Aegon - czyli zadzwoń do konsultanta

Zaczne może jednak od nieco innej kwestii. Wszyscy dobrze wiedzą co wydarzyło się w sobotę rano i chyba nie ma wątpliwości, że było to wydarzenie dramatyczne, dlatego tym bardziej jestem zniesmaczony tym co dzieje się od wczoraj. Niestety wygląda na to, że w naszym kraju nie da się zaprowadzić spokoju nawet na kilka dni, bo zawsze pojawi się powód do podziału. Osobiście daleko mi do popierania pomysłu pochówku prezydenta i jego małżonki na Wawelu, ale chyba chociaż w chwili, gdy patrzy na nas cały Świat, pasowałoby zachować się godnie, a nie organizować pyskówki i protesty. To tylko tak w kilku słowach, chciałem podzielić się swoją opinią.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego, czyli do programów regularnego oszczędzania. Tym razem na celownik wziąłem ofertę innego, zagranicznego i dużego towarzystwa ubezpieczeniowego jakim jest Aegon. Część z Was zapewne kojarzy tą firmę z dosyć nietypowych reklam, które pojawiły się przy okazji wejścia firmy na nasz rodzimy rynek, nie tylko z ofertą inwestycyjną, ale również OFE.Na końcu słyszymy "przejrzyste zasady", a ja mam pytanie, w którym miejscu są one przejrzyste? Co prawda programy regularnego oszczędzania to nie OFE, ale odnoszę wrażenie, że "przejrzyste zasady" tyczą się całej firmy. Powstaje zatem pytanie dlaczego nigdzie na stronie Aegona nie można znaleźć załącznika do OWU, w którym możemy zapoznać się z kosztami jakie musimy ponosić korzystając z oferty tego towarzystwa ubezpieczeniowego. Konkurencja, aż tak bardzo się z tym nie kryje, dlatego już sam fakt niepublikowania takich informacji wzbudza moją czyjność. W OWU wymieniono tylko opłaty, który Aegon może pobrać, a jest ich całkiem sporo:

1) opłata wstępna;
2) opłata za zarządzanie;
3) opłata administracyjna;
4) opłata transakcyjna;
5) opłata likwidacyjna;
6) opłata od wykupu;
7) opłata za przewalutowanie;
8) opłata za ryzyko;
9) opłata za wznowienie Umowy Ubezpieczenia;
10) opłata za cesję;
11) opłata za obniżenie Składki Regularnej


Jeśli chcemy poznać ich wysokość musimy zadzwonić, albo jeszcze lepiej umówić się na rozmowę ze sprzedawcą polis, co oznacza minimum 2h wycięte z życiorysu i późniejsze telefony "czy już się Pan zdecydował?". Jeśli dobrze pamiętam, to gdzieś powinienem mieć wyszczególnione wspomniane opłaty jako spadek bo niegdysiejsze rozmowę z agentem. Jak znajdę to z pewnością się nimi z Wami podzielę.

Co się zaś tyczy samych programów, są dwie standardowe wersje, Multi Program INwestycyjny AEGON 2008 oraz Multi Program INwestycyjny AEGON 2008 Plus. Różnice są nieznaczne, pierwszy z nich wymaga od nas składek na poziomie 300 PLN miesięcznie lub 3000 PLN rocznie (tylko taka częstotliwość płatności jest dostępna) przez okres minimum 5 lat, a drugi obniża te kwoty do odpowiednio 200 PLN i 2000 PLN, ale wpłaty musimy kontynuować przez minimum 10 lat. Korzyści z parasola i przesunięcia zapłaty podatku  od zysków kapitałowych są takie same jak w Skandii. Liczba i rodzaj dostępnych funduszy również jest podobny, do wyboru mamy produkty polskich TFI, a także wielu zagranicznych, których jednostki denominowane są w dolarach amerykańskich, euro lub frankach szwajcarskich. Zagadnienie samych dostępnych funduszy zostawię sobie jako tematyką dla kolejnych wpisów.

Warto też wspomnieć, że w ciągu roku mamy 12 darmowych zmian składu naszego portfela. Aegon w swojej ofercie ma też typowy program emerytalny, ale jest on znacznie mniej elastyczny, dlatego w celu porównania do produktów Skandii zdecydowałem się wybrać dwa wspomniane powyżej.  Zdaje sobie sprawę, że za wiele tym długim postem Wam nie wyjaśniłem, ale już sam fakt trudności dostępu do stawek opłat powinien zapalić lampkę ostrzegawczą jeśli chodzi o "przejrzystość" Aegona.
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz