IDEA Premium przedłuża termin wykupu do 16 września

IDEA TFI poinformowała właśnie w najnowszym komunikacie, że Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na zawieszenie wykupu jednostek funduszu IDEA Premium do 16 wrześniea 2012, co oznacza, że wykup nie zostanie wznowiony planowo 30 lipca, a dopiero ponad 1.5 miesiąca później. Na pocieszenie pozostaje fakt, że kurs tego funduszu można sobie cały czas obserwować na stronach IDEA TFI i jak na razie nie wygląda to bardzo źle, ale wczoraj wycena znowu poleciała mocno w dół.

Poleciała w dół, bo Polimex-Mostostal, który przeżywa kłopoty finansowe, nie wykupił wczoraj obligacji serii D zapadających właśnie 26 lipca, a fundusz IDEA Premium zrewidował wartość tej pozycji w portfelu prawdopodobnie do zera (nie podano dokładnej informacji). To kolejny cios w posiadaczy jednostek tego funduszy, którzy w sumie i tak powinni się cieszyć, że nie mają pieniędzy w Idea Ochrony Kapitału bo ten fundusz 18 lipca spadł o ponad 20% w dół.

Wszystko to wygląda bardzo kiepsko, osoby które zainwestowały w IDEA Premium zostaną bez dostępu do swoich pieniędzy jeszcze przez co najmniej 1.5 miesiąca, a trzeba pamiętać, że limit pierwszej wpłaty dla tego funduszu to było 40 000 euro! Niestety Skandia też mnie zawodzi, w tym tygodniu mieli podobno rozwiązać sytuację z IDEA2, ale nadal mam tą pozycję w portfelu, zadzwonię pewnie w poniedziałek i zapytam jaka jest wersja na dzień dzisiejszy ;-).

Sytuacja jak widać zmienia się bardzo dynamicznie, a ten natłok bankructw zaczyna przerażać, z jednej strony cała budowlanka, z drugiej linie lotnicze, które nie wytrzymały dumpingowych cen, a kto wie co tam jeszcze jest w zanadrzu. Niewesoło zapowiada się ta druga połowa roku...
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. Jestem zadowolona, że pozbyłam się badziewia zaraz po wpadce kwietniowej.

  Ciekawe są te dodatkowe warunki KNF, w tym nadzór inwestorski + przeszacowanie aktywów...

  W Skandii jest jeszcze nadzieja na w miare bezbolesne rozwiazanie. Życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skandia na razie tylko obiecuje, konwersja miała być w tym tygodniu, póki co nadal w portfelu mam IDEA2 ;)

   Usuń