Podsumowanie - wrzesień 2015

Wrzesień nie należał do najlepszych miesięcy na GPW i innych rynkach finansowych, zakończył się bardzo silną korektą, która np. na WIG20 wyrysowała formację podwójnego dna, skutecznie póki co realizowaną w październiku. Biorąc jednak pod uwagę, że minimum indeksu zanotowano właśnie na przełomie września i października, podobnie zresztą jak np. na DAXie, to portfel nie przedstawia się zbyt okazale. Pocieszeniem może być tylko fakt, że obecnie jest wyraźnie lepiej co widzicie po prawej stronie ekranu.

Statystycznie koniec roku to dobry czas dla giełd, problem tylko w tym, że większość inwestorów o tym wie, a to raczej nie wpływa pozytywnie na podtrzymanie tej teorii. W Polsce nadal mocno ciąży nam kampania wyborcza i sondażowe wyniki, które przewidują zwycięstwo PiS i to na tyle wyraźne, że wszelkie pomysły tejże partii są brane bardzo poważnie, a wśród nich nie brakuje nowych podatków, które mają obciążyć zarówno banki jak i duże sieci handlowe. Biorąc pod uwagę, że znaczna większość kapitalizacji WIG20 to właśnie banki, nie powinniśmy się dziwić, że pod koniec września indeks otarł się prawie o 2000 pkt, wartość ostatni raz widzianą w 2012 roku.

W składzie portfela obecnie mocno dominuje UNK4, czyli fundusz pieniężny, jest to jednak tylko przechowalnia gotówki, bo jego realne zyski są ostatnio znikome, dlatego zamierzam w październiku nieco zaryzykować i dokonać konwersji części z tych środków na bardziej ryzykowne aktywa. Mimo wszystko patrząc na aktualne zachowanie indeksów w Europie i naszych "średniaków" można liczyć na pozytywne zakończenie roku i zamierzam z tej perspektywy skorzystać.


Na koniec września sytuacja portfela nie wygląda różowo, ale tak jak napisałem powyżej, w październiku jest nieco lepiej, a dla mnie w kontekście tego portfela i tak najważniejszy jest fakt, że stale rośnie kwota wolna wpłacona na rachunek, którą ponownie pewnie na początku przyszłego roku wypłacę z myślą o rachunku IKE/IKZE. Skandia jest kosztowną przechowalnią pieniędzy, ale przynajmniej stworzyła automatyzm, który działa i co roku będzie generował gotówkę, która w innym przypadku mogłaby się rozejść na inne cele niż długoterminowe oszczędzanie.
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz