, że nasz bank skorzysta z tej usługi). Byłby to mały ewenement na skalę europejską, bo obecnie podobny system oferuje tylko brytyjska izba rozliczeniowa VocaLink. Na razie nie wiadomo, czy system ten egzystowałby obok Elixiru, czy całkowicie miałby go zastąpić, a także czy opłaty jakie KIR będzie pobierał za wykonanie przelewu w tym systemie od banków nie będą wyższe niż w przypadku Elixiru, co z pewnością banki przerzuciłyby na klientów.

Od wczoraj wiadomo jednak, że nie tylko KIR będzie oferował taką usługę, nieoficjalnie pojawiła się informacja, że NBP dało pozwolenie spółce Blue Media na stworzenie własnego systemu przelewów w czasie rzeczywistym, który będzie mógł konkurować z ofertą KIR. Tym samym po raz pierwszy od 1994 roku, kiedy to zaczęły działać elektroniczne przelewy obsługiwane przez KIR, firma ta miałaby na swoim rynku jakąkolwiek konkurencję. Pozostaje tylko kwestia czy mała sopocka spółka przekona do siebie banki, aby oferowały przelewy realizowane za jej pośrednictwem. Teoretycznie nie powinno być z tym problemu, bo Blue Media współpracuje z wieloma bankami na polu między innymi doładowań dla telefonów komórkowych czy szybkich płatności internetowych.

Konkurencja to świetna rzecz, a jeśli dostępne byłyby dwa systemy rozliczeń w czasie rzeczywistym to można oczekiwać, że z czasem obaj operatorzy zmniejszyli by swoje opłaty do takiego stopnia, aby banki zaproponowały tą usługę za darmo. Po części wyeliminowałoby to konieczność stosowania takich systemów szybkich płatności jak dotPay, PayU czy Płatności.pl, które pobierają od sprzedawców prowizje i na pewno byłoby korzystne dla klientów sklepów internetowych. To pewnie jeszcze śpiew przyszłości, ale mimo wszystko przyszły rok może okazać się przełomowy dla polskiej bankowości i tego sobie i Wam życzę!
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. znając życie KIR będzie torpedować działania Blue, jak tylko będzie mogła. pożyjemy, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiadomo, dużo będzie zależeć od samej implementacji systemu, bo to po swojej stronie banki muszą zrobić. Blue Media ma doświadczenie podobnie jak KIR, ten drugi ma jednak taką przewagę, że może np. obie usługi (Elixir i nowe szybkie przelewy) zaoferować w pakiecie po niższych kosztach. I kwestia za ile taką usługę zaoferuje Blue, bo ja np. należę do takich co wolą jeden dzień poczekać, ale nie płacić nawet tych 50 groszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamil - warto wspomnieć o moneybookers. Przelewy są rezlizowane z każdego miejsca na ziemi do każdego miejsca na ziemi, natychmiastowo i bezprowizyjne.

  OdpowiedzUsuń