Zmiany w portfelu i konkurs Skarbca

Nie podobają mi się te moje przerwy w blogowaniu i nie chce się tłumaczyć, ale możecie mi wierzyć, że łączenie dziennych studiów, pracy i urządzania nowego mieszkania potrafi zająć dużo czasu ;-). Nie oznacza to co prawda, że nie pilnuje swojego portfela inwestycyjnego, ale nie zawsze mam czas go zaktualizować i napisać na ten temat parę słów. W każdym razie już koniec wymówek i czas na konkrety.

Niejako obawiając się dalszych spadków na naszej rodzimej GPW dokonałem konwersji 19 maja jednostek Legg Masona Akcji na bezpieczny fundusz Unikorona Pieniężny, który niestety nie tylko nie zarabia, ale wręcz odnosi straty. Jedyny plus, że wahania są bardzo nieduże i nie mają wielkiego wpływu na wartość portfela, pomimo, że bezpieczne aktywa stanowią obecnie już ponad 35% wartości inwestycji.


Reszta moich agresywnych inwestycji również jest zależna od koniunktury giełdowej, ale z powodu sporej dywersyfikacji nie udałoby mi się dokonać tylu darmowych konwersji więc postanowiłem zachować spokój. Niestety zgodnie z oczekiwaniami, głównie za sprawą ML6 (surowce) i ML7 (kraje BRIC) portfel zanotował dosyć spory spadek wartości z poziomu mocno ponad 7300 PLN do niespełna 7100 PLN. W dodatku w poniedziałek pobrana została kolejna opłata administracyjna i za zarządzanie, w sumie na kwotę 32 PLN co obniżyło wartość inwestycji do około 7070 PLN. Daje to zabójczy wynik 5.5% w ciągu 26 miesięcy inwestowania, a w tym czasie na same opłaty pobrane zostało już ponad 600 PLN, czyli ponad 9% wpłaconych składek. No nie powiem, nie nastawia mnie to zbyt optymistycznie, ale co poradzić, zrywanie umowy byłoby jeszcze gorszym posunięciem, a od biedy za 34 miesiące mogę zaprzestać regularnych wpłat. Zobaczymy jak sytuacja się potoczy.

Druga sprawa, o której chciałem dzisiaj napisać to dosyć ciekawy konkurs funduszy Skarbca zorganizowany przy współpracy z mBankiem (trzeba mieć konto w mBanku). Konkurs ma dwie części, edukacyjną gdzie odpowiadamy na jakieś pytania (ta część w ogóle mnie nie interesuje) oraz inwestycyjną, w której mam zamiar wziąć udział. Konkurs trwa od 1 czerwca do 23 lipca, w tym czasie mamy możliwość rozłożenia inwestycji na 15 rożnych funduszy (oczywiście Skarbca) i oczywiście wygrywa ten kto zanotuje największą stopę zwrotu. Na początek otrzymujemy 100 000 PLN i musimy włożyć tą kwotę w minimum cztery różne fundusze. Zbyt wielkiego pola manewru nie ma, ale sam konkurs może być całkiem ciekawy. Rewizji portfela można dokonywać raz w tygodniu i pewnie od czasu do czasu coś w tym temacie napisze też na blogu. Póki co obserwuje rynek, jeszcze kilka dni temu miałem niedźwiedzie nastawienie, ale jeszcze jeden taki dzień jak dzisiaj chyba trzeba będzie to nastawienie zrewidować ;-).

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie tutaj.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. Sam też biorę udział w konkursie. Zobaczymy co z tego będzie.

  A co rynków akcyjnych. To uważam, że przy obencych poziomach cenowych część spółek masz już atrakcyne wyceny i należałoby powoli zwiększać zaangażowanie. Bo o ile może spaść cały rynek? Poziom 2000 na WIG20 wydaje się w miarę bezpiecznym założeniem, a to oznacza spadek "tylko" o kolejne 15%.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem możliwe, tyle, że mnie akurat w kontekście tego portfela polski rynek prawie nie interesuje ;) bardziej mnie interesują surowce, Azja i kraje BRIC, a Chiny wyglądają bardzo słabo... ale nie ma co narzekać, niższe poziomy to zakupy większej liczby jednostek, dlatego chyba zaraz wpłacę sobie składkę na kolejny miesiąc nieco wcześniej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie szkoda wam chłopaki czasu na ten konkurs Skarbca? trzeba będzie poświęcić konkursowi dużo czasu i zaangażowania ! Oczywiście można uznać go za szkolenie i nabranie doświadczenia w obrocie funduszami, ale Buffett raczej w takich konkursach nie uczestniczył!) bez obrazy chłopaki!)

  OdpowiedzUsuń
 4. hmm raz w tygodniu sprawdzic jak sobie radzi portfel i ewentualnie dokonac jakichs zmian to ciezka praca? ;) ja sobie codziennie ogladam swoj portfel na skandii, chyba przesadzasz, to nie są akcje zeby siedziec i analizowac sprawozdana finansowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy konkurs, ja także rozważę udział w nim o ile to możliwe. Ale jak na razie skupiam się na oszczędzaniu i prywatnych projektach.
  PS: dodałem adres Twojego bloga na mojego:)
  www.biegpomilion.blogspot.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Rejestracja była możliwa do 30 maja ;) ja poki co po pierwszej wycenie jestem gdzie w okolicach 900 miejsca ;) ale ze moj portfel jest bardzo defensywny to czekam na spadki ;)

  i dzięki za dodanie linka, dodałem sobie Twojego bloga do obserwowanych i również wrzuce go na boczną belke u siebie :)

  OdpowiedzUsuń