Aktualizacja portfela - wrzesień 2012

Mija powoli wrzesień, kilka konwersji w tym miesiącu zrobiłem o czym już wspominałem przy okazji poprzednich wpisów, transakcje się zamknęły to czas zobaczyć jak teraz portfel wygląda. Co prawda jeszcze nie pobrali mi kolejnej opłaty za zarządzanie/administracyjnej, tak samo jak za sierpień (mimo mojego zgłoszenia), ale nie będę już na to czekał, bo pewnie znając życie, dostanę taki bonus w okolicach grudnia i ściągną kasę za pół roku z dołu ;-).

Oczywiście konwersji na QUE2 dokonałem w najgorszej możliwej chwili, bo z wyceną z dni 18.09 i 19.09, gdy było to odpowiednio 99,76 PLN i 100,13 PLN za jednostkę, 20.09 wycena była już na poziomie 96,93 PLN i mam dziwne wrażenie, że Skandia trochę w takich momentach postępuje arbitralnie, ale oczywiście dowodów nie mam i wymagałoby to sprawdzenia na kilkunastu konwersjach. Oczywiście wynikiem całej ten zabawy jest spadek wartości portfela o około 100 PLN. Być może trzeba było poczekać na korektę, ale nigdy nie wiadomo w jakim momencie ona przyjdzie, a jak jednak uda się nam przebić te 2400 pkt na WIG20, to droga dla wzrostów wydaje się być otwarta. Póki co pozycja pozostaje niezmienna.

Z ML5 sytuacja jest nieco lepsza, bo ten fundusz już od początku sierpnia cały czas rośnie ale nadal do poziomów sprzed roku brakuje mu jeszcze ponad 15%, więc potencjał na pewno jest, a wyniki ocenimy za kilka miesięcy. Jak już wcześniej wspominałem, wpłata w tym miesiącu zasiliła konto QUE2. Ostatecznie portfel na dzień dzisiejszy wygląda tak:


Jest jeszcze jedna pozytywna wiadomość, mija wrzesień, a to oznacza, że do końca obowiązkowej części umowy ze Skandią zostało mi 6 miesięcy, tylko 6 obowiązkowych składek. W marcu przyszłego roku pęknie z tego powodu chyba szampan, ba może nawet nakręcę filmik z wykonywania przelewu ;-).

Będzie to też świetny czas aby podsumować równe 5 lat inwestycji, szmat czasu dla człowieka przed 30-stką. Już dzisiaj mogę jednak powiedzieć, że gdyby nie Skandia, to raczej nie udałoby mi się odłożyć tych pieniędzy, po drodze było za dużo sytuacji, w których można by je było wykorzystać, jak choćby kupno mieszkania. A tak, to jednak gdzieś tam są i nikt poza mną nie powinien położyć na nich swoich rąk, ale to dopiero za 25 lat.

PS. A tak jeszcze nawiasem mówiąc, musiał dzisiaj przypomnieć się Meritum Bank, że dłużni są mi jeszcze 30 PLN premii za podpisanie umowy w placówce, z premią za Groupona nie było problemów.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

12 komentarze:

 1. No to za 6 miesięcy portfel może będzie na plusie - więc może kupisz za to szampana i wypijesz za udaną przyszłość ze Skandią :)

  ...pewnie Skandia takiego szampana pije co miesiąc za twoje składki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe true ;) ale cieżko myśleć o tym, że będzie na plus, niestety opłata zostaje do końca umowy ;) jedynie kolejne, dobrowolne składki będą już obciążone mniejszymi opłatami (o połowę) i są zapisywane na oddzielnym subkoncie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Yo, nie było problemów z Meritum? Mam niestety ten sam problem, premia za groupona jest, a za podpisanie w placówce brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie było, Pani przyjęła zgłoszenie, informacje o rozpatrzeniu reklamacji dostane na maila ;) Zawsze można się poskarżyć na ich Facebooku, załatwiają wtedy od ręki ;)

   Usuń
 4. U mnie:
  Początek okresu ubezpieczenia: 2008-03-17

  czyli zostało 6 m-cy również :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No to może pora otworzyć sobie w przyszłym roku rachunek IKE?

  Wersja mniej ambitna to obligacje EDO 10-letnie (aktualnie 6% rocznie), bardziej ambitna to biuro maklerskie i tu można już pobawić się w znacznie więcej instrumentów.

  Zauważ, że właśnie trudność wypłat ze Skandii można od biedy jakoś uznać za zaletę, bo coś tam się w sumie uzbierało, więc można mechanizm wykorzystać przy IKE bez płacenia tego haraczu.

  Oczywiście, zakładamy, że nasz rząd za chwile nie wpadnie na jakiś kolejny genialny pomysł w stylu ograniczenia kwoty, albo obelkowania zysków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noszę się już z takim zamiarem od dłuższego czasu i chyba trzeba będzie wreszcie spróbować, najchętniej z rachunkiem maklerskim w ramach IKE. Na to jednak jeszcze przyjdzie pora, nie za bardzo mogę i chce przerywać wpłaty do Skandii, bo jeszcze bardziej podnosi to koszty prowadzenia rachunku, a skoro będą to już środki wolne, to zawsze można tam odkładać na wpłatę do IKE.

   Usuń
 6. To tak podsumowując, żałujesz że założyłeś sobie Skandię (bo opłaty zabrały więcej niż wszystkie zyski i masz stratę nominalną, nie mówiąc o inflacji), czy nie żałujesz (bo pieniądze by się rozeszły a tak to przynajmniej część została)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podsumowania jeszcze przyjdzie czas, ciężko mi to oceniać, na pewno bym te pieniądze wydał i to jest niewątpliwy plus, ale gdyby nie to, że pomogli mi rodzice to kto wie czy z tego powodu nie mieszkałbym do dzisiaj w niewykończonym mieszkaniu ;-)

   Generalnie jest gdybym posiadał tą wiedzę, którą mam teraz, to nie podpisałbym tej umowy drugi raz ;-) inna sprawa, że wtedy pewnie nie powstałby ten blog, a coraz bardziej go lubie ;-)

   Usuń
 7. Za każdym razem, jak robię jakąś konwersję, to kupuje i sprzedaje po najgorszych możliwych kursach. Jak to możliwe? Czy nie ma odgórnie narzuconych dat wyceny przy robieniu konwersji? Jak to jest w Waszym przypadku?
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że często tak jest, że w przekroju tych 3 jakie są na konwersje, wycena jest z najgorszego dnia dla klienta (czyli kupuje najdrożej), ale nie jest to reguła, miałem kilka przypadków gdzie trafiłem przyzwoicie i chyba jednak oskarżeń bym nie wysuwał, choć przyznam, że czasami mnie to zastanawiało ;-)

   Usuń
 8. Witam serdecznie,ta ja ten od zmian na z QUE2 na QUE3,jesli chodzi o zmiany trzeba przewidywac jakie wydarzenia beda i w jakim dniu,ja tak do tego podchodze np zrobilem konwersje przed EBC ,3 sesje przed posiedzeniem na QUE2 i trzymalem rowniez jak mialobyc posiedzenie FED i dzieki temu zarobek byl,moglby byc to rowniez zle informacje ale na szczescie dla mojego portfela byly dobre.Moim zdaniem teraz powinna nastapic jeszcze korekta przed pokonanie szczytow ok 3-4 tygodni,wiec od srody bede na QUE3.Ps wedlug mnie po korekcie wchodze w srednie i male bo mysle ze one dadza najwiecej zarobic i wygenerowaly juz sygnal kupna,ale jeszcze korekta mala musi byc pozdr serdecznie bloogowiczow

  OdpowiedzUsuń