Finansowe podsumowanie tygodnia #14

Wracamy do tygodniowego cyklu publikacji podsumowań finansowych, a tutaj mimo wakacji, mamy całkiem spory ruch. Giełda po bardzo słabym czerwcu, początek lipca zalicza na plus, WIG wzrósł o 0,81%, a WIG20 o 0,35%, nieznacznie ale przy sporych wahaniach kursu, co nie jest najlepszą wróżbą. W lipcu w indeksie WIG20 odejdzie kilka dywidend i z pewnością o zachowanie dodatniej wartości w stosunku do końca czerwca nie będzie łatwo. Na światowych rynkach sytuacja również nie jest wcale taka klarowna, a to nie ułatwia podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przejdźmy jednak do najważniejszych wydarzeń tego tygodnia w Polsce.


1. Banki łączą siły, płatności mobilne zyskają na popularności?
Temat poruszany już na blogu, 6 banków, 16 mln klientów i 70% rynku, to ma być masa krytyczna, która przekona polaków do płacenia telefonem przy pomocy specjalnej aplikacji. Każdy bank przygotuje swoją aplikację, ale zasada działania u wszystkich będzie taka sama, podstawa to 6 cyfrowy kod, który będziemy mogli niedługo przesłać także przy pomocy technologii NFC. Do tego dochodzą łatwe przelewy na telefon i wypłaty z bankomatów. Swoją drogą to nikt nie pisze, czy będzie możliwość bezprowizyjnych wypłat we wszystkich bankomatach, należących do banków współpracujących przy tym projekcie. Ja bardzo tej inicjatywie kibicuje i mam nadzieje, że faktycznie pod koniec roku, płatność telefonem będzie realną konkurencją dla płatności kartą.


2. Getin Online płaci 10% za zakupy spożywcze
Getin działa bardzo dynamicznie i zbiera klientów, wszystkimi możliwymi sposobami. Najpierw była karta dzięki której za pierwsze 30 litrów paliwa w miesiącu zapłacimy tylko 3,95 PLN, niezależnie od ceny na stacji (szczegóły tutaj), a teraz mamy Konto Tanie Zakupy, do którego możemy otrzymać kartę uprawniającą do bonusu w wysokości 10% za płatności w sklepach spożywczych, monopolowych i cukierniach (kody MCC 5921, 5411 i 5499). Maksymalny zwrot to 50 PLN w miesiącu, ale tylko 450 PLN w ciągu roku. To nieco lepsza wersja konta w Alior Banku, które zwraca 5% za takie zakupy, też maksymalnie 50 PLN na miesiąc, ale w ciągu roku już tylko 400 PLN. Promocja jest ograniczona czasowo, bank ma do wydania tylko 5000 takich kart, więc kto pierwszy ten lepszy. Zniżka 10% ma obowiązywać co najmniej przez rok, więc jest to dosyć ciekawa oferta. Aby z niej skorzystać, trzeba założyć konto w internetowym Getin Online, co miesiąc wpłacać minimum 1000 PLN i wydać kartą 400 PLN. W innym przypadku za konto zapłacimy 9.99 PLN. Opłata za kartę pobierana jest zawsze i wynosi 3,99 PLN, co automatycznie pomniejsza nam bonus o niespełna 50 PLN. Zainteresowanych zapraszam tutaj. Mnie do Getinu nawet taka promocja nie przekona :-).


3. Kolejna obniżka stóp procentowych
Jak już wspominałem w podsumowaniu czerwca, w lipcu RPP ponownie obniżyła stopy procentowe, tym razem o 25 punktów bazowych, co sprowadziło podstawową stopę procentową do wartości 2.5%. Jednocześnie prezes NBP bardzo kategorycznie stwierdził, że to koniec obniżek i rada nie wykona żadnych ruchów do końca roku. Chyba się nieco z taką deklaracją pośpieszył, ale to będzie można oceniać dopiero wtedy jak GUS opublikuje wzrost gospodarczy za 2. kwartał 2013. Pierwsza prognoza powinna być pod koniec lipca. WIBOR jednak na tę obniżkę jednak za bardzo nie zareagował, a banki...

4. ... po cichu podnoszą marże kredytów hipotecznych
Według analiz portalu Bankier.pl opublikowanych na łamach PRNews.pl, w ciągu ostatniego roku, marże kredytów hipotecznych w bankach wzrosły średnio od 0,4-0,5 punktów procentowych. W tym czasie co prawda WIBOR3M spadł ponad 2 punkty procentowe (dzięki temu rośnie nam zdolność kredytowa), ale gdy sytuacja w gospodarce się poprawi, wyższe marże będą niekorzystne dla klientów, bo wraz z wzrostem stóp procentowych, będą nam też rosły raty. Mogę Wam tylko pocieszyć, że do marż z roku 2009 czy nawet 2010 jeszcze sporo nam brakuje i sam chciałbym mieć marże chociażby na poziomie 1.5% ;-).

5. Bloger rzuca pracę dla blogowania
Blogerów w Polsce nie brakuje, tych z pierwszych stron gazet to mam już po dziurki w nosie, bo bardziej zadufanych w sobie "autorytetów" to ze świecą szukać, ale ja nie o tym. Finanse to w Polsce nie jest specjalnie popularna dziedzina wiedzy, tego typu blogi jak np. ten który teraz czytacie nie cieszą się masową popularnością, bo tematy są zwyczajnie ciężkie. Tym bardziej należy się kilka słów Michałowi, który po roku prowadzenia bloga JakOszczedzacPieniadze.pl zdecydował się, że chce w ten sposób zarabiać na życie. O ile nie wierzę, że to taka piękna historia i czysty przypadek bo Michał skrzętnie planuje każdy swój krok i rozwija bloga na wielu płaszczyznach, o tyle z pewnością jest to spora inspiracja. W ciągu roku stworzyć całkowicie nowy blog o sporej popularności to nie jest prosta sprawa, a poświęcić się temu zamiast pracy zarobkowej to już niezła fantazja i chociażby z tego powodu warto o tym wspomnieć.

I to by było na tyle dzisiaj, jutro (hmm to już jednak dzisiaj) zobaczymy sobie jakie straty miałem w czerwcu, już teraz zapraszam.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Z blogiem JakOszczedzacPieniadze.pl to czysty marketing. I to zdecydowanie pod publikę mediów.

  Nikt rozsądny nie powinien mieć wątpliwości, że blog prowadzony będzie jedynie przy okazji. Ale marketingowo świetny ruch – jest się od kogo uczyć – coś co i tak autor by zrobił, przekuł jeszcze bardziej na swoją korzyść. Duże brawa i świetna lekcja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotr Górnicki9 lipca 2013 01:18

  Co do punktu 2 to trzeba uściślić, że nie Getin stacjonarny, a Getin Online (chyba że się mylę). Dla mnie ważne było ograniczenie, że oferta jest tylko dla nowych klientów. Nawet zadzwoniłem na infolinię czy mogę zamknąć dotychczasowe konto w Getin Online i założyć to nowe, ale pani po drugiej stronie słuchawki odradziła mi to, chociaż też pewności nie miała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się, Getin Online i tak, warunkiem jest, że trzeba być nowym klientem.

  OdpowiedzUsuń