Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych

Nie tak dawno temu pisałem jak to Amerykanie wreszcie dowiedzą się, że karty płatnicze mogą być też zabezpieczone chipem i można nimi płacić zbliżeniowo, a w tym czasie Apple szykuje im kolejną rewolucję, związaną ze swoim systemem płatności Apple Pay, który wykorzystuje nic innego jak technologię NFC, ale elementem potwierdzającym transakcję nie jest kod PIN, a odcisk palca odczytywany przez sensor Touch ID zamontowany w najnowszych iPhone'ach 6/6 Plus i iPadach Air 2/Mini 3. Można się oczywiście z tego śmiać, ale prawda jest taka, że u nas płatności telefonem nadal są raczej rzadkością, z racji konieczności posiadania konta w odpowiednim banku i karty SIM od konkretnego operatora, a Apple podpisało umowy z ponad 500 bankami w samych tylko Stanach Zjednoczonych i jeszcze większą liczbą sprzedawców, którzy zamontują terminale obsługujące tę technologię. Więc zanim my zaczniemy korzystać z technologii HCE, pozwalającej wykluczyć operatora komórkowego z tego łańcuszka, w USA rewolucja płatności mobilnych będzie trwać w najlepsze.


Ja jednak nie chciałem pisać o tym, jak duże zmiany może wnieść Apple Pay, a o tym, że szykuje nam się kolejna ciekawa nowość na rynku kart płatniczych. Pamiętacie pewnie karty Getin Banku z wyświetlaczem, który mógł pokazywać np. saldo naszego konta. Trudno powiedzieć, aby zdobyły wielką popularność bo chyba żaden inny bank ich nie zaoferował. Jednak coś mi podpowiada, że z kartami, które pozwalają na potwierdzenie transakcji odciskiem palca zamiast pinem, popyt może być znacznie większy.

Tego typu karty już na przyszły rok szykuje Mastercard wraz z firmą Zwipe. Zwipe to niewielka firma, która powstała w 2009 roku i zajęła się tworzeniem algorytmu, który pozwalał na szybką identyfikację odcisku palca. Z czasem gdy technologia została dopracowana, właściciele firmy zaczęli szukać dla niej intratnego zastosowania i w ten sposób narodził się pomysł karty płatniczej z czytnikiem linii papilarnych. Co więcej, pierwsze testy takich kart już się odbyły w Norwegii, wśród klientów banku Sparebanken DIN i biorąc pod uwagę wrażenia użytkowników, odbiór jest bardzo pozytywny. Prototyp stosowany podczas testów to wersja nieco mniej wygodna z wbudowaną baterią, ale wersja ostateczna ma praktycznie niczym nie odróżniać się od zwykłej karty płatniczej.

Prototyp karty z wbudowaną baterią
Wersja produkcyjna do zasilania czytnika linii papilarnych wykorzysta terminal i małą pętlę indukcyjną. Algorytm Zwipe jest podobno na tyle skuteczny, że do potwierdzenia odcisku palca wystarczy wręcz ułamek sekundy (tak to mniej więcej wygląda na promocyjnym filmie). W praktyce karta pozwoli nam na płatność zbliżeniową na dowolną kwotę bez podawania PINu, bo potwierdzeniem będzie nasz odcisk palca. Rozwiązuje to sporo problemów ze zgubionymi kartami płatniczymi, bo generalnie dla każdego złodzieja będą one bezużyteczne. Odcisk palca będzie trzymany tylko i wyłącznie w pamięci karty i nie będzie nigdy zdalnie wysyłany do sieci co wydaje się bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Wgrania odcisku na kartę dokonamy przy jej aktywacji, np. podczas pierwszej transakcji.


Mastercard chce wprowadzić nową kartę do oferty już w 2015 roku, a pierwszym rynkiem, na którym się pojawi będzie Wielka Brytania. W tej chwili nic mi nie wiadomo na temat, tego czy jakiś polski bank planuje taką nowinkę, ale z pewnością jak zyska na popularności, to karty z czytnikami linii papilarnych pojawią się także w naszym kraju.


Jeśli ktoś przewidywał szybką śmierć kart płatniczych z racji popularyzacji płatności mobilnych, to chyba jeszcze musi swoje wizje odsunąć w przyszłość. Trzeba w sumie zacząć od tego, że w takich krajach jak Polska nadal królową jest gotówka (82% transakcji detalicznych opłacanych jest gotówką!) i płatności bezgotówkowe są znacznie mniej popularne (a w Szwecji są bliscy całkowitej likwidacji gotówki!). Usługi jak Apple Pay czy HCE mogą ten proces nieco przyśpieszyć, ale karty z czytnikiem Zwipe będą i tak miały jeszcze sporo czasu na zdobycie rynku.

Chcielibyście korzystać z karty bez konieczności pamiętania PINu, czy to tylko zbędny bajer? Zapraszam do komentarzy.

Aktualizacja, 20.10.2014:
Długo nie trzeba było czekać, Getin Bank już zapowiedział swoją kartę z czytnikiem linii papilarnych na pierwszą połowę przyszłego roku. Ja z chęcią bym ją przetestował :-)


Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz