Finansowe podsumowanie tygodnia #13

Za dzisiejsze opóźnienie możecie winić Urszulę Radwańską, zamiast szybko wygrać, to grała blisko 3,5h w tenisa z Venus Williams, cieniem dawnej mistrzyni. Na szczęście był to bój zwycięski, więc nie mam poczucia straconego czasu i mam nadzieje, że i Ci którzy całą niedzielę czekali na podsumowanie, wybaczą moją opieszałość.

Ale do rzeczy, WIG20 w ostatnim tygodniu na niewielkim minusie, 0,27%, WIG na niewielkim plusie, 0,14%, a mWIG40 i sWIG80 nadal relatywnie mocniejsze, odpowiednio 0,9% i 1,26% na plusie. Największy zawód w tym tygodniu to potężne tąpniecie na giełdzie w Japonii, ponad 7% jednego dnia, zepsuło całą drugą połowę tygodnia i wynik blogowego portfela, który jednego dnia stracił 2% wartości. Najgorsze jest to, że poza delikatnie negatywnymi danymi i gadką Bena Bernanke, nie było żadnych sensownych powodów do tych spadków. Trzeba jednak przyznać, że japońska giełda była przegrzana i korekta była tam potrzebna. Teraz nadal jest kolejna szansa na dalsze wzrosty. Ale miało być krótko, więc przejdźmy do wydarzeń z naszego rodzimego podwórka.1. Ustawowy interchange coraz bliżej, 0,7% w przyszłym roku?
Sporo na ten temat napisał serwis Wyborcza.biz, więc jak chcecie zagłębić temat to zajrzyjcie tam. W skrócie, jest 5 projektów, ale największe szanse na realizacje ma ten senacki, który już zatwierdzony został przez specjalną sejmową podkomisję. W tej chwili przedstawiciele MasterCarda pewnie płaczą w poduszkę, że rok temu nie dogadali się z Visą pod egidą NBP. Projekt senacki przewiduje określenie maksymalnej stawki interchange w tym roku na poziomie 1% (obecnie jest to średnio 1,3%, wszystko zależy od typu karty). Ale to tylko początek, w latach 2014-15 stawka ta ma spaść do 0,7%, a od 2016 roku nie będzie mogła być wyższa niż 0,5%. I bardzo dobrze, skoro rynek sam nie mógł zadziałać, to niech zadziała Państwo i ukróci cały proceder, który jednak pewnie zaowocuje wzrostem opłat za karty. Z drugiej strony chodzą słuchy, że Biedronka za swoje płatności mobilne w BZ WBK nie zapłaci ani grosza (czyli de facto będzie taniej niż obrót gotówką) więc, stawka interchange nawet na poziomie 0,5% nie będzie pewnie dla nich zachęcająca. Co innego dla tysięcy innych punktów handlowych. Trzymajmy kciuki za szybki proces legislacyjny.

2. SmartSaver od ING
ING idzie śladami mBanku i proponuje swojego mSavera pod nazwą SmartSaver. Zasada działania jest identyczna, czyli zaokrąglanie końcówek przy płatnościach kartą (do 5 i 10 PLN) lub procentowa wartość każdej transakcji (w tym przelewów). Środki trafiają na konto oprocentowane na 3,5% do kwoty 5000 PLN i 2,5% powyżej tej kwoty. Oprocentowanie nie robi niestety wrażenia, ale i tak jest wyższe niż obecnie w mBanku (3,2% dla kwoty do 3000 PLN). Podobny pomysł ma też niedługo wdrożyć Bank Millenium.

3. UE w razie potrzeby zabierze Ci kasę z banku
Precedens cypryjski bardzo spodobał się w UE i postanowiono usankcjonować to rozwiązanie, tak aby każdy kraj w razie potrzeby mógł z niego skorzystać. Oznacza to, że w razie gdyby Państwo potrzebowało pieniędzy to może sięgnąć po Wasze pieniądze, ale tylko po nadwyżkę nad kwotą 100 000 euro jakie trzymacie w banku. Dzisiaj może nam to w Polsce nie grozi, ale warto o tym pamiętać. Dyrektywa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski, ale to pewnie nie będzie wielkim problemem.

4. UE też nie chce drobnych monet
Podobnie jak NBP, także unijni notable stwierdzili niedawno, że monety jedno i dwucentowe generują koszty niewspółmierne do zysków i należy się ich pozbyć. W tej chwili trwają badania, z czym takie rozwiązanie się może wiązać, ale kwoty działają na wyobraźnie. Według szacunków produkcja jedno i dwucentówek kosztowała już 1,4 mld euro. Ciekawe czy ta kampania będzie skuteczniejsza niż rozwiązanie, które proponował, a później porzucił NBP.

5. Lokata dla aktywnych na 6%, czy lokata widmo?
Podobno Toyta Bank wprowadził do swojej oferty nową lokatę nazwaną "Lokata dla Aktywnych", która płaci standardowo 3% w stosunku rocznym, ale jeśli wykonamy w ciągu miesiąca 6 transakcji kartą płatniczą lub kredytową wydaną do konta w tym banku, to lokata będzie oprocentowana na 6% (minus podatek oczywiście). Problem tylko w tym, że nigdzie na stronie Toyota Banku nie mogę żadnej informacji na ten temat znaleźć... Jak się komuś uda to podzielcie się linkiem w komentarzu.

6. Nowe pakiety w BIK, darmowy raport 2 razy do roku
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, z której korzystają przede wszystkim banki jak chcemy aby udzieliły nam kredytu. O tym, że warto dbać o swój scoring w BIK nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto też od czasu rzucić okiem na raport tej instytucji, ale problem w tym, że do tej pory było to płatne, z reguły nieco ponad 30 PLN (w zależności od sposobu zamówienia raportu). Teraz raport raz na pół roku będziemy mogli pobrać za darmo (trzeba tylko wykonać przelew uwierzytelniającym na 1 PLN) ale niestety nie będzie w nim informacji o naszym scoringu co jest brzydką zagrywką. Niestety aby poznać swój scoring trzeba będzie i tak zapłacić. Prawdopodobnie wystarczy zapłacić pojedynczo za raport, ale nie widzę teraz tej opcji na stronie BIK (jest nadal np. w Inteligo), bo pojawiły się też pakiety płatne, ale poznać scoring można tylko w tym najdroższym, który kosztuje 99 PLN rocznie. W tym pakiecie mamy nie tylko 12 raportów w ciągu roku za darmo z oceną punktową, ale też informacje za każdym razem gdy ktoś będzie chciał wziąć kredyt na nasze dane, w domyśle ma to nas chronić przed wyłudzeniami. Więcej informacji na stronach BIK.

Z ciekawostek warto jeszcze napomknąć, że Google szykuje płatności poprzez email (będzie można pieniądze wysłać w załączniku) i straszy cały rynek, ale to raczej śpiew przyszłości w Polsce, nam muszą wystarczyć przelewy na Facebooka i na telefon ;-). Druga ciekawostka, to aktualizacja aplikacji Alior Sync na system iOS, wreszcie przystosowano ją do tabletów iPad, po roku od startu banku! Gratulacje, jesteście najlepsi, w lipcu jak spłacę Waszą kartę kredytową to się z Wami pożegnam! To za ten obcięty money back!

I tym pozytywnym akcentem, życzę wszystkim miłej nocy ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. AD 6. Można też bez przelewu 1PLN, wysłają list polecony.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.toyotabank.pl/lokataaktywna.html proszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamil Pieczonka9 czerwca 2013 14:52

  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń