Sync kończy cashback, Getin ogranicza, interchange daje się we znaki

Zmiana stawek interchange daje się we znaki bankowcom, dzisiaj pojawiła się informacja, że Alior Sync będzie wypłacał cashback tylko do 31.03.2014, czyli przez najbliższe 2 miesiące. Od kwietnia cashback nie będzie już naliczany, oficjalnie dlatego aby utrzymać darmowe konto, ale wszyscy chyba wiemy, że za wszystkim stoi obniżka stawek interchange (okazuje się, że w mailu nawet bank przyznaje, że chodzi o obniżkę interchange). Zostało zatem 2 miesiące na wyciągnięcie kilku dodatkowych złotówek i Sync przestanie przynosić jakiekolwiek zyski, ale na pewno jego zaletą będzie darmowe konto, darmowe przelewy natychmiastowe (10 w miesiącu) i darmowe przelewy SEPA, nadal są ta całkiem niezłe wabiki.

Na podobny krok zdecydował się kilka dni temu Getin, który obniża również "starym" klientom dopłatę do paliwa, do tej pory była to dopłata od ceny 3,95 PLN za litr, teraz będzie 4,95 PLN, ale nie więcej niż 1 PLN dla każdego litra, przy limicie 30 litrów miesięcznie. Dodatkowo rocznie nie będzie to mogło być więcej niż 300 PLN w ciągu roku. Przy cenach paliwa na poziomie 5,2 PLN/litr, raczej nam nie grozi wykorzystanie chociażby 100 PLN z tego limitu, bo miesięczny zwrot nie będzie wtedy przekraczał 8 PLN.

Getin niejako przy okazji wprowadza też dla nowych klientów (od 7 stycznia) opłaty za karty płatnicze, z których nie ma zwolnienia (!!!) nawet po wykonaniu transakcji na określoną kwotę. Przykładowo karta Visa Debit będzie kosztowała 2,99 PLN miesięcznie (jeśli wykonamy transakcje za 300 PLN kartą i/lub aplikacją iKasa) lub 7,99 PLN, jeśli tych 300 PLN nie przekroczymy. Dotychczasowi klientów w tej chwili mają stare zasady, czyli przekroczenie 300 PLN oznacza brak opłaty, inaczej opłata to 5 PLN.

Dla wszystkich od połowy marca zmieniają się też warunki bezpłatności konta, teraz poza płatnościami kartą, do limitu wliczają się też płatności aplikacją iKasa, co jest pozytywną zmianą. Limit od którego konto GetinUp jest darmowe to nadal 300 PLN (inaczej opłata to 9,99 PLN). Oznacza to, że nowi klienci w najgorszym wypadku mogą płacić za konto i kartę 17,98 PLN.

W tej sytuacji można zastanowić się nad zmianą Getin Banku na Getin Online, który na koncie Tanie zakupy, nadal daje 10% zwrotu (maks. 40 PLN miesięcznie i 300 PLN rocznie) za płatności kartą w sklepach spożywczych, stacjach benzynowych oraz płatności aplikacją iKasa, która dostępna jest od kilku dni. Opłata za kartę to 3,99 PLN miesięcznie i nie da się jej uniknąć, a żeby nie zapłacić 9,99 PLN za konto, trzeba wykonać transakcje kartą na kwotę 400 PLN oraz przelać przynajmniej 1000 PLN. Promocja, ze zwrotem 10% nie będzie trwała krócej niż 12 miesięcy.

Zmiany w ofercie szykuje też BGŻ, który rezygnuje z konta z premią, od 28 marca w ofercie będą 3 całkowicie nowe rachunki i można oczekiwać, że dotychczasowi klienci BGŻ niedługo stracą też swoją premię, choć nic nie jest jeszcze przesądzone.

Obecnie ciekawą ofertę ma jeszcze BZ WBK ze swoim kontem 1|2|3, które pozwala wyciągnąć nawet 1060 PLN w ramach zwrotu za transakcję kartą kredytową i opłacanie rachunków, szczegóły znajdziecie na stronach banku. Ograniczenia to wysokie wymagania co do przelewanej pensji, ale akurat BZ WBK można delikatnie oszukać i samemu wykonać potrzebny przelew z "wynagrodzeniem" w tytule. Działa to przynajmniej w promocji 700 PLN.

Warto na pewno mieć się w tym roku na uwadze wszystkie wiadomości z banków, bo nie wiadomo gdzie jeszcze i za co banki wprowadzą dodatkowe opłaty, aby zrekompensować sobie niższe wpływy z tytułu interchange. Bardzo możliwe, że lepiej będzie często zamknąć konto, które nie przynosi żadnych korzyści, a generuje tylko koszty ;-)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

7 komentarze:

 1. To było do przewidzenia, po tym jak został obniżony interchange. Pytanie co dalej z programami lojalnościowymi na kartach (World Mastercad) i ogólnie z konkursami organizowanymi przez organizacje kartowe (zarówno Visa i Mastrercard).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale szybko im to idzie, zmiany wejdą przecież w życie dopiero w połowie roku w praktyce, bo tyle mają na dostosowanie się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że na polskim rynku nie ma miejsca na aż tyle kantorów internetowych, ile obecnie na nim funkcjonuje (wg porównywarki StrefaWalut jest ich ponad 30) - w najbliższym czasie spodziewam się znikania tych, które cieszą się mniejszą popularnością wśród klientów. Ciężko mi również znaleźć sposób, w jaki nowe e-kantory mogłyby się odróżniać od już funkcjonujących - macie jakieś pomysły?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.
  Jakim cudem z ponad 40 do nie całych 8zł miesięcznie obniży się zwrot za paliwo? To przypuszczenia czy pewne wyliczenia na 100%?

  OdpowiedzUsuń
 5. Z takiego powodu, że teraz będzie liczona różnica nie od 3,95 PLN za litr jak do tej pory, a od 4,95 PLN ;) przy obecnej cenie w okolicach 5,20 PLN, daje to 0,25 PLN za litr razy 30 = 7,5 PLN miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mateusz Kowalski3 lutego 2014 14:06

  Witam

  Czy jedyną formą cashBacku która się nie zmienia jest http://lekkikoszyk.pl ? banki ciągle zmieniają warunki, payback również już zaczyna utrudniać . Czy są jakieś inne alternatywy ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja uważam że jest jeszcze miejsce na rynku, zobacz że mało który kantor skupia się na sektorze MŚP. Ja ostatnimi czasy szukałem własnie czegoś takiego i znalazłem np. Cashbroker. Stosunkowo młody kantor jednak mnie przekonał właśnie nastawieniem skierowanym nie tylko na indywidualnych klientów ale również na firmy. Mała rada - jeśli zamierzasz być stałym klientem czy też wymieniasz duże kwoty - skontaktuj się z nimi, a nuż uda się coś wytargować :)

  OdpowiedzUsuń