Skandia - jak wypłacić pieniądze?

Tak jak napisałem w swoim podsumowaniu 2014 roku, zleciłem wypłatę wolnych środków ze swojego rachunku w Skandi, co uwzględniłem też już w ramce obok. Pieniądze wczoraj trafiły na moje konto, więc postanowiłem pokrótce opisać całą procedurę, bo pojawiły się już o nią pytania pod poprzednim wpisem. Cała operacja przebiegła nad wyraz sprawnie i trwała niespełna 2 tygodnie, co uważam za dobry wynik.

Pierwsze co należy zrobić to udać się na stronę Skandi, na której znajduje się lista przydatnych dokumentów. W zakładce rozwiązywanie umowy/ wypłaty / świadczenia, znajdziecie formularze wypłaty środków, z których trzeba wybrać ten odpowiadający produktowi, który posiadacie. Z tego co widzę, to różnic praktycznie między nimi nie ma, więc możemy omówić wypełnienie tego formularza na moim przykładzie.

Wypełniony wzór wniosku o częściowy wykup
Z wypełnieniem podstawowych informacji chyba nikt nie będzie miał problemu, najważniejsza kwestia to punkt 3. mówiący o tym co właściwie chcemy od tej Skandi, bo na tym formularzu możemy nie tylko wypłacić wolne środki, ale też całkiem zlikwidować polisę. Wybieramy zatem częściową wypłatę świadczenia wykupu, a dalej mamy 3 kolejne opcje. Pierwsza to wypłata wszystkich wolnych środków na dzień zlecenia dyspozycji, druga to wypłata konkretnej kwoty (w moim przypadku 5000 PLN), a ostatnia to wypłata wolnych środków do minimalnej wartości wymaganej przez Skandię (stawiam, że jest to warunek w niektórych polisach).

Za radą aktywnego komentatora na blogu - Marcina, dołączyłem do wniosku też skan dowodu tożsamości i te dwie kartki papieru wysłałem listem poleconym na adres z nagłówka wniosku. W moim przypadku list został nadany 16 stycznia, czyli w piątek, a informacja o przyjęciu wniosku pojawiła się w systemie transakcyjnym 21 stycznia, czyli w środę. 22 stycznia zostało zrealizowane świadczenie wykupu w wysokości 5000 PLN i po tygodniu, 29 stycznia, trafiło na moje konto. Cała operacja nie jest zatem tak czasochłonna na jaką może wyglądać i wymaga tylko małego wysiłku związanego z wizytą na poczcie.

Czy warto wypłacić wolne środki to już kwestia indywidualna, takie podejście ma swoje zalety jeśli wspomniana polisa mocno nam ciąży finansowo, wypłacone środki można ponownie wpłacić jako składki regularne i tym samym zrobić sobie np. roczne wakacje od polisy, nie podnosząc sobie w związku z tym opłaty za zarządzanie. Można też spróbować je zainwestować w inny sposób, np. poprzez rachunki IKZE/IKE, wybór jest spory, można wybrać rachunki bankowe czy fundusze inwestycyjne, a przy tym korzystać z tarczy podatkowej jaką daje zarówno IKE jak i IKZE. Szerzej o tym napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Moje blogowe środki najbliższe tygodnie spędzą na lokacie, a czy wrócą na bloga w postaci rachunku maklerskiego IKZE/IKE tego jeszcze nie wiem. Nie jest to łatwa decyzja, bo z jednej strony ideą bloga od początku było promowanie regularnego oszczędzania nawet niewielkich kwot, a z drugiej jest takie powiedzenie, że pieniądze lubią cisze ;-). Niewykluczone, że przeprowadzę po prostu swego rodzaju eksperyment, który powiedzmy potrwa kilka miesięcy i zobaczymy jak będzie sobie radził mój portfel akcyjny i czy będę miał coś ciekawego do napisania tutaj o samej giełdzie.

Już teraz mogę was za to zaprosić na podsumowanie stycznia 2015 roku w niedzielę, 1 lutego, kiedy to też blog dosyć diametralnie zmieni swój wygląd i mam cichą nadzieję, że przypadnie wam do gustu. To ma być rok zmian i nowy szablon doskonale się w te plany wpisuje, a wierzcie mi, nie było łatwo stworzyć coś co przypadło mi do gustu :-).

PS. Będzie też trochę pozytywnych informacji o samej polisie, więc tym bardziej zapraszam ;-)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

4 komentarze:

 1. Za taką wypłatę nie ma żadnych opłat? Czy nie lepiej byłoby poczekać na możliwość całkowitej wypłaty?

  OdpowiedzUsuń
 2. To nic nie kosztuje, środki wolne wypłacasz bez prowizji kiedy chcesz. Gdybyś wypłacał więcej niż włożyłeś to od zysku byłby tylko podatek Belki. Możliwość całkowitej wypłaty mam za 23 lata, więc... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. nowy layout widzę :)
  ładnie to wygląda, choć przy blogach finansowych uważam, że treść ważniejsza niż wodotryski

  OdpowiedzUsuń
 4. Wręcz przeciwnie, strona teraz przypomina te wszystkie spajdersłeby.

  OdpowiedzUsuń