Kto jest największym pracodawcą na świecie?

To ciekawe pytanie w tytule zadali sobie redaktorzy BBC i co więcej, postanowili na nie odpowiedź. Przyczynkiem do dyskusji na ten temat, była informacja jakoby brytyjska służba zdrowia należała do pierwszej trójki największych pracodawców na świecie, ale jak się okazało, to wcale nie jest prawda. Na początek może zgadniecie ile osób może zatrudniać największa firma czy instytucja na świecie, 500 000? A może ponad 1 milion? Otóż okazuje się, że amerykański departament obrony, czyli odpowiednik naszego Ministerstwa Obrony Narodowej, zatrudnia 3 200 000 osób (sic!) z czego 1,6 miliona osób to aktywny personel wojskowy, a pozostałe osoby to pracownicy cywilni. Robi wrażenie?Na drugim miejscu, ze sporą stratą jest Chińska Armia Ludowa, która liczy około 2,3 miliona żołnierzy, tak tylko samych wojskowy, w rankingu nie uwzględniono cywilów w chińskim wojsku, bo po prostu takich danych nie ma. Dopiero na trzecim miejscu pojawia się prawdziwe komercyjne przedsiębiorstwo, amerykańska sieć marketów Walmart, która zatrudnia 2.1 miliona osób. Pod egidą McDonalda pracuje 1,9 miliona osób, ale szacuje się, że 1,5 miliona z nich pracuje w restauracjach franczyzowych, czyli de facto zatrudnionych jest przez inne mniejsze firmy.

Dopiero na piątym miejscu jest wspominana służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, która liczy 1,7 miliona pracowników, sporo jak na kraj liczący nieco ponad 62 miliony obywateli. Miejsce 6 i 7 na liście zajmują dwie kolejne firmy chińskie, koncern naftowy China Petroleum oraz energetyczny SGCC, które zatrudniają odpowiednio 1,6 i 1,5 miliona osób. Kolejne dwa miejsca należą do Indii, 1,4 miliona osób w tym kraju pracuje w narodowych kolejach, a 1,3 miliona w indyjskiej armii.

Ostatnie miejsce w pierwsze dziesiątce zajmuje Hon Hai Precision Industry. Nic Wam to nie mówi? To może w takim razie znacie nazwę Foxconn? To ta sama, tajwańska spółka, o której było już wielokrotnie głośno, najpierw w zeszłym roku z powodu fali samobójstw wśród pracowników, a ostatnio z powodu tragicznych warunków pracy. Chiński elektroniczny gigant zatrudnia ponad 1,2 miliona osób, które produkują na przykład iPady dla Apple, ale także wiele innych komponentów do komputerów i zakresu nowoczesnej elektroniki. Pełna tabela przedstawia się następująco:

Źródło: BBC

Niestety średnie płace w każdej z firm nie zostały ujawnione, a sam jestem ciekaw rozstrzału pomiędzy firmami/instytucjami z krajów rozwijających się i rozwiniętych. Trzeba przyznać, że Chiny mają w rankingu bardzo mocną pozycję. Z ciekawostek, warto jeszcze dodać, że ostatnia afera związana z Foxconnem, gdzie 10 pracowników jednej z fabryk zatrudniającej 400 000 osób popełniło w krótkim czasie samobójstwo, nie jest niczym nadzwyczajnym, jeśliby wziąć pod uwagę, że średnia liczba samobójstw w Chinach to 15 na każde 100 000 osób w ciągu roku. Daje od myślenia.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Cóż zaskoczyły mnie te liczby wojskowych. Osobiście obstawiałbym po prostu urzędników w Chinach, swoją drogą jak to wszystko w ogóle może stać na nogach, o ile Chińska armia to niewielki % populacji to już w stanach wygląda to inaczej, a przecież oni nic tylko przejadają kupę kasy...

  OdpowiedzUsuń
 2. ZUS US SRUS PIH SRIH AGENJe Mienia Woskowego,Rozwoju Przemysłu ,Rolnictwa )12 ministerstw z 18 istniejacych Sanepid Inspekcja Budowlana, Pracy i wiele innych bolszewickich instytucji Na pohybel urzędniczej zarazie !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nie wiem co tam w tym amerykańskim ministerstwie Ci wszyscy ludzie robią, ale patrząc na to ile kasy z kasy państwowej dostają, to nie dziwi tak, że są największym pracodawcą na świecie ;)

  OdpowiedzUsuń