Aktualizacja portfela - lipiec 2013

Czas leci nieubłaganie, wygląda na to, że to nie są żarty, że z wiekiem leci też coraz szybciej ;-). Ani się obejrzałem mamy już sierpień, z moich obietnic kolejnych wpisów nic nie wynikło, więc już nie obiecuję, a nadrabiam zaległości. Pierwsza sprawa to aktualizacja portfela, opóźniona o kilka dni, ale to akurat nie jest dużym problemem, skoro i tak miałem zamiar zrezygnować z cyklu "zysk i strata miesiąca" bo wyniki tam podawane nie miały sporo wspólnego z rzeczywistością jeśli chodzi o samą wartość portfela.

Lipiec był udanym miesiącem, nie licząc składki regularnej, zyskał na wartości nieco ponad 700 PLN, czyli blisko 4,5%, co z pewnością nie jest złym wynikiem w skali miesiąca. Na ten wzrost złożyło się głównie odrobienie strat przez QUE2 (+16%), a także dobre wyniki NB4 (+6,4%) i UNK6 (+3,6%). Najsłabiej zachowywał się TEMP7, ale strata jest raczej symboliczna. W efekcie portfel wygląda już znacznie lepiej niż miesiąc temu, ale nadal nie jest to poziom dla mnie zadowalający.
Z pozytywów warto odnotować fakt, że wreszcie widać wolniejszy wzrost opłat pobieranych przez Skandię za prowadzenie rachunku. Nadal jest to sporo bo ponad 16% składki wpłacanej co miesiąc, ale jako, że od kwietnia wpłacone środki obciążone są opłatą na poziomie 1,5%, a nie 3% jak od pierwszych 15500 PLN, to portfelowi powinno być łatwiej zarabiać (czy tam mniej tracić ;-)).

Eksperyment nadal kontynuuje, jednocześnie jednak szukam sobie innych ciekawych sposobów na regularne oszczędzanie. Jeden z pomysłów to założenie maklerskiego konta w ramach IKE i inwestycje w ETF, spółki dywidendowe i może jakieś obligacje, pytanie tylko czy za te 40 lat jak będę mógł z tych pieniędzy skorzystać, nie zabierze mi ich rząd w podatkach, którymi będzie ratował upadający ZUS ;-).

Drugi pomysł dotyczy naszego nowego, małego członka rodziny, okazuje się, że gotowych sposób na regularne odkładanie na przyszłość dziecka, które miałyby jakąś wartość dodaną zwyczajnie nie ma. Przyglądałem się kilku pomysłom, ale to temat na osobny wpis i mam nadzieję szerszą dyskusję, bo na pewno wszystkich możliwości nie wyczerpie.

Jaki będzie sierpień na rynku? Chciałbym to wiedzieć, wiele wskazuje na to, że dołek gospodarczy mamy już za sobą, sporo było ostatnio pozytywnych odczytów, ale dopóki sprawa OFE nie zostanie ostatecznie rozwiązana, to WIG będzie na hamulcu. Zobaczymy co nam minister Rostowski przygotuje, jeśli będzie to propozycja do zaakceptowania to kto wie czy giełdowe szczyty w tym roku nie są jeszcze przed nami.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

5 komentarze:

 1. gratuluję odrabiania strat :)

  ciekawostka z mojego portfelika:
  UNK5 - zestawienie za miesiąc lipiec.
  2 685,77 PLN 19,96 %

  2 685,37 PLN 19,18 %

  Opłata miesięczna tylko za ten fundusz: -9,67 PLN

  Można powiedzieć, że wszystko co zarobił ten fundusz zjadła opłata....nie, nie denerwuję się :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry,
  A czy QUE2 działa tak jak kontrakty tzn gdy indeks WIG20 spadnie o 50% to certyfikaty przecenią się o 100%.
  Innymi słowy czy mogę na tym funduszu stracic kapitał w wyniku zmian indeksu?


  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie możesz stracić wszystkiego, zachowanie tego funduszu odwzorowuje ten indeks: http://stooq.pl/q/?s=wig20lev

  Świetny komentarz o tym jak to działa napisał LWI: http://regularne-oszczedzanie.blogspot.com/2013/06/aktualizacja-portfela-czerwiec-2013.html


  W skrócie nie jest tak różowo, warto porównać sobie wykresy WIG20 i ETFW20L w dłuższym okresie, aby zobaczyć na czym ten problem polega.

  OdpowiedzUsuń
 4. No niestety, teraz trzeba kolejne 5 lat aby wartość portfela wolnego zrównała się z wartością portfela bazowego, to średnia wielkość opłaty spadnie do 2,25% ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za szybką odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń