Zysk i strata miesiąca - listopad 2012

Czas podsumować listopad, który okazał się dla portfela blogowego całkiem łaskawym miesiącem, bo obeszło się bez strat, choć nadal nie wiadomo, gdzie ten rynek zmierza w tej chwili. Trochę gorzej jest pod względem blogowym, bo pojawiło się zaledwie 6 nowych wpisów i raczej nic nie zapowiada, aby w kolejnym miesiącu miało być dużo lepiej, ale kto wie, może tematy same do mnie przyjdą ;-)

Wracając jednak do portfela, jak widać moja inwestycja w ML5 nie wygląda najlepiej, trzeci miesiąc z rzędu jest na minusie i powoli chyba trzeba się zastanowić co z tym fantem zrobić, bo nieco ciąży na bilansie portfela. Na tę chwilę nie podejmuję żadnej decyzji i jeszcze poczekam. Reszta funduszy spisała się lepiej niż można było tego oczekiwać, szczególnie UNK2 daje powody do radości na fali spadku rentowności polskich obligacji i obniżek stóp procentowych, na co dzisiaj zwrócił uwagę Marek. BPH1 to też fundusz obligacji i taż poradził sobie całkiem nieźle. Słabo za to idzie odrabianie strat UNK5, ale póki co wycofywać się z tego funduszu też nie zamierzam.QUE2 osiągnął niezły wynik, ale tak na prawdę nadal jest tańszy w stosunku do początkowej ceny zakupu, więc aby faktycznie zacząć zarabiać, musimy przełamać opór na WIG20. Czy to się uda? Cóż zdania jak zwykle są podzielone, ciekawe komentarze pojawiają się na forum, być może warto tam od czasu do czasu zajrzeć i monitorować sytuację. Jako najlepszą inwestycję ostatnich miesięcy muszę bezsprzecznie uznać TEMP6, sukcesywnie rośnie i poprawia swoje wyniki i bardzo mi się to podoba :-)

Ostatecznie portfel zarobił, przekładając to na liczby, po potrąceniu kolejnej opłaty miesięcznej, jest wyżej o jakieś 200 PLN w stosunku do października, co nie jest złym wynikiem. Jeśli uda się nam rajd św. Mikołaja, a później efekt stycznia, to może i nawet uda się wyprowadzić portfel na zero, ale to już podpada pod bajkopisarstwo ;-). Najważniejszy fakt, zostało 4 obowiązkowe wpłaty i wreszcie dynamika przyrostu opłaty za zarządzanie powinna zacząć spadać.

Jeśli zaś chodzi o samego bloga, to jak pewnie zauważyliście pojawiło się forum, póki co nie tętni jakoś mocno życiem, ale mam nadzieje, że z czasem kilka osób się do niego przekona i będzie zostawiało ślad po swojej obecności tutaj. Jak korzystać z forum opisałem tutaj. Poza tym w listopadzie przybyło kolejnych 20 fanów na Facebooku, przyrost rzędu 10% to świetny wynik patrząc na zwrot z moich innych inwestycji ;-). Pojawił się też widget z Google+, można obserwować Regularne oszczędzanie, również w tej sieci dla geeków ;-).

Bloga w tym czasie odwiedziło 7811 osób, które wygenerowały prawie 24000 odsłon, co jest wynikiem podobnym jak miesiąc wcześniej, a biorąc pod uwagę tak małą liczbę wpisów, nie mogę mieć o to do nikogo pretensji. Spadła aktywność komentatorów, pod wpisami pojawiło się 104 komentarze. Najpopularniejszy wpis to nadal ten dotyczący ubezpieczeń w sieci Play. I to by było na dzisiaj tyle.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

1 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy blog.
  Super, że uświadamiasz ludzi w temacie inteligencji finansowej, to jest naprawdę bardzo potrzebne.
  Jeśli chodzi o zarabiania i inwestowanie, szczególnie REGULARNE, na pewno to Cię zainteresuje
  Inwestycje Bez Wkładu Własnego

  Pozdrawiam serdecznie
  Marcin Oniszczuk

  OdpowiedzUsuń