Zmiany w portfelu funduszy

Dopadła mnie dosyć długa przerwa świąteczna już na początku blogowania, a jak już raz coś przerwiesz to później ciężko wrócić do rutyny pisania. Mam nadzieje, że tym krótkim wpisem uda mi się powrócić do częstszych publikacji tekstów na blogu.

Dzisiejszy wpis w zasadzie dotyczy dwóch kwestii, jak już wcześniej wspominałem, do tej pory wpłaciłem Skandii dwie roczne, jednorazowe składki, co w początkowej fazie spowodowało u mnie ogromne straty, a przez ostatni rok jeszcze większe zyski. Nie mniej jednak od teraz, przechodzę na wpłaty miesięczne, aby lepiej reagować na zmiany na rynku (możliwość nadpłaty składek regularnych, np. w okresie spadków cen akcji itp.) a także aby uśredniać ceny zakupu, co według wielu jest jedną z najlepszych metod inwestycyjnych.


Idąc tym tropem i za aktualnymi wzrostami na światowych rynkach przelałem dzisiaj na rachunek dwumiesięczną składkę, która po kolejnej indeksacji o 5% wzrosła w tym roku do 275,63 PLN (za 2 miesiące to 551,26 PLN), za które do portfela dopisane zostaną jednostki UNK2 (UniKorona Obligacji) za 30% tej kwoty oraz dwa nowe fundusze, CS1 (fundusz globalnej dywersyfikacji, Aberdeen MultiFund (Lux) Constellation Global) również za 30% tej kwoty oraz TEMP3 (fundusz krajów rozwijających się, Templeton Asian Growth Fund) za pozostałe 40%. Dzięki temu i dzięki ostatnim wzrostom, aktualna wartość portfela to 7453,06 PLN.

Przy tej okazji przejrzałem dokładnie prospekty informacyjne wspomnianych funduszy i wygląda na to, że będę musiał sprostować pewne informacje, które podałem wcześniej na blogu jeśli chodzi o opłaty za zarządzanie, pobierane przez poszczególne fundusze. Okazuje się, że poza opłatami jakie pobiera Skandia, również poszczególne fundusze biorą swoje, uwzględniając opłaty w cenach jednostek uczestnictwa. Przy najbliższej okazji postaram się stworzyć swoisty ranking najtańszych funduszy dostępnych na tej platformie, a także przybliżyć nieco szczególnie te fundusze, w których trzymam swoje środki i niejako uzasadnić ich wybór.
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz