W Polsce płatności NFC, a Amerykanie dopiero wprowadzają karty z chipem

Można się oczywiście pastwić nad naszym pięknym krajem, że pod wieloma względami jest zacofany w stosunku do Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, ale jeśli chodzi o rynek bankowy, to Polska jest wręcz poligonem doświadczalnym. Wystarczy chociażby wspomnieć, że to własnie w Polsce ponad 65% terminali akceptuje płatności zbliżeniowe i jest to rekord w Europie (a do 2017 roku docelowo nie będzie terminali bez tej funkcji), a i korzystamy z tych nowinek coraz śmielej i coraz częściej. Owszem, nie wszyscy i "cash is still a king", ale jest znacznie lepiej niż w Niemczech, gdzie gotówkę woli ponad 80% społeczeństwa :-).

Do napisania tego wpisu skłoniły mnie dwie ciekawe informacje. Otóż Amerykanie wreszcie odkryli, że pasek magnetyczny na karcie płatniczej nie jest bezpieczny, i że dużo lepszym rozwiązaniem jest chip, co skutkuje tym, że do 2020 roku planują zlikwidować praktycznie wszystkie terminale z czytnikami magnetycznymi, przechodząc całkowicie na zabezpieczeniem chipem EMV. Niewątpliwie wpływ na to miały sytuacje z ostatnich dwóch lat, kiedy to w sieciach Target i Home Depot ukradziono odpowiednio 40 i 56 milionów skanów pasków magnetycznych kart płatniczych klientów ;-).


Chip pod tym względem jest znacznie bezpieczniejszy, co pokazuje chociażby przykład Wielkiej Brytanii, gdzie technologia ta została wprowadzona 10 lat temu i w tym czasie kradzieże pieniędzy przy pomocy danych zapisanych na paskach magnetycznych zmniejszyły się kwotowo o ponad 30%, z 500 do 340 milionów euro. Amerykanie mogą zyskać jeszcze więcej, bo tam szacuje się straty z powodu kradzieży danych karty na około 11 miliardów USD rocznie...

W Polsce z kart z chipem korzystamy już od wielu lat i chyba ciężko już dostać kartę bez tego wynalazku. Teraz dojdą do tego jeszcze telefony i płatności mobilne, ale wreszcie zrobione tak jak powinny działać od początku. Wiecie, że byłem orędownikiem aplikacji iKasa w Biedronce, ale życie brutalnie pokazało, że jak tylko wprowadzono możliwość płatnością kartą to aplikację odstawiłem na bok (i to nie tylko przez to, że płatności kartą wiążą się z bonusem w moim banku ;-)). Zwyczajnie płatność kartą jest szybsza, szczególnie jak robimy to zbliżeniowo.

I w ten sposób dochodzimy do drugiej informacji, czyli pilotażowego programu BZ WBK i Visy, w którym testowane są płatności HCE (Host Card Emulation), czyli emulatorem karty płatniczej w telefonie. Do tej pory aby płacić przy pomocy telefonu na zwykłym terminalu zbliżeniowym, potrzebne było nie tylko konto w odpowiednim banku, ale również umowa z odpowiednim operatorem GSM, który element autoryzujący transakcje umieszczał na karcie SIM oraz oczywiście smartfon z nadajnikiem NFC.

W technologii HCE również korzystamy z NFC, ale potwierdzenie transakcji odbywa się w tzw. chmurze (wymaga połączenia z internetem), która odpowiada za autoryzacje transakcji online, komunikując się przy tym z bankiem. Tym samym z transakcji zostaje wyeliminowany operator GSM, co powinno znacznie bardziej otworzyć rynek bankowy na płatności telefonem. BZ WBK planuje wprowadzić nową usługę na początku 2015 roku, a z Visą negocjują podobno również inne banki (ciekawe zatem co stanie się z inicjatywą płatności mobilnych zapoczątkowaną przez PKO BP, do której przyłączyło się kilka innych dużych banków).

I ponownie w tej materii będziemy małym poligonem doświadczalnym, bo obecnie technologia HCE testowana jest tylko na Słowacji i w Hiszpanii. Oczywiście nie będzie to usługa dla wszystkich, bo zaraz pewnie zaczną się narzekania, że trzeba mieć pakiet transmisji danych, że to przecież niebezpieczne, a poza tym płatności zbliżeniowe to zło. Ale faktem jest, że przy pomocy telefonu, gdzie aplikacja do płacenia może być odpowiednio zabezpieczona (np. pinem), płatność zbliżeniowa będzie bezpieczniejsza, a ja chęcią wybiorę się na zakupy bez ciężkiego portfela ;-). Jeśli pojawi się do tego możliwość dodania kilku kart płatniczych w ramach jednej aplikacji, to będzie to już nie tylko wygodniejsze, ale i znacznie bardziej funkcjonalne.

PS. A jutro kolejna ciekawa oferta konta i lokaty z premią, w banku, na który zakusy ma Alior Bank, szukający potencjalnego obiektu do przejęcia.
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

0 komentarze:

Prześlij komentarz