Skandia - Multiporfel Złot Wiek

Tak jak już wspominałem w ostatnim wpisie, produkt który osobiście posiadam, Spektrum Plus, nie jest już dostępny w ofercie Skandii i został zastąpiony innymi. Najbliżej mu do nowego Multiportfela Złoty Wiek, który jest zorientowany bardziej jako takie zabezpieczenie emerytalne. Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego co oferuje i za ile to oferuje ;-).

Zmian jest całkiem sporo, pierwsza dotyczy okresu obowiązkowych składek, który w tym przypadku trwa 7 lat (5 lat w Spektrum Plus) oraz czasu trwania umowy, wcześniej była to dowolna liczba lat z zakresu 15 do 30, obecnie umowę można podpisać na 15, 20, 25 lub 30 lat. To chyba jedyna niekorzystna zmiana, reszta związana z opłatami jest z perspektywy nowego klienta bardzo pozytywna.


Po pierwsze w Złotym Wieku zrezygnowano z pobierania opłaty wstępnej od składek regularnych, wcześniej konieczne było zapłacenie nawet 6% rocznej składki. Opłata wstępna od składek dodatkowych pozostaje na poziomie 2% od pierwszej takiej wpłaty. Niezmieniona pozostała również minimalna składka, wynosi 200 PLN miesięcznie (2400 PLN rocznie). Bezpośrednio z tym związana jest opłata za zarządzanie, która również w porównaniu do Spektrum Plus spadła dla każdego przedziału, średnio o 0,1-0,3% (szczegóły w tabelce poniżej).

Obniżona została również opłata administracyjna, która w 2010 roku wynosi 10.23PLN i co roku będzie powiększana o 2% lub o wskaźnik inflacji (wyższą z tych dwóch wartości). Opłata za zarządzanie wpłatami dowolnymi również spadła, wynosi połowę wartości widocznej w tabelce powyżej dla wpłat regularnych.
Wspominałem wcześniej również i o opłatach za skorzystanie z portfeli modelowych stworzonych przez specjalistów Skandii, opłata to w zależności od typu portfela waha się w zakresie od 0.5% do 0.9% w skali roku. Biorąc pod uwagę słabe wyniki tych portfeli, lepiej chyba zająć się inwestycjami na własną rękę.
Zmianą na gorsze jest również wprowadzenie opłaty operacyjnej, którą trzeba uiszczać, za większość zmian w umowie, np. konwersje jednostek lub zmianę dyspozycji inwestowania przyszłych składek (równa połowie opłaty administracyjnej za każdą zmianę). W Spektrum Plus zmiana dyspozycji jest darmowa, podobnie zresztą jak dwie konwersje w miesiącu. Dodatkowo opłatą objęta jest np. zmiana częstotliwości opłacania składek regularnych czy wydanie duplikati polisy (100% opłaty administracyjnej). Szczegółowe wartości znajdziecie w odpowiednim dokumencie na stronach Skandii.

Liczba dostępnych funduszy nie uległa zmianie, dlatego pod tym względem atrakcyjność obu polis pozostaje na niezmienionym poziomie. W kolejnym wpisie przybliżę dla porównania warunki podobnej polisy sprzedawane przez Aegona. Jak zwykle, jeśli macie pytania to zachęcam do ich zadawania w komentarzach.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. Witam serdecznie, bardzo ciekawy blog. Chciałbym jedynie dodać, że...
  "Zmianą na gorsze jest również wprowadzenie opłaty operacyjnej, którą trzeba uiszczać, za większość zmian w umowie, np. konwersje jednostek lub zmianę dyspozycji inwestowania przyszłych składek (równa połowie opłaty administracyjnej za każdą zmianę). W Spektrum Plus zmiana dyspozycji jest darmowa, podobnie zresztą jak dwie konwersje w miesiącu. Dodatkowo opłatą objęta jest np. zmiana częstotliwości opłacania składek regularnych czy wydanie duplikati polisy (100% opłaty administracyjnej). Szczegółowe wartości znajdziecie w odpowiednim dokumencie na stronach Skandii." Część z tych opłat jest równa 0, jeśli samemu zarządza się swoim kontem (ONLINE) np. konwersje :) wszystko napisane jest w OWU.

  4 % to nie dużo ... od 2008, czy to wszystko przez tą stratę 3000 na 1200 ? (proszę mi wybaczyć, ale nie mam czasu czytać całości.)

  Łukasz

  OdpowiedzUsuń