mBank oferuje Internet, a do tego iPad 2 lub Galaxy Tab w leasingu

Tego jeszcze nie było, dzisiaj sobie wchodzę na stronę mBanku aby zalogować się na konto, ale moją uwagę zwraca duża reklama "Modem z Internetem za 0 zł", a za raz za nią "Nowoczesny tablet z Internetem 5 GB w Play". Jako osoba na co dzień związana z branżą IT zaciekawiony tą propozycją zacząłem drążyć temat, a skoro już się czegoś dowiedziałem to wypada o tym napisać, aby przestrzec tych, którzy ewentualnie zdecydowaliby się na skorzystanie z tej jednak dosyć słabej jak się później okazało oferty (przynajmniej w kwestii tabletów).

Zacznijmy od samego Internetu, mBank (a właściwie do spółka zależna, Aspiro SA) udostępnia nam modem w Huawei e173U-2 wraz z pakietem internetowym w sieci Play (3 GB) w leasingu za 29/35 PLN miesięcznie. Leasing to taka forma wypożyczenia sprzętu za regularną miesięczną opłatę. W przypadku internetu jest to umowa na 18 miesięcy, ale do końca grudnia trwa promocja i w jej ramach nie jest pobierana opłata wstępna (12 PLN), przez pierwsze 4 miesiące nie płacimy rat leasingowych, przez kolejne 8 miesięcy płacimy 29 PLN, a przez ostatnie 6 miesięcy już 35 PLN. Prawda, że nieco zagmatwane, a do tego przez rok trzeba zasilacz rachunek w mBanku kwotą minimum 1000 PLN. Ale policzmy, w sumie cała zabawa będzie nas kosztować 442 PLN za 18 miesięcy korzystania z Internetu z limitem 3 GB. W normalnej ofercie, Play ma taki Internet za 39 PLN miesięcznie i wtedy modem otrzymujemy za złotówkę, czyli w sumie koszty przez 18 miesięcy to 703 PLN. Różnica jest taka, że w mBanku po 18 miesiąca modem musimy oddać, a korzystając bezpośrednio z usług Play, modem zostaje nam na własność. Jeśli i tak korzystacie z Internetu mobilnego to może to być ciekawa propozycja.

Dużo gorzej jest z tabletami, dostępne są dwa Apple iPad 2 16 GB 3G i Samsung Galaxy Tab 10.1 3G. W obu przypadkach kupujemy także internet w Play, ale z pakietem 5 GB, a cała umowa leasingowa trwa aż bagatela 42 miesiące, czyli 3,5 roku. W przypadku tabletu Apple, miesięczna opłata to 99 PLN, plus 99 PLN opłaty wstępnej co w sumie daje kwotę 4257 PLN, na tyle zobowiązujesz się podpisując umowę leasingową. Dla porównania sam tablet kosztuje około 2500 PLN, czyli wychodzi, że przez ten okres dopłacamy za Internet około 1750 PLN, czyli ponad 40 PLN miesięcznie co w gruncie rzeczy też nie jest takie złe. Tablet Samsunga dostępny jest za 79 PLN miesięcznie i 79 PLN opłaty wstępnej, co daje nam koszty na poziomie 3397 PLN, podczas gdy sam tablet można kupić za około 2000 PLN (z modemem 3G), czyli w tym drugim przypadku Internet wychodzi nam taniej bo około 33 PLN miesięcznie. Problem tylko w tym, że po wygaśnięciu umowy leasingowej, tablet trzeba zwrócić do Aspiro, w umowie nie ma ani słowa o możliwości wykupu urządzenia, a jest częsta praktyka w przypadku leasingu firmowego. Tym samym cała zabawa staje się kompletnie nieopłacalna dla klienta, bo nie dość, że z nawiązką spłaci samo urządzenie, to jeszcze będzie musiał je zwrócić.

Owszem w ciągu tych ponad trzech lat oba wspomniane tablety mocną się zestarzeją i pewnie ich wartość rynkowa nie będzie wielka, ale sam fakt i świadomość, że ostatecznie będzie trzeba zwrócić to urządzenie jest nieco deprymujący. Jeśli tak mają wyglądać wszystkie propozycje leasingu konsumenckiego, to ja jednak postoje z boku i odłożę na zakup urządzenia, które chce kupić, zamiast korzystać z tej formy jego nabycia. Niestety mBanku, ale to co oferujesz się nie opłaca!

A może ja się mylę i to jest jednak dobra oferta? To jak jest ktoś chętny na użytkowanie tabletu za miesięczną opłatą? ;-)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

12 komentarze:

 1. Będą tacy, którzy skorzystają. Stara biznesowa prawda: nie ma zbyt bezczelnych ofert.

  OdpowiedzUsuń
 2. No jasne, ale mBank ma ostatnio sporo takich beznadziejnych ofert ubranych w ładne słowa, a już nie mowiąc o ich marnej ofercie depozytowej...

  OdpowiedzUsuń
 3. tablet zostanie u klienta

  OdpowiedzUsuń
 4. To muszą chyba zmienić umowę leasingową, bo w niej napisali coś całkiem innego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zresztą mBank już nie pierwszy raz ma problem z przekazaniem swoich myśli, tak jak nieprecyzyjny zapis w regulaminie opłaty za kartę debetową, tak teraz wbrew logice w umowie leasingowej zapisali, że po jej wygaśnięciu trzeba tablet zwrócić w ciągu 14 dni...

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do internetu, to warto zainteresować się darmowym Aero2 (trzeba ponieść koszt 20zł za kartę a potem hulaj duszo, pamiętając o limitach).

  Sam mam od jakiegoś czasu i przynajmniej w Warszawie chodzi bardzo sprawnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z takich mądrych ofert to przychodzi mi do głowy (tak na szybko) dzierżawa liveboxa – spłacasz wartość routera, który musisz potem oddać.

  mBank jest w ofensywie marketingowej – pozornie wydaje się, że najbardziej korzystne jest zaopatrzenie się w wiele usług oferowanych przez bank – OC, AC, karty debetowe, kredytowe i wirtualne, telefon, ubezpieczenie. Oczywiście wiadomo o co chodzi – o większe zyski i przywiązanie klientów. Nie wiem czy to się sprawdzi. W każdym razie nie będę się bujał z taką pajęczyną. Z resztą, trochę mi ubliża taki prymitywny marketing.

  Cóż, można robić po trochu wszystko. I wszystko źle. Na szczęście na rynku jest ostra konkurencja.

  @M

  W Aero2 nie ma limitu danych. Chyba, że miałeś na myśli prędkość – awaryjnie, wakacyjnie przydatne. W centrum też nie ma problemów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli blokując reklamy, w tym te na stronie mbanku, nic nie tracę, a nawet chronię się przed niekorzystnymi ofertami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oświadczam, że po upływie okresu obowiązywania niniejszej Umowy nabywam własność Przedmiotu Leasingu opisanego w § 1 ust. 2 litera b) Umowy za cenę 1 złotych plus podatek od towarów i usług.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowa jest bardzo obwarowana, nie można dokonywać zmian w sprzęcie - w końcu nie jest nasz...
   Opcja wykupu pojawiła się po pewnym czasie.
   Do tego byłem obiektem działania marketingowego mBanku w tym zakresie i trochę wyżyłem sie na osobie dzwoniącej. Była twarda i nie dała sobie wmówić, że płacenie 4300 zł za urządzenie warte ze 2500 z jakimś tam internetem, którego nie potrzebuję (mam jeszcze aero, play, oraz pakiet w Erze) jest kiepską promocją.
   Była twarda ale słowem nie powiedziała, że urządzenie jest w leasingu i trzeba będzie go wykupić lub jak wcześniej w ogóle nie było o tym mowy. Moim zdaniem promocja z 4 liter.

   Usuń
 10. Jak widać mbank zaczął dostosowywać się do potrzeb rynku.
  Pierwsza sprawa możliwość zakupu za 1zł a teraz opłata tylko przez 36 miesięcy(umowa dalej 42m-c) co daje jakieś 3663 ;) jest to dosyć kusząca propozycja.
  Jednak martwi mnie gwarancja bo jeśli po 1,5 roku coś się zepsuje, a stwierdzą że to przez złe użytkowanie mogą zerwać umowę i wtedy ani kasy ani ipada ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie każdego stać na zakup tableta za ponad 2 tys, a oferta daje możliwość korzystania z ipada osobom, które normalnie nie kupiłyby tego. A 99 zł miesięcznie jakoś wyskrobią. Poza tym jest juz od dawna zapis o wykupie tableta za zlotówke.
  A poza tym.... tablet jest mega wygodną i ułatwiającą życie rzeczą. Uważam że to BYŁA dobra promocja.

  OdpowiedzUsuń