Nowy Multiportfel Online w Skandii

Skandia wreszcie idzie z duchem czasu i poważnie zmodyfikowała aplikację Multiportfel Online, która pozwala zarządzać swoimi rachunkami regularnego oszczędzania. Do tej pory stara aplikacja pozwalała w zasadzie tylko na zarządzanie składem portfela i składanie dyspozycji o inwestycji nowych składek. Oczywiście była też możliwość monitorowania wartości portfela, pobranych opłat i wpłaconych składek, ale wszystko o nieco archaicznym wyglądzie. Teraz jest znacznie lepiej i wreszcie zredukowano nieco papierkologię.

W nowej odsłonie serwisu znacznie poprawiono czytelność serwisu, dodano kilka nowych funkcji i rozbudowano te już dostępne. Między innymi możemy sobie porównać wartość portfela w różnych okresach i jego skład. Dla mnie osobiście najważniejsza nowość wprowadzenie do serwisu internetowego możliwości zmiany częstotliwości wpłaty składki i zatwierdzenia indeksacji z poziomu serwisu internetowego. Do tej pory konieczne było wysyłanie odpowiednich formularzy pocztą, co nie tylko zajmowało więcej czasu, ale generowało też niepotrzebne koszty. Teraz w ciągu kilku sekund możemy nawet zmienić listę osób uposażonych do świadczenia w wypadku śmierci ubezpieczonego. Tak to wygląda na rachunku testowym, który każdy może sobie sprawdzić tutaj.


Jest na pewno znacznie czytelniej, widać jak na dłoni ile wart jest nasz rachunek i ile na niego wpłaciliśmy, dla mnie brakuje tylko mechanizmu, który wyliczałby stopę zwrotu z inwestycji oraz pokazywał sumę pobranych opłat (tego na pewno nie wprowadzą, bo klienci mogli by się buntować ;-)).

Bardziej przejrzyście prezentuje się również skład  multiportfela, który w moim przypadku wygląda tak:

Ogólnie rzecz biorąc jest lepiej i to na pewno krok w dobrą stronę, jak tylko dojdą jeszcze takie funkcje, jak np. możliwość automatycznego sumowania wszystkich pobranych opłat (które są wyszczególnione w sekcji transakcje) to można by rzec, że będzie już prawie idealnie.

Jeśli zaś chodzi o mój portfel inwestycyjny, ostatnio tydzień był całkiem dobry, wartość wzrosła prawie o 100 PLN i dzięki temu zysk z inwestycji wzrósł do 9.59% (tydzień temu było to 8.26%). Jak widać wahania nawet tygodniowe są całkiem spore, a to głównie przez inwestycje ryzykowne. Problem tylko w tym, że przez ostatni tydzień to właśnie ryzykowne aktywa rosły, a moje bezpieczne fundusze obligacji i pieniężny prowadzone przez Union Investments zachowały się bardzo kiepsko i przyniosły niewielkie straty. Jak tak dalej pójdzie to chyba skorzystam z możliwości darmowej konwersji na jakiś inny bezpieczny fundusz konkurencyjnego towarzystwa.


Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Witaj,
  uważasz, że w Twoim Multiportfelu opłaca się oszczędzać, względem "normalnego oszczędzania"?
  Przecież musisz płacić jakieś opłaty, poza tym jesteś związany umową (chyba). Nie lepiej SFI i jakiś rachunek maklerski?
  Pozdrawiam
  MaszTomasz

  OdpowiedzUsuń
 2. polecam starsze wpisy gdzie wyjaśniłem kiedy i dlaczego założyłem taki rachunek w Skandii ;) oczywiście, że są opłaty i oczywiście, że nie jest to najlepsza metoda, ale ma kilka zalet... wszystko dokładnie opisałem tutaj:

  Skandia Spektrum Plus

  OdpowiedzUsuń
 3. a i dzięki za komentarz, bo bardzo rzadko sie tu takowe zdarzaja ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń