mBank wysyła karty bezstykowe - będzie nowa afera?

Dostałem dzisiaj właśnie powiadomienie, że bank wysyła mi nową kartę płatniczą i to pomimo tego, że czas ważności mojego Delfinka jeszcze się nie skończył. Zostało co prawda już tylko 3 miesiące, ale mimo wszystko nigdy wcześniej mBank tak nadgorliwy nie był. Wygląda to też na jakąś masową akcję, bo według komunikatu, bank podjął decyzję o wymianie kart na bezstykowe, w moim przypadku Visa Electron payWave.

Tak wygląda nowy DelfinekO tym, że Polacy nie lubią kart bezstykowych i wręcz się ich boją nie trzeba chyba nikogo przekonywać i wydaje mi się, że taki ruch ze strony mBanku sprowokuje klientów, którzy pewnie nie omieszkają swojej złości wyładować na Facebooku. Może już teraz powinienem założyć grupę "Stop kartom zbliżeniowym w mBanku" albo coś podobnego ;-). Problem tylko w tym, że mi płatności zbliżeniowe bardzo się podobają i nie widzę za bardzo problemu, może poza tym, że i tak nie płacą kartę płatniczą mBanku tylko kredytową, a tej jeszcze mi nie planują wymieniać na taką z obsługą payWave.

Generalnie możecie być pewni, że przed bezstykowymi kartami nie uciekniecie, tylko kwestią czasu jak wszystkie banki wycofają się całkowicie z kart bez opcji payPass/Wave, dlatego trzeba się albo z tym pogodzić, albo zabezpieczyć, jeśli jesteśmy paranoikami. Generalnie wystarczy owinąć kartę folią aluminiową, tworząc swego rodzaju etui, jeśli nie chcecie się w to bawić, to na Allegro znajdziecie gotowe etui w cenach zaczynających się od 3,9 PLN. Można też w portfelu w przegródce na banknoty wsadzić kilka warstw folii, które po zamknięciu portfela, osłonią nasze karty (właściwie chipy RFID) przed zdalnym odczytaniem.


O tym, że zagrożenie istnieje, szczególnie w dobie popularności telefonów z obsługą NFC (ten sam standard, z którego korzystają karty bezstykowe), nie trzeba nikogo przekonywać i co jakiś czas w sieci pojawiają się informację, jak można nas w ten sposób okraść. Ostatnia taka afera miała miejsce w lutym, a na czym polegała możecie poczytać sobie na Niebezpiecznik.pl.

To jak, będzie afera czy nie będzie? :)

PS. A jednak chyba afery nie będzie, Michał napisał na Facebooku, że w mBanku można funkcję płatności bezstykowych wyłączyć w systemie. Alarm odwołany!
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. mBank prowokuje do różnych dziwnych zachowań. Mnie np. sprowokował do zamknięcia karty tylko po to żebym jutro zamówił ją od nowa. Na prawdę coraz dziwniejsze rzeczy ten bank wyczynia :(

  OdpowiedzUsuń