Aktualizacja portfela - lipiec 2012

Chciałem napisać dzisiaj epilog do historii IDEA TFI, ale zrobimy sobie małą przerwę od tej tematyki, bo pewnie za tydzień będzie znacznie ciekawiej, chociaż to chyba jednak złe słowo. Okazuje się też, że kłopoty IDEA Premium to może być dopiero początek, wczoraj kilka kolejnych funduszy (w tym jeden nazwany Stabilnego Wzrostu, o zgrozo!) zanotowało mocną przecenę, prawdopodobnie dlatego, że klienci w obawie o kondycję IDEA TFI, wycofują swoje pieniądze ze wszystkich prowadzonych przez tą spółkę funduszy. Nie wróży to dobrze na przyszłość, ale pokazuje też jak kosztowna jest utrata zaufania.

Przy okazji zadzwoniłem też do Skandii w sprawie wczorajszego komunikatu o wycofaniu funduszy IDEA z oferty z pytaniem jak to będzie przebiegać. Nie chcę za bardzo ich chwalić, ale stanęli na wysokości zadania, jednostki wszystkich funduszy IDEA zostaną zamienione na inne obecne w portfelu po wycenie z 18 lipca 2012 i to nawet pomimo tego, że IDEA Premium zawiesiła możliwość wykupu. Nie wnikam czy Skandia bierze ryzyko na siebie, bo po odwieszeniu notowań IDEA Premium pewnie będzie niżej niż obecnie, czy po prostu już wcześniej zapobiegawczo się tych jednostek pozbyli, a teraz robią dobrą minę, ale dla mnie istotne jest, że moja strata się nie pogłębi. Zlecenia sprzedaży IDEA2 ma być zrealizowane w przyszłym tygodniu.

Na dzień dzisiejszy portfel wygląda tak:

Za tydzień pewnie się wyraźnie zmieni, bo jak widać IDEA2 to największa pozycja w portfelu. Wartość na obrazku jest już zaktualizowana o kolejną opłatę miesięczną w wysokości 49,52 PLN, czyli de facto nie jest tak źle ;-). Ostatnio też Union Investment wypuściło komunikat, że notowania UniWIBID nie są zagrożone masowymi wypłatami (pamiętajcie, 1 mld PLN w ciągu ostatniego miesiąca) i nie ma to wpływu na płynność funduszu, ale chyba przestaje im ufać, a że jest to druga największa pozycja w portfelu, to chyba wypada dokonać przynajmniej częściowej konwersji.

Z pozytywnych aspektów, fajnie rośnie BPH1, który też ma w swoim portfelu obligacje korporacyjne i TEMP6, który wreszcie przekroczył poziom 70 PLN, chyba pierwszy raz widzę siódemkę z przodu.

Z innych ciekawostek, Rafał Hirsch na swoim blogu zauważył, że rentowność jednej serii polskich obligacji emitowanych w euro spadła na ujemne poziomy! Do tej pory taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła w przypadku Polski. Kto by pomyślał, że nasz kraj będzie traktowany jako safe heaven na takiej samej zasadzie jak Niemcy czy Norwegia :).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

9 komentarze:

 1. Dzięki Bogu widząc "profesjonalizm" zarządzających odnośnie DSS, 15 maja b.r. wyszedłem w całości z IDEA TFI. Skończyło się stratą ok. 1 kPLN na Idea Premium, ale ogólnie od początku roku na dzień dzisiejszy jestem netto 1,6% na plusie (+4 kPLN) w całym posiadanym portfelu. W tych burzliwych czasach dobre i to. Do emerytury pozostało mi 3 lata, nie korzystam z żadnych PSO lecz lokuję i inwestuję we własnym zakresie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam ja od piatku na Skandii w QUE3-50%,KAHA3 obligacje polskie 50%,temat Grecjii znow rzucony na tapete,na innej platformie w Generali SHORT 50% i wzrost dolara 50% pozdr sedecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrząc na to co się dzisiaj dzieje, to QUE3 wydaje się świetną decyzją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dzieki kamil,jak na pierwszy dzien po zmianie to swietny strzal z QUE3,+3,8% zobaczymy jak dalej serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. oczywiscie drugi bo od piatku,w piatek spadek 1,2% dzis 3,8%=5% pozdr

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja już od ponad roku inwestuje w fundusze obligacji (także korporacyjne), nie zarabiają one kokosów, ale dają mi odrobinę wytchnienia i pozwalają spać spokojnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kamil powiem szczerze ryzykowac trzeba,bo na tych obligacjach to niestety kiepsko sie wychodzi,a jak widzisz ostatnimi czasy po dss,pbg to nic nie jest pewnego,a na QUE2 czy QUE3,odrazu widac zysk/strate a w szczegolnosci QUE2(bo to podwojnie),powiem ze w lipca to 3 sesje dokonywalem konwersji i powiem ze lepiej niz na obligacjach polskich,serdecznie pozdr

  OdpowiedzUsuń
 8. to jest bez sensu :]
  nie da się zdążyć z konwersją que3 w que2 żeby załapać się na zmianę trendu :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się, te fundusze nadają się tylko do zarabiania jak trend jest średnioterminowy, ale i tak dużą część ruchu stracimy na konwersjach.

   Usuń