Skandia zachęca do gry na odreagowanie

Widać menadżerowie w Skandii wpadli w spiralę ciągłych promocji i co się jedna skończy to zaczyna się druga. Wygląda to tak, jakby potrzebowali depozytów i dlatego zachęcają do inwestycji środków w formie składek dodatkowych łaskawie rezygnując z opłaty wstępnej w wysokości 2%. Pomysł na promocję Postaw na wzrost, jest taki sam jak w przypadku poprzednich, czyli inwestujemy w specjalnie utworzony fundusz TWN10 i musimy trzymać w nim wpłacone środki przez rok, do 20 października 2012. Teoretycznie można zerwać umowę i wypłacić w trakcie promocji te środki, ale w regulaminie nie zostało napisane czy wiąże się to z kosztami dodatkowymi. W ulotce reklamowej nie ma o tym słowa, a jest to trochę dziwne, bo przecież skoro można zerwać bez opłat, to jest pole do nadużycia i wpłacenia składki dodatkowej bez opłaty początkowej. Stawiam jednak na to, że Skandia się przed tym zabezpieczyła i w razie nie wywiązania się z umowy, pobierze nam opłatę.

Jeśli zaś chodzi o samą formę inwestycji, to TWN10 będzie funduszem składającym się w 70% z fudnuszy dynamicznych i w 30% z funduszy stabilnych, czyli jest to swego rodzaju fundusz zrównoważony. W przypadku części dynamicznej, środki zostaną rozdzielone na następujące fundusze:
• Skandia Quercus Parasolowy Subfundusz Quercus lev
• Skandia Superfund Trend Bis Powiązany
• Skandia BPH Subfundusz Globalny Żywności i Surowców
• Skandia HSBC GIF Chinese Equity
• Skandia BGF World Mining Fund
• Skandia BGF World Gold Fund

a dla części stabilnej będą to:
• Skandia Aviva Investors Subfundusz Aviva Investors Obligacji
• Skandia UniFundusze subfundusz UniKorona Obligacje
• Skandia Templeton Global Total Return Fund
• Skandia Idea Premium


Co ciekawe w ulotce napisano, że możemy inwestować większy kapitał niż faktycznie wpłacimy i to może okazać się prawdą, bo w części dynamicznej znalazł się fundusz Quercus (QUE2) grający na wzrost indeksu WIG20, który charakteryzuje się podwójną dźwignią (dlatego w ostatnich 2 miesiącach zanotował stratę na poziomie 35%). Nie jest to może całkowicie zła promocja i może faktycznie, jakieś krótkoterminowe odbicie będzie miało miejsce, bo końcówka roku zazwyczaj dla rynków jest dobra (zarządzający walczą o premie wyciągając akcje za uszy itp.) ale w skali roku to obawiam się, że bardziej prawdopodobne są większe spadki, tylko to nie jest specjalnie marketingowe podejście "inwestuj z nami, graj na spadki!" ;-). Ja cały czas podtrzymuje swój pesymizm i żałuje, że QUE3 nie ma dwukrotnej dźwigni...

ps. jak zwykle, pamiętajcie, że maksymalna kwota jaką może objąć promocja to składka w wysokości 1 000 000 PLN, nie wpłacajcie zatem więcej ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

4 komentarze:

 1. Cześć,
  A wiesz że chciałem z tej oferty skorzystać ;) Nie doczytałem tylko że pieniądze muszą tam leżeć przez rok. Mam również tak jak Ty Spektrum Plus - cieszę się że trafiłem na Twojego bloga ;)
  Gdzie byś poradził zainwestować powiedzmy 1000 zł zamiast tej "promocji" - mówimy o koncie dodatkowym, bo na kocie podstawowym chyba się nie opłaca - prawda?. Mam takie fundusze: ARKA3, HSBC 1 i 3, ML 1,2,3,5,6,7 i SCH2 (czyli mam limit 10 funduszy). Procentowo to ML7 - 40%, ML5 i ARKA3 po 12%.

  Pozdrawiam,
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 2. ja obecnie mam bardzo defensywne nastawienie, moim zdaniem to masz zbyt agresywny portfel patrzac na to, co się dzieje teraz, a nawet dzisiaj, ML7 raczej bedzie teraz spadał, sam go sprzedałem kilka dni temu o czym pisałem w poprzednim wpisie.

  Szczerze powiedziawszy to ja dodatkowy 1000 pln bym chyba wrzucic po prostu na lokate, ale ja jestem pesymista i na moje to poza jakims krotkim odreagowaniem, przez najblizsze miesiące rynki akcji rosnąć nie będą, ale trzeba być czujnym aby nie przegapić zmiany trendu, wiele wyjaśni sie jak Grecja wkoncu oglosi niewypłacalność...

  a jeszcze do tej promocji, nie doczytałem w regulaminie jak to jest z tym szybszym zrezygnowaniem z promocji, tylko zgaduje ze wtedy pewnie pobiorą prowizje od wpłaty, ale to byś musiał potwierdzić na infolinii.

  OdpowiedzUsuń
 3. wrzuciłbym na lokatę, bo dla mnie obecnie giełda to loteria.. a czasy konwersji w skandii są na tyle długo, ze nie da się zagrać na spekulanta :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń