BGŻ Optima od 31 marca zabiera podatek "belki"

Dostaje sygnały, że do niektórych klientów BGŻ Optima, dzwonią konsultanci i informują, że od 31 marca będzie pobierany podatek belki na lokatach jednodniowych, zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi po nowelizacji. Zmiana dotyczy tych, którzy mają jeszcze automatycznie odnawiane lokaty jednodniowe założone w grudniu i oprocentowane do 6,48%. Bank gwarantuje to oprocentowanie, które obecnie należy do najwyższych, po tym jak inne banki się już wycofały z jednodniówek, do końca kwietnia 2012, ale już od 31 marca będzie pobiera od naliczonych odsetek podatek.

W jakiej wysokości? Zasadniczo wysokość podatku nie uległa zmianie, wynosi on dokładnie 19%, z tym że zlikwidowano zaokrąglanie do pełnych złotych, które w skrajnych przypadkach mogło sprawić, że podatek wzrastał nawet do 40%. Obecnie zakładając, że mamy lokatę na 10 000 PLN, codziennie naliczane jest 1,77 PLN odsetek. Od 31 marca, kwota ta zostanie pomniejszona o 19%, czyli o 0,34 PLN (dokładny wynik to 0,33639 PLN, ale zaokrąglamy go do GÓRY do PEŁNYCH groszy). Tym samym kwota odsetek spadnie do 1,43 PLN. Tym samym rzeczywiste oprocentowanie spadnie do 5,23% co nie jest już tak rewelacyjnym wynikiem, ale i tak nadal należącym do czołówki.

Obecnie wyższe oprocentowanie daje nam tylko FM Bank, który na lokacie ma 7% brutto, czyli w rzeczywistości około 5,67%. W przypadku innego typu lokat, z kapitalizacją miesięczną w zasadzie nic się nie zmieni, różnice jeśli się pojawia to będą spowodowane brakiem podwójnego zaokrąglania i będą zawsze na naszą korzyść, więc w tym względzie, zmiana sposobu naliczania odsetek nie jest wcale taka zła. Jednodniówki prawdopodobnie z czasem i tak by się skończyły, bo od początku roku bardzo skutecznie ich likwidację zaleca KNF.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

9 komentarze:

 1. A nie miało być tak, że oprocentowanie jest gwarantowane do 30 kwietnia bez względu na zmiany w ustawodastwie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale oprocentowanie jest gwarantowane, tylko zmiany w ustawodastwie wymuszają odliczanie podatku belki, tego sie nie dało zagwarantować, że tak nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  odpowiadając na powyższy komentarz chciałam przypomnieć, że już w dniu startu banku zapowiadaliśmy, że do końca kwietnia bank gwarantuje wysokość oprocentowania lokaty jednodniowej na poziomie 6,48 proc. Oprocentowanie lokaty nie zmienia się, natomiast w związku z nowymi przepisami prawa od odsetek będzie odprowadzany podatek od zysków kapitałowych.
  pozdrawiam
  Anna Kozłowska
  Zespół prasowy BGŻOptima

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wobec tego pytanie do Pani Anny Kozłowskiej. Czy są szanse na lokaty z dłuższym terminem i wyższym oprocentowaniem w BGŻ Optima ? Wiem, że to jeszcze ponad miesiąc ale może coś już wiadomo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  przygotowujemy nowe propozycje oszczędzania dla naszych klientów oraz dla tych, którzy jeszcze nie korzystają z naszej oferty. O szczegółach dziś jeszcze mówić nie możemy. Konkurencja uważnie śledzi to co dzieje się na rynku. Kilka ciekawych propozycji przedstawimy.
  pozdrawiam
  Anna Kozłowska
  Zespół prasowy BGŻOptima

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Ponieważ skończyły się jednodniówki założyłem 1miesieczną lokatę na 1000zł od 20 stycznia do 20 lutego. Co ciekawe już dziś pojawiły się środki z powrotem + odsetki w astronomicznej wysokości 4,32zł (a mamy dopiero 18 lutego). Co jeszcze ciekawsze a raczej śmieszniejsze został (również z datą pojutrzejszą) pobrany podatek w wysokości 1zł więc za oddanie na miesiąc tysiąca złotych zostałem nagrodzony aż trzema złotymi i trzydziestoma dwoma groszami. Dopiero w tym momencie widać jak to wszystko się nie opłaca. Zamiast tego ten tysiąc który mogę odłożyć lepiej schować do skarpety i mieć go dostępny od razu gdy będę potrzebował a w pracy wziąć jedną jedyną nadgodzinę w miesiącu, jeden raz zostać dłużej i mieć z tego późniejszego powrotu do domu 8zł więcej. I to ma być najlepsza oferta oszczędnościowa na rynku? To jest ale najlepsza kpina!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, chociaż dzięki zmianom w naliczaniu podatku, nastepnym razem zabiorą Ci go tylko 82 grosze więc nie ma co tak narzekać ;) poza tym przy małych kwotach od zawsze prawdą jest, że lepiej jest dorzucić coś do portfela niż liczyć na duże odsetki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. wypłacamy kasę od 01.kwietnia i niech się banki zastanowią nad odsetkami w lokatach i kredytach

  OdpowiedzUsuń
 9. od 1 kwietnia trzymam kase w skarpecie

  OdpowiedzUsuń