Polbank wreszcie będzie polskim bankiem

Dzisiaj, a właściwie to już wczoraj, KNF oficjalnie wyraziło zgodę na przekształcenie Polbanku, z oddziału zagranicznego banku, na w pełnoprawny bank krajowy podlegający polskim przepisom prawa. Nie jest to jeszcze koniec całej ścieżki legislacyjnej, ale pierwszy krok, który pozwoli wreszcie na zabezpieczenie depozytów w Polbanku przez polski BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), a nie grecki, do którego część klientów miała awersje i wyciągała ten argument jako duży minus Polbanku, pomimo atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego.


Zmiana ta jest pokłosiem zawartej w lutym bieżącego roku umowy, w której to Raiffeisen Bank International nabył 70% akcji Polbank EFG za 490 milionów euro. Po wyrażeniu zgodny na transakcję przez Komisję Europejską, połączenie Polbanku z polskim oddziałem Raiffeisena stało się formalnie możliwe. Dzięki pozytywnej decyzji KNF, Polbank może teraz wystąpić o rejestrację w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) i stać się bankiem działającym na podstawie polskiego prawa.

Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego trzymającego swoje oszczędności w Polbanku? W zasadzie na dzień dzisiejszy żadne, póki co nic się nie zmieni, ale pewnie niektórzy będą spać spokojniej ze świadomością, że ich depozytu gwarantuje polski BFG, a nie jego grecki odpowiednik. Dla mnie osobiście jest to bez znaczenia, a może się okazać, że po połączeniu z Raiffeisenem marka Polbank zniknie z rynku i straci na swojej atrakcyjności depozytowej, chociaż nikt o takiej możliwości nigdzie nie wspomina i możliwe, że Polbank zostanie osobnym bankiem na rynku. Pytanie tylko czy pod pełną władzą Austriaków jego oferta nie będzie gorsza niż obecnie.

Swoją drogą dzisiaj podano też informacje, że grecki właściciel Polbanku, grupa Eurobank, połączyła się z innym dużym greckim bankiem Alphas co pozytywnie wpłynęło na kursy obu instytucji i na ich stabilność finansową, co w konsekwencji było również bardzo dobrą wiadomością dla tych, którzy obawiali się o kondycję Polbanku.

Szkoda tylko jednego, za 2 dni kończy się promocyjne oprocentowanie na koncie Mocno oszczędzającym i prawdopodobnie spadnie z 5.25% netto do 4.75%. Chociaż istnieje jeszcze płomyk nadziei, że promocja zostanie przedłużona, w końcu dzisiaj nawet Alior wprowadził atrakcyjną lokatę do swojej oferty i jest to z pewnością sygnał dla innych banków, że to nie czas na obniżki oprocentowania. Mam nadzieje, że 1 września będę mógł w tym miejscu dopisać pozytywną aktualizację tego newsa.

Aktualizacja: 19.09.2011
Według wpisu na blogu AppFunds,  Polbank już jest polskim bankiem i od dzisiaj wszystkie depozyty objęte są gwarancjami polskiego BFG. Dobra informacja, biorąc pod uwagę, że chyba już wszyscy oczekują bankructwa Grecji w najbliższym czasie.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. Mimo wszystko KMO+RP pozostanie bardzo dobrą konfiguracją. Jedyny minus to dzienny limit przelewów – 5000 zł. Dość uciążliwa może też być konieczność wizyty w placówce oraz przebrnięcie przez SBI.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie najbardziej ciekawi czy jutro faktycznie obniżą oprocentowanie ;) w kazdym razie z na pewno oferta Polbanku nadal jest bardzo fajna dzięki swojej elastycznosci jeśli chodzi o przelewy i dosyć łatwe warunki darmowości, a w zasadzie ich brak przy koncie pomagajacym ;)

  OdpowiedzUsuń