Finansowe podsumowanie tygodnia #9

Dochodzę do wniosku, że wypadałoby przesunąć to podsumowanie tygodnia na sobotę, wtedy w niedzielę, każdy będzie mógł sobie je spokojnie przeczytać, nawet jak pisanie przedłuży mi się do późnych godzin wieczornych. I mam też nadzieje, że ostatni raz tak daje ciała, zatem przejdźmy szybko do faktów. Na giełdzie nie było źle, co prawda efektu UTP nie widać, ale spadki wyhamowały i nawet zakończyliśmy poprzedni tydzień na plusach, na WIG było to +0,5%, a na WIG20 nawet +0,72%. Nie zmienia to jednak faktu, że sentyment nadal jest raczej negatywny i jeszcze nie zmierzam pozbywać się QUE3, choć pojawiają się głosy, że korekta powoli dobiega końca... zobaczymy, amerykanie dzisiaj symbolicznie poprawili rekord z 11 kwietnia na S&P500, więc może coś w tym jest.1. BGŻ ogranicza bonus do wypłaty
Na naszym podwórku sporo się dzieje, szczególnie wśród banków, które mieszają w swoich ofertach, zazwyczaj ograniczając to co tylko się da. Tak też zrobi BGŻ, który poważnie bierze się za ograniczenie swojej promocji premii 1% od pensji (a tak naprawdę od najwyższego przelewu, do tej pory...). W pierwszej kolejności od czerwca nie będzie się liczył najwyższy przelew, ale już tylko wynagrodzenie, bank zamierza dokładniej to weryfikować. Po drugie wzrośnie limit płatności kartą, z 300 do 500 PLN, a idąc dalej, od sierpnia trzeba będzie trzymać w banku ponad 5000 PLN na koncie oszczędnościowym/lokacie. Jednym słowem skórka przestaje być warta wyprawki, więcej szczegółów znajdziecie na blogu Darka.

2. Meritum Bank kończy z cashbackiem
Nawet tego nie zauważyłem, bo chyba nawet ostatnio jakiś spam z propozycją Konta zarabiającego dostałem, a tu się okazuje, że bank to konto zlikwidował! Jeszcze w lutym Meritum Bank zwracał 4% za transakcje na stacjach benzynowych, od marca zmniejszył zwrot do 1% ale od wszystkich transakcji, a teraz konto praktycznie zlikwidował. Praktycznie, bo Ci którzy konto posiadają, mogą nadal z niego korzystać, a promocja według regulaminu trwa do końca roku, więc przynajmniej do końca roku warunki nie powinny się zmienić. Generalnie już po pierwszej zmianie oferta Meritum straciła na atrakcyjności, a teraz trzyma mnie w tym banku tylko konto oszczędnościowe z gwarancją 4% do końca roku. Nie mniej jednak jest pewna opcja..

3. Proste Konto Osobiste w Meritum Banku
To teraz podstawowy rachunek typu ROR w Meritum Banku, jego niepodważalną zaletą jest darmowość, nie zapłacimy za nic, bez żadnych gwiazdek i warunków, czyli darmowe jest prowadzenie konta, darmowa jest karta i darmowe są przelewy. Można też założyć rachunek oszczędnościowy (obecnie 4.2%, gwarancja nie mniej niż 4% do końca roku) i lokatę na start. Posiadacze Konta Zarabiającego, którzy wolą darmową kartę bez konieczności wykonania płatności w kwocie 200 PLN i przelewu 2000 PLN miesięcznie, mogą przejść na nowe konto, ale będzie ich to kosztowało 20 PLN, średnio to uczciwe, ale można bank zrozumieć. PKO BP za przejście z rachunków Superkonto na Konto za Zero pobierał opłatę 50 PLN... A jeśli Proste Konto Osobiste Was zainteresowało, to polecam się: https://przejdzdomeritum.pl/M10407 ;-) Obecnie darmowe konta w swojej ofercie ma tylko BZ WBK z Kontem Godnym Polecenia (który dodatkowo wypłaca nawet 700 PLN premii) i Alior Sync.

4. Nowy mBank startuje w czerwcu
Nowy mBank na początku czerwca otworzy swoje podwoje dla pierwszych śmiałków, którzy mogą już składać wnioski o jak najszybsze uruchomienie nowej wersji interfejsu. Podobno jest znacznie lepiej, ale będziemy mogli to oceniać na bieżąco przez kilka najbliższych tygodni, bo kilku blogerów (oczywiście nie finansowych, bo kto by tam blogi finansowe czytał) organizuje sporo konkursów i będzie miało sporo do powiedzenia na temat mBanku. W tej chwili działają już mOkazje, ale zaczynają mnie powoli denerwować, jak pojawi się coś ciekawego (np. 10 PLN na bilet do CinemaCity) to aby z promocji skorzystać, trzeba albo skutecznie zaprosić, albo chociaż zaspamować swoich znajomych na Facebooku. Sorry mBanku, tak nisko nie upadłem, mogę podzielić się informacją o fajnej zniżce po jej wykorzystaniu, ale nie będę dla tej głupiej zniżki spamował innych, nie tędy droga. Nieco więcej o mOkazjach i nowym mBanku możecie poczytać w moim poprzednim wpisie.

A tu bonus, mało wyraźne, ale jednak jest - nowe logo mBanku, które też zostanie pokazane w czerwcu.


I to chyba tyle, w tym tygodniu też pewnie wiele się nie będzie działo, bo majowy weekend pewnie również przez wielu z Was zostanie wykorzystany na wypoczynek. I bardzo dobrze!
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Kamil Pieczonka30 kwietnia 2013 00:32

  Ehh zapomniałem o najważniejszym, jest nowy system komentarzy, mam nadzieję, że się podoba ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zastanawia Twój portfel inwestycyjny: que2 i que3 równocześnie? Jak możesz obstawiać równocześnie wzrost i spadek? Na spadku tracisz 100% a na wzroście zyskujesz 70% (que2 spada 2x indeks ale tyle samo już nie rośnie). Wymiana obu tych funduszy na que1 da Ci lepszy zysk w każdym scenariuszu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamil Pieczonka30 kwietnia 2013 22:43

  Portfel z boku akurat nie jest aktualny, a zasadność tej decyzji już argumentowałem, raz że nie trwało to długo, dwa mialo na celu przeczekanie i sprawdzenie w którą stronę pójdzie indeks. Poszedł w dół, więc teraz w portfelu jest QUE3 tylko.

  OdpowiedzUsuń