Koniec z omijaniem Belki, co dalej?

Wczoraj nadszedł sądny dzień, od 31 marca wszystkie banki musiały dostosować się do nowego sposobu naliczania podatku "Belki" od swoich depozytów i widać to szczególnie w przypadku lokat i kont z codziennym naliczeniem odsetek. Nadchodzi ciężki okres dla tych, którzy chcą przede wszystkim chronić swoje pieniądze przed inflacja i realną tratą wartości. Kilka pomysłów gdzie przechować wolne środki jak co miesiąc podrzucił AppFunds, ale słusznie zauważa, że w obecnych realiach coraz ciężej bronić się przed utratą wartości.

Paradoksalnie może to mieć dobry wpływ na naszą giełdę, widać spory ruch wśród osób aktywnie zarządzających swoimi lokatami i zawsze szukających najlepszych procentów i niewykluczone, że przy biernej postawie banków, część z nich zdecyduje się podjąć większe ryzyko. Być może fundusze inwestycyjne wrócą do łask? To tylko moje domysły.


Jeśli już miałbym coś polecać, to może faktycznie warto zainteresować się funduszami, ale pieniężnymi albo obligacji, bo zawsze daje to jakieś nieco bardziej rozproszone ryzyko niż samodzielne kupno np. obligacji korporacyjnych. Ciekawie prezentują się też obligacje Skarbu Państwa z oprocentowanie naliczanym na podstawie wartości inflacji i stałej marży, obecnie jest okazja do kupna papierów czteroletnich, z marżą w pierwszym roku na poziomie 1,2%, a w kolejnych aż 2,2%, co przy aktualnym poziomie inflacji wynoszącym 4,3% daje całkiem niezłe 5,5% w pierwszym okresie. Jedna obligacja ma wartość nominalną 100 PLN, a kupując je w ramach konta IKE mamy dodatkowo szansę ominąć podatek Belki. Jeśli posiadacie konto w Inteligo, to kupno obligacji staje się naprawdę bardzo łatwe.

Wracając jeszcze do funduszu, niezmiennie od kilku lat bardzo dobrze spisuje się IDEA Premium, która jest częścią mojego blogowego portfela, przykładowo średnioroczny zysk z ostatnich czterech lat to ponad 7%. Przy zakupie za pośrednictwem SFI w mBanku jest bardzo duży pułap wejścia (40 000 euro = 180 000 PLN), ale pewnie część z Was jest uwiązana do Skandii czy innego Aegona i ma dostęp do tego funduszu od znacznie mniejszych kwot. Przyzwoite wyniki ma też UniKorona Pieniężna, a ten fundusz ma znacznie niższy próg wejścia.

Wreszcie jest jeszcze pewnie informacja, którą część z Was już dostała, BGŻ Optima planuje nowy produkt, próbowałem się dowiedzieć czegoś więcej i otrzymałem zapewnienie, że jutro będzie kilka dodatkowych informacji. Na razie wiem tylko, że będzie to jakiś produkt oszczędnościowy, wystartuje prawdopodobnie 6 kwietnia i będzie wspomagany sporą kampanią z udziałem jakiejś gwiazdy... jutro postaram się napisać coś więcej. Redaktor Samcik donosi, że mowa o koncie oszczędnościowym, ale na szczegóły dalej czekamy.PS. W piątek ostatecznie pożegnałem się też z Polbankiem, mam nadzieję, że tym razem skutecznie uda im się zamknąć moje konta. Póki co problemu niesłusznie pobranej opłaty jeszcze nie potrafili rozwiązać, ale ponoć mityczna "centrala" jest na dobrej drodze aby tego dokonać ;-)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

10 komentarze:

 1. Mogliby w BGŻ Optima jakoś bardziej to zgrać z końcem omijania Belki, ale i tak jestem bardzo ciekawy co to będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co bardzo tajemnicza atmosfera wokół tego, mam nadzieje, że oczekiwań nie zawiodą ;)

   Usuń
  2. Na początku na pewno będą mieli coś ciekawego, więc dobrze by było jakby popracowali nad długoterminowością. A nie tak jak BGŻ Optima tyle klientów, że nagle wycofanie ciekawej oferty i dawania w zamian jakiejś zapchaj dziury :P

   Usuń
 2. z ciekawostek:
  KredytBank - 6,5% na 6 miesięcy, może być premia + 0,2% jak przelewasz 2k miesięcznie na swoje konto w kb.

  Poczekam jeszcze z 7 dni żeby rynek się wyklarował bo na razie konto oszczędnościowe przyjęło wszystkie moje pieniądze z "jednodniówek"

  OdpowiedzUsuń
 3. Dążyłem do tych lokat jednodniowych, teraz to już sam nie wiem :/ ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Buhahahha. BGŻ robi podrygi, a naiwni czekają na mannę z nieba. Czy nie widzicie, że cały ten BGŻOptima, to jedna wielka pompa, bez sensownego zaplecza logistycznego. Parę dni temu dzwoniła do mnie jakaś urocza "małpka" z infolinii, pytała o zdanie nt. Optimy. Zjechałem ją tak, że po pierwszym pytaniu (a miała zadać ich aż trzy), mocno plątał jej się język. Oczywiście rozmowa była na poziomie (żadnych tam bluzg czy podniesionego głosu), lecz merytorycznie "wylałem" jej na głowę kubeł zimnej wody, w tle kodując podtekst: "Z czym do ludzi?" Osobiście - nie wierzę w żadną sensowną ofertę tego wirtualnego stwora. Szykują jaką kolejną tandetę, która zakończy się podobną wtopą jak ostatnio. Ale nadzieja - matką gupich. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtopa czy nie, niektórzy do dzisiaj mają lokaty na 6,48%, teraz już brutto więc chyba nie mają na co narzekać ;) Do mnie też dzwonili z trzema pytaniami, imho zbierali feedback na czym się teraz warto skupić, fajnie z ich strony, że biorą pod uwagę zdanie klientów, taki mBank to dzwoni tylko po to żeby kredyty wciskać...

   Co do nowej oferty, ocenimy jak wszystko będzie jasne :)

   Usuń
 5. " ... niezmiennie od kilku lat bardzo dobrze spisuje się IDEA Premium, która jest częścią mojego blogowego portfela ..."

  O, nie wiedziałem, że jesteś właścicielem IDEA Premium :)

  A tak na serio, to też czekam co się teraz będzie działo, w połowie miesiąca kończy mi się kilka lokat. Z Optimy też dzwonili. Powiedziałem co powinni poprawić, pieniędzy już tam nie mam dłuższy czas przenosząc je na ostatnie lokaty omijające podatek Belki na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak do innych klientów BGŻ Optima, ale do mnie ostatnio dzwonili z pytaniem czego jeszcze oczekuję po ich ofercie. Cóż mnie ich lokaty rozczarowały więc nie specjalnie proponowałem wyższe oprocentowanie(bo co by dali +0,1%?), wolałbym u nich jakieś konto maklerskie zobaczyć, szczególnie IKE maklerskie, żeby nieco zróżnicowali ofertę. Początkowo coś o tym wspominali, ale póki co cisza.

  Nie zapominajcie o starcie nowego e-banku w połowie miesiąca, może rzucą coś ciekawego na początek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podatek Belki 100% http://www.wykop.pl/ramka/1137295/ile-naprawe-wynosi-podatek-belki/

  OdpowiedzUsuń