IDEA Premium odzyska nieco swojej wartości

Tak, wiem że wczoraj miałem napisać o czymś innym, ale pojawił się całkiem ważny, przynajmniej dla mnie, ale pewnie nie tylko, któremu warto poświęcić kilka minut. Wczoraj sąd przychylił się do wniosku nowego zarządu DSS i ogłosił upadłość układową, na zaproponowanych przez wierzycieli warunkach. Widać to dosadnie po kursie spółki, który wczoraj poleciał mocno na północ, rosnąc w ciągu jednego dnia o ponad 20%.

Do nowego zarządu wszedł przedstawiciel IDM SA, właściciela między innymi IDEA TFI oraz przedstawiciel Kredyt Banku, któremu DSS jest winne ponad 150 mln PLN. Obligacje na jaką kwotę posiada IDEA i ile jest ich dokładnie zapisanych na koncie funduszu IDEA Premium, który mnie najbardziej interesuje na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Jeśli miałbym spekulować na podstawie tego artykułu, to jest tego pewnie około 200 mln PLN.

W porządku, ale czemu o tym piszę? Otóż na mocy zawartego porozumienia, najwięksi wierzyciele czyli IDEA i Kredy Bank otrzymają w zamian za swoje obligacje, nowo wyemitowane akcje DSS, które w części zostaną wykorzystane też na pokrycie innych długów. W sumie po całej operacji zadłużenie DSS ma spaść o ponad 400 mln PLN, do około 330 mln PLN, a ta kwota będzie już spłacana z zysku jaki spółka osiąga na swojej podstawowej działalności, czyli wydobywaniu kruszyw.

Jednym słowem w najbliższym czasie (nie ma jeszcze oficjalnej informacji na stronie IDEA TFI), wycena obligacji zapisanych między innymi w portfelu IDEA Premium, zostanie przeszacowana z 0 PLN, na bliżej nieokreśloną kwotę. Wierzytelności zostaną zamienione na akcje w stosunku 2 PLN/akcje, a obecna wycena akcji (jeszcze przed nową emisją) to na dzień dzisiejszy 1,79 PLN. Ciężko powiedzieć jak dokładnie odbije się to na wycenie funduszu, ale na pewno część straty odpisanej w połowie kwietnia zostanie odrobiona i z tego wypada się cieszyć, bo przy upadłości likwidacyjnej, prawdopodobnie dla obligatariuszy nie zostałoby zbyt wiele, już nie mówiąc o tym, ze setki osób straciłoby pracę.

I tym pozytywnym akcentem zaczynamy ten tydzień, a przed nami jeszcze przecież wyniki konkursu ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Zamknąłem Idea Premium i nie zamierzam wracać. Na ponowny start trzeba równowartość 40 tys. euro, a skoro fachowcy od zarządzania potrafią utopić 3% jednego dnia, to dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow wygląda na to, że sytuacja IDEI jest gorsza niż się można było spodziewać, teraz jeszcze okazało się, że zainwestowali 40 mln w Sky Club, który dzisiaj ogłosił upadłość... Akcje IDM SA lecą na pysk, ponoć duzi gracze się wyprzedają, a inni chca wycofać fundusze IDEA TFI ze swojej oferty, między innymi AXA i mBank, wyprzedając ich jednostki... Sam mam teraz zagwozdkę co z tym zrobić, bo IDEA2 to spory kawałek portfela.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieciekawie to wygląda dziś, po wczorajszym komunikacie IDEA TFI dot. wstrzymania odkupień jednostek swojego flagowego funduszu.

  Ja się _chyba_ załapałem zlecając odkupienie tuż przed komunikatem. Może i odzyskają nieco wartości j.u., ale ja już im podziękuję na dobre. Na wtopie z DSS straciłem naście tysięcy z wyrobionego zysku (i tak boli mniej niż strata z wkładu startowego). Wczorajszy komunikat dolewa oliwy do ognia. Wchodząc w ten fundusz szukałem spokojnej przystani, tymczasem zarządzający dziś konsumują efekty swoich ostatnich decyzji. Pamiętając, że jest to rynek pieniężny wyszła nie przystań, a wzburzone morze. Straty będę już odrabiał w innym miejscu - może tym razem zainwestuję w spokojne sezonowe ogórki.

  OdpowiedzUsuń