Aktualizacja portfela - wrzesień 2011

Na parkiecie krew się leje (co ciekawe, miesiąc temu przy aktualizacji portfela było bardzo podobnie) i nasza biedna GPW ma za sobą najgorszą sesje w tym roku. Dalej jestem zdania, że tak paniczna wyprzedaż lekka przesada, ale może to i dobrze, oczyści się trochę atmosfera, a może i będzie można zagrać też pod jakieś odbicie. Już zaczęły się analizy, że rynek będzie leciał w dół jakiś czas, ale później czeka nas ponownie hossa i dobrze by było tego nie przegapić ;-).


Tymczasem mój pseudo bezpieczny portfela co dzień nieco traci, jednak w czasie bessy nawet fundusze obligacji notują straty, u mnie najbardziej bilans ciągnie TEMP6, jest w dłuższej perspektywie zyskowny, ale zapewne dzięki bardziej ryzykownym obligacjom, które w takich chwilach jak dzisiaj również tracą na wartości. Sprzedaż ML6 i ML7 na początku miesiąca była dobrym krokiem, nawet pomimo, słabnącej złotówki, która niestety nie pokryłaby w pełni strat związanych ze spadkiem wartości tych funduszy.

W zasadzie to czego żałuje, to tego, że nie kupiłem wcześniej jakiegoś funduszu obligacji amerykańskich notowanego w USD. Jakiś potencjał wzrostowy USD jeszcze ma, ale obecnie nie mogę zrobić darmowej konwersji, więc spokojnie poczekam na rozwój wypadków. Na początku października chciałbym raczej sprzedać QUE3, bo w takim tempie pewnie dobijemy niedługo do poziomów 2000 pkt na WIG20, z którego może już chyba nastąpić odbicie. Oczywiście to takie wróżenie z fusów, no ale coś trzeba robić, nawet pomimo tego, że panowie na Goldenline kompletnie nie znając bloga, komentują moje decyzje inwestorskie jako chaotyczne i bezcelowe, stąd ponoć mam taką małą stopę zwrotu ;-).

Obecnie portfel ma następujący skład:

Jest dosyć mocno skoncentrowany jak na moje oko i dzięki temu jest miejsce na zakup nowych funduszy, ale to raczej dopiero wtedy jak poprawią się nieco nastroje na rynkach. Zestawienie powyżej uwzględnia już wpłaconą w tym miesiącu składkę, ale jeszcze nie odjęto opłaty, która wyniesie 43,05 PLN. Sumarycznie pobrane opłaty powoli dobijają do 11% wpłaconych składek...
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

8 komentarze:

 1. Zwróć uwagę na certyfikaty na złoto, technicznie zapowiada się ciekawie o ile zostanie przebity opór.
  ps. Mój mentor mawia: jeśli wszyscy mówią, że będzie spadać, to należy spodziewać się wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 2. ML5 to fundusz inwestujacy posrednio w zloto, ma miedzy innymi akcje kopalni itp. zaangazowania nie bede w nim narazie zwiększał, ale dzięki za porade ;)

  a co bedzie się działo na giełdzie to zobaczymy, na pewno chciałbym wykorzystac mozliwosci jakie daja fundusze quercusa grania na wzrost i spadki, a i pewnie cos innego bedzie mozna zainwestowac, ale do poziomów 40 usd za barylke ropy i 30 pln za kghm z 2008 roku jeszcze nam brakuje, wiec poki co czekam ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się, że liczysz koszty, czyli sumę pobranych opłat. Gdyby nie one, miałbyś rentowność na poziomie 15% w ciągu tych 3,5 lat.

  Inwestujesz w ramach IKE czy od stopy zwrotu trzeba jeszcze odjąć 19-procentowy podatek?

  OdpowiedzUsuń
 4. To polisa ubezpieczeniowa, niestety nie na prawach IKE, wiec na dzien dzisiejszy przy wypłacie jest jeszcze 19% podatek od zysków, czyli roznicy wartosci portfela od wpłaconych składek :)

  i tak, opłaty to jest duże obciążenie jak widać, ale nawet bez nich srednioroczna stopa zwrotu nie powala, chociaz to głównie moje błędy młodosci w czasie kryzysu z 2008 roku. wpłaciłem na górce skladke za rok z góry i patrzyłem przez ten rok jak spada jej wartość o 50% bo nie zareagowałem wcale. później była kolejna roczna składka wplacona prawie na dnie bessy (kwiecien 2009) i ona pociagneła portfel, a ostatnie 18 miesięcy to juz miesieczne, powolne budowanie kapitału, odkad zacząłem pisać bloga i interesować się tematem, wartość portfela poniżej wartości wpłaconych składek już nie spadła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam ponownie, w co radzisz zainwestowac pazdziernikową składkę? Mam: PM3-40%, Idea2-20%, ML 3 i ML6 po 10%, Temp 4 -10% i UNK 2- 10%
  Z gory dziekuje za porady :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, ciężko powiedzieć czy ponownie, ale niech będzie ;)

  Imho nie czuje się specjalnie predysponowany do doradzania, ale jeśli miałbym coś zmienić w Twoim portfelu, to na pewno bym się pozbył portfela modelowego, PM3 to nie dość ze dodatkowa opłata za zarządzanie, to jeszcze ma bardzo słabe wyniki. Patrząc na to co się obecnie dzieje, to bym go w całości przekonwertował na coś bezpiecznego, może IDEA2? Ostatecznie można chwile poczekać, bo w krotkim terminie szykuje nam się odreagowanie ostatnich spadków i sam teraz zagrałem na wzrost kupując QUE2, ale to taka zagrywka na max do konca roku.

  Moim zdaniem to masz ogólnie mocno agresywny portfel, poza PM3, w pierwszej kolejności pozbyłbym się jeszcze ML3 albo ML6, surowce jeszcze niby w hossie, ale chyba już też niedługo, a teraz nieco ratuje Cie przynajmniej niski kurs złotówki. Warto przyjrzeć się funduszom pieniężnym np. UNK4, albo IDEA2, fundusz obligacji ale zachowuje się bardzo stabilnie. Inne fundusze obligacji jak TEMP6 czy UNK2 w czasie ostatnich spadków potrafiły troche ciazyć na portfelu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam Ponownie :) przepraszam ale anonimowy szybciej sie wybieral:P
  dziekuje za porade odnosnie PM3 , nie pamietalam ze za niego jest wieksza oplata wiec poczekam az jeszcze troche odrobi i zamienie , moze 20% na IDEA2 i 20% na UNK4? tylko wtedy bede miec 2 konwersje z glowy. Pomysle jeszcze ale z niecierpliowscia czekam na Twoja pazdziernikowa aktualizacje :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Aze,
  przy konwersji PM3, po prostu wybierasz, że chcesz go sprzedać w całości (100%) i kupić za niego IDEA2 (50%) i UNK4 (50%) i to będzie potraktowane jako jedna konwersja. Nie wiem czy masz rachunek Spektrum Plus czy Złoty Wiek, w tym pierwszym sa 2 darmowe konwersje w miesiacu, w tym drugim z tego co pamietam każda jest płatna dodatkowo.

  w każdym razie pozbycie się PM3 to jedna konwersja więc jeszcze jedna Ci zostanie, jeśli będzie faktycznie jakies mocniejsze odreagowanie, to chyba masz racje, że warto z ta konwersją PM3 jeszcze chwile poczekac.

  OdpowiedzUsuń