Zysk i strata miesiąca - sierpień 2011

Nieco z poślizgiem, ale czas podsumować zyski i starty z ostatniego miesiąca. Jak już pisałem we wcześniejszych postach, nie jestem specjalnie optymistycznie nastawiony do tego co aktualnie dzieje się na rynku i pozbyłem się zarówno ML6 jak i ML7. Co prawda, ich kursy obecnie nie zanurkowały, a w przeliczeniu na PLN nawet wzrosły, bo jednocześnie osłabia się złotówka, ale i tak nie za bardzo mnie to przy nich trzyma co już wcześniej uargumentowałem. Moment na sprzedaż nie był najgorszy, bo zarówno ML6 i ML7 odrobiły nieco strat z poprzednich 2 miesięcy.

Jednak rekordzistą jeśli chodzi o pozytywny wpływ na wartość portfela jest fundusz ML5 inwestujący w złoto, w sierpniu zanotował wzrost na poziomie 11,3%, co jest kontynuacją bardzo pozytywnego trendu z poprzedniego miesiąca. Teraz wycena tego funduszu nadal rośnie i dlatego boję się w niego inwestować nowe środku, bo nie wiadomo jak długo jeszcze ta wędrówka na północ potrwa. Mimo wszystko ustabilizował się również nieco indeks WIG20, przez co QUE3 ma jedynie symboliczny wzrost. Reszta moich bezpiecznych funduszy oscylowała w granicach zera, jedne tracą, inne zyskują. Sumarycznie wyszło, że portfel zwiększył swoją wartość o 0,74% co jest jak na mój gust dobrym wynikiem. Szczegóły w tabelce poniżej.

 

Wahania na rynkach giełdowych nie służą niestety BPH1, który inwestuje również w obligacje korporacyjne, jego wartość drugi miesiąc z rzędu spada, dlatego postanowiłem aktualną składkę we wrześniu przeznaczyć w całości na dokupienie jednostek tego funduszu, który powinien wreszcie zacząć odrabiać straty, chociaż jak na razie się na to nie zapowiada. W przyszłym miesiącu zestawienie będzie jeszcze węższe, bo wypadną z niego ML6 i ML7, w portfelu będę miał 7 różnych funduszy co jest dobrą bazą pod inwestycje w jakieś nowe aktywa, gdy sytuacja się trochę uspokoi. Kto wie, może zgodnie z zasadą końcówka roku będzie dobra i warto zagrać na zwyżkę WIG20? QUE2 gra na dwukrotnej dźwigni i może to dać całkiem niezłe efekty. To jednak temat na przyszły miesiąc, w tym wykorzystałem już dwie darmowe konwersje, a poza tym dopóki nie wyjaśni się kwestia Grecji i jej upadku, nie zamierzam ryzykować.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. no no, Twój portfel stał się przyczynkiem do ostrej dyskusji na goldenline

  OdpowiedzUsuń
 2. a możesz podrzucić link? ;) ciekawy jestem co tam piszą, bo widziałem w analitycsie kilka wejść z goldenline, ale nie zlokalizowałem tego tematu na forum...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok nieważne, już sobie znalazłem ;) ale widze tam tyle mądrych głów, które nie mają pojęcia co znaczą te cyferki po prawej stronie, że nawet nie chce wchodzić w dyskusje i się tłumaczyć ;)

  OdpowiedzUsuń